Monthly Archives: Ağustos 2014

Çocuklar hangi aydan önce havuza girmemeli?

havuz-bebek

Çocuklar hangi aydan önce havuza girmemeli? Havuz girmeden önce yapılması gerekenler, Havuza girmeden önce dikkat edicek hususlar, Havuzdaki bulaşıcı hastalıklar, çocuklar ve havuz enfeksiyonları cocugelisimi.org da

Anne sütünü nasıl arttırılır? Öneriler

anne sütünü arttırma yöntemleri

cocukgelisimi.org.. Bebeğin sağlıklı beslenmesi için ilk 6 ay muhakkak anne sütü gereklidir. Anne sütünü çoğaltmak için 6 öneriyi siz değerli okuyucularımız için derledik. Anne sütünü nasıl arttırılır? Anne sütünü arttırma yöntemleri, anne sütünü arttıran içecekler, yiyecekler, gıdalar.. Öneriler..

1- Hızlı kilo vermeyi vadeden diyet ve ilaçları uygulamayın.

Bebeğiniz Doğduğunda Zeka Testini Yaptırın

fenilketonüri hastalığı, fenilketonüri tedavisi, fenilketonüri testi, fenilketonüri nedir

cocukgelisimi.org.. Bebeğiniz Doğduğunda Zeka Testini Yaptırın, zeka testi yaptırmak, yeni doğan zeka testi, fenilketonüri hastalığı, fenilketonüri tedavisi, fenilketonüri testi, fenilketonüri nedir.

Yeni doğan bebekler neden ağlar

bebekler neden ağlar

cocukgelisimi.org..çocuk bebekler neden ağlar, bebekler neden ağlar hastalıkları, yeni doğan bebek neden çok ağlar, yeni doğan bebek emerken neden ağlar, yenidoğan bebekler neden kusar, bebekler gece neden ağlar, bebekler doğduğunda neden ağlar cocukgelisimi.org’ta..

Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi

Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi..Süt dişleri değişken olabilmekle beraber ortalama 6 aydan sonra ilk olarak sıklıkla alt ön bölgede başlayarak sürmeye başlar ve yine değişebilmekle beraber yaklaşık olarak 3 yaşında tamamlanır. Bu dönemde çocuğunuzun ağzında toplam 20 adet (5 üst sağ çene, 5 üst sol çene, 5 alt sağ çene ve 5 alt sol çene olmak üzere) süt dişi dişi alt ve üst çenede simetrik olarak yerleşir.

8 12 yaş grubu çocuklara hangi kitapları okutmalıyız

 

8 12 yaş grubu çocuklara hangi kitapları okutmalıyız sorusunun cevabı cocukgelisimi.org sayfasında. 8 12 yaş grubu çocuk  kitapları. Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın in iyi yolu model olmaktır. Onlarla beraber günün belli saatinde kitap okumaktır.

Diş Gelişimi Anne Karnında Başlıyor

Çocuklarda Diş Gelişimi Anne Karnında Başlıyor. Anne karnında diş gelişimi. Prof. Dr. Hülya Köprülü, hamilelik döneminde anne adayının hem kendi ağız bakımını iyi yapması, Bebeklerin dişlerinin erken veya geç çıkabildiğini, bunun da bebeğin gelişiminin bir göstergesi olmadığına dikkat çeken Köprülü,bebeklerin dişlerinin düzgün ve sağlıklı çıkmasının önemli olduğunu kaydetti.

Çocuklar yaz döneminde nasıl beslenmeli?

çocuklarda yazın beslenme

cocukgelisimi.org.. Çocukların yaz döneminde beslenmesi sağlıklı gelişimleri açısından önemli. Özellikle çocukların sağlıklı beslenmelerinin yanında güneşte fazla kalmamaları..Çocuklar yaz döneminde nasıl beslenmeli..Havaların ısınmasıyla birlikte çocukların beslenmesinde de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

Çocuk Gelişimini Etkileyen Besinler

1 yaş bebek beslenmesi

cocukgelisimi.org..Çocuk Gelişimini Etkileyen Besinler..Çocuğunuzun yaşına uygun bir şekilde büyümesini ve gelişmesini istemeniz çok doğaldır ancak, kimi zaman bu isteğiniz, bir tutku halini alır ve sizi yanlışlara doğru sürükler. Çocuğunuzun sağlıklı büyüyüp gelişmesi için, dikkat etmeniz gereken en temel nokta; beslenmesinin sizin beslenmeniz ile aynı olmadığını bilmeniz ve beslenmenizde sağlıklı kabul edilen bazı yiyeceklerin, çocuğunuz için uygun olmadığı gerçeğini kabullenmenizdir.

Çocukta tuvalet eğitimini geciktirmeyin

Çocukta tuvalet eğitimini geciktirmeyin..

Çocukta tuvalet eğitimi

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine ne zaman başlayacaksınız? Acaba daha erken mi yoksa gecikiyor musunuz? Uzmanlar tuvalet eğitiminin 1 yaşına girdikten sonra birlikte başlaması gerektiğini vurguluyor

Çocuklarda tuvalet eğitiminin, 20. aydan sonraya bırakılmasının, istem dışı idrar çıkarma olarak tanımlanan ve tıp dilinde ”Enürezis” adı verilen hastalığa neden olduğu bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Avcı, tuvalet eğitimine, çocukların gündüz en az bir saat süreyle kuru kalabildiği, idrarını çıkardığını sıkıntıları ile belli edebildiği 1. yaşın sona ermesinden sonra başlanması gerektiğini söyledi.

Tuvalet eğitiminde gündüz fazla sıkıntı yaşanmamasına rağmen asıl sorunun gece olduğuna dikkati çeken Avcı, bu sorunu ortadan kaldırmak için öncelikle çocuğun gece kaç saat arayla idrar çıkardığı belirlendikten sonra aralıklarla tuvalete kaldırılması gerektiğini anlattı.

Avcı, çocuğun oyun ilişkisi içinde tuvalete kaldırılmasının annenin işini kolaylaştıracağına işaret ederek, ”Kız çocuklar, tuvalet eğitimine daha çabuk alışmalarına rağmen erkek çocuklarda bu süreç daha zor geçiyor” dedi.

Geç verilen tuvalet eğitimi kadar, yanlış verilen eğitimin de hastalıklara neden olabileceğini ifade eden Avcı, çocuğu korkutmanın, ”yakarım”, ”keserim”, ”döverim” gibi yaklaşımların ise fayda yerine zarar verdiğini savundu.

Avcı, 20. aydan sonraya bırakılan tuvalet eğitiminin aileler ve çocuk için daha zor olduğu gibi, yineleyici istem dışı idrar çıkarma olarak tanımlanan ve tıp dilinde ”Enürezis” denilen çocukluk çağı hastalığına zemin hazırlandığını bildirdi.

ENÜREZİS KALICI HALE GELEBİLİR
Avcı, en önemli nedeni yüzde 80-90’lık bir oranla tuvalet eğitimini geciktirmek olan ”Enürezis”in, tedavi edilmediği takdirde kalıcı hale gelebildiğine dikkati çekti. Avcı, Ç.Ü. Tıp Fakültesi’nde yapılan iki ayrı çalışma sonuçlarına da değinerek, şöyle devam etti:

”Bu çalışmalarımızda, çocuk psikiyatrisi polikliniğine bir yıl içinde başvuran hastaların yüzde 18.9’unun sorununun enürezis olduğunu tespit ettik. Olguların yüzde 73.1’inde ailede enürezis öyküsü vardı. Bu da rahatsızlığın genelde ailesel bir yatkınlığı olduğu görüşünü pekiştiriyor.”

Avcı, enürezisin tedavisinde ilaçların yanı sıra çocuğa yaklaşımın da en az ilaç kadar etkili olduğunu belirterek, şu uyarılarda bulundu:

”Çocukları, sabah kuru kalktıkları için ödüllendirmek tedaviyi olumlu yönde etkiler. Ancak, düşünülenin aksine, sevme ve okşama gibi duygusal içeriği olan ödüller, oyuncak gibi somut ödüllere göre daha etkili bulunmuştur. Çocuk, kalktığında ıslak ise bu durumla hiç ilgilenmemek ve onu utandırmamanın da olumlu sonuçlar verdiği görülmektedir.”

Avcı, çocukların 3-5 yaş arasında idrarını hem gece hem de gündüz tutacak biyolojik olgunluğa eriştiklerini, bu nedenle 5-6 yaş arasında ayda en az iki kez, 6 yaşından sonra ise yine ayda en az bir kez istem dışı idrar çıkaran çocukların tedavisinin ihmal edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler: tuvalet eğitimi, tuvalet eğitim, tuvalet egitimi, çocuklarda tuvalet eğitimi, çocuk tuvalet eğitimi, bebek tuvalet eğitimi, Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı, tuvalet alışkanlığı,  cocuklarda tuvalet alışkanlığı, çocuk tuvalet alışkanlığı, çocuğun tuvalet alışkanlığı, bebeklerde tuvalet alışkanlığı, bebek tuvalet alışkanlığı