Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuklarda Davranış Bozuklukları > 2-4 yaş çocukların inatçılığı ile başetme

2-4 yaş çocukların inatçılığı ile başetme

inatci cocuklarla besetme

2-4 yaş çocukların inatçılığı ile başetme nasıl olur cocukgelisimi.org ta.  2-3-4 yaş dönemi çocuğun inatçılığının en yüksek olduğu döenmlerden birisidir. Çocuk evin heryerini gezer, dolaşır karıştırır ve bunların üstüne inaçılığı da eklenir. Çocuk bir şeyi stediğinde ısrarla devam ettirir. İnatçı çocuklarla baş etmede öneriler.

Dünyayı tanımaya çalışan ve etrafında olanları anlamlandırma krizi yaşayan çocuğun bu dönemde yardımınıza ve anlayışınıza ihtiyacı vardır. İnatçılık varlığını kabul ettirme isteğinden kaynaklandığı için neden böyle davrandığını sormak işe yarayabilir. Gösterdiği neden saçma da olsa onu dinlemelisiniz. Sürekli konuşmanız çok faydalıdır; çocuğa duygularınızı anlatarak sakin ve şefkatli bir ses tonu kullanmaya çalışın. İnatçılığı yenmek için çocuklarla doğru iletişim kurmak çok önemlidir. Çocuğun duygularına saygı duymak, empatiyle yaklaşmak, duygularını ifade etmesine yardım etmek çok yararlı olacaktır. Bu nedenle anne- babanın istenmeyen davranış konusunda bıkmadan usanmadan açıklayıcı olması ve kararlı davranması gerekmektedir.

Çocuğa inatçı dememelisiniz. Kendi kafanızda da ay bu çocuk ne inat diye bir imaj geliştirip bunu başkalarıyla paylaşırsanız çocuğun inatçılığını desteklemiş olursunuz. Dikkat dağıtma yöntemi üzerinde uzmanlaşmaya çalışıp olayı eğlenceye vurarak atlatmaya çalışın. Çocuk canı sıkıldığı için inatlaşır, çocuğu eğlendirin, kendiniz de eğlenirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir