Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuklarda Zeka Gelişimi > 0 3 yaş zeka gelişimi için hangi besinler verilmeli?

0 3 yaş zeka gelişimi için hangi besinler verilmeli?

cocuk-zeka

cocukgelisimi.org..0- 3 yaş zeka gelişimi için hangi besinler verilmeli? Zeka gelişimi için önemli besinler neler, Beyin gelişimini güçlendiren besinler
Anahtar besinler: Yumurta, et, balık, bitkisel yağ asitleri çeşitliliği, süt ve ürünleri…Besin öğelerinden iyot, çinko, demir, folik asit, B 12 ve diğer vitaminler beyin gelişimi için gereklidir.

Demir sinirlerin etrafını saran kılıfın oluşmasında bu dönemde çok önemlidir. Ayrıca, beyinde depolanarak yaşamın ilk bir yılında kullanılır. Yetersiz demir alımı, geri dönüşü olmayan problemlere yol açabilir. Anne sütü ile beslenen ve annede yeterli demir bulunan bebeklerde yaşamın ilk altı ayında anne sütü yeterli gelir. Sonrasında ek gıdalara başlandığı süreçte demirin en büyük kaynağı yumurta sarısı ve ettir. Beyin yapısının önemli bir kısmını yağlar oluşturur.

Yağ asidi dengesinin sağlanması açısından ek besinlere başlanmasıyla birlikte zeytinyağıyla beraber diğer sıvı yağların da (ay çiçek, mısırözü, fındık yağı) beslenmeye katılması gerekir. B vitaminleri grubu beynin normal gelişimi ve çalışması için gereklidir. B 12 sinir ağını oluşturan hücrelerin büyümesi ve onarımında da önemli rol oynar. B 12 vitaminin en önemli kaynakları et, yumurta, süt ve ürünleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir