Monthly Archives: Eylül 2014

Beyin gelişimini arttıran besinler

Beyin gelişimini arttıran besinler..Yaz tatili bitti, birinci sınıflar için okul zili çaldı bile… Gelecek hafta, milyonlarca çocuk, okula başlamış olacak. Yeni öğretmenler, yeni sınavlar, hatta belki yeni bir okul derken bu heyecan fırtınasında asla unutulmaması gereken bir şey var ki, o da, sağlıklı bir beslenme eğrisinin yakalanması! Çünkü yapılan çalışmalar; okul çağındaki çocuklarda, büyüme gelişme ve okul başarısının doğrudan beslenmeyle ilişkili olduğunu gösteriyor.

Annem şarkısı

anne sarkisi

Annelerimiz ilk uyanışımız, ilk evimiz, ilk yuvamız, ilk suyumuz, ilk ekmeğimiz, ilk bakışımız, ilk sevenimiz, ilk öpenimiz annelerimiz..

Bebeklerde diş sağlığı önemli

cocukgelisimi.org..Bebeklerde diş sağlığı önemli..Nasıl olsa bu dişler değişecek. Çürümeleri- çekilmeleri problem değil, yani tedavi edilmelerine gerek yok, değil mi?’ sorusuna çok muhatap olur diş hekimleri.

Anne sütünün özellikleri

Türkiyenin çocuk gelişimi sitesi cocukgelisimi.org..Anne sütünün özellikleri..anne sütünün özellikleri pdfanne sütünün özellikleri nelerdirbebek anne sütünün özellikleri, anne sütünün önemi..Dogumdan sonra bebegini kucagina alan annenin ilk almasi gereken kararlardan birisi, anne sütü mü, mama ile besleme mi konusudur.

Bebek Beslenmesi ve Diş Çürüğü İlişkisi

Bebek Beslenmesi ve Diş Çürüğü İlişkisi..Bu gıdaların yerine, eğer mümkün ise biberonla sadece süt ya da su verilmesi çürük oluşumu açısından daha koruyucu bir yaklaşım olacaktır. Özellikle uykudan önce uykuya dalışı kolaylaştırmak için bu tip şeker içeren gıdaların kullanılması sonucunda uyku sırasında geçen süre içerisinde bu karbonhidrat içeriği, ağız ortamında asit ataklar yaratarak çürük oluşumunu hızlandırabilmektedir.
Bu dönemde ağız-diş sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken noktaların başında “dengeli beslenme” kavramı ve “diş bakımı” gelmektedir.

Dengeli beslenme için bütün besin gruplarından eşit oranda faydalanmak ve özellikle çürük yapıcı olduğu bilinen karbonhidratlı yiyecekleri ana öğünler dışında sıkça tüketmemek gerekmektedir. Öğün aralarında atıştırılan şekerli gıdalar veya cips,kraker gibi nişasta içeren ve dişler üzerine yapışan besin maddeleri çocuğumuz dişini fırçalayana kadar geçen süre içerisinde metabolize olarak çürük başlatıcı ortamın hazırlanmasına katkıda bulunmaktadır.

9 aylık bebekler için acısız tarhana çorbası

bebek çorbası

9 aylık bebekler için acısız tarhana çorbası, acısız tarhana çorbası.. Malzemeler: 1 silme yemek kaşığı mercimek, 1 küçük boy havuç, 1 küçük boy patates, 1 adet arpacık soğan, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 çay bardağı su

Çocuklarınız televizyon ve bilgisayarla robotlaşmasın!

cocuk bilgisyar

Çocuklarınız televizyon ve bilgisayarla robotlaşmasın! cocukgelisimi.org da.. Gelişen teknoloji ile birlikte hayatın bir parçası olan televizyon, internet ve bilgisayar oyunları çocuklar için riskler teşkil ediyor. Televizyon ve bilgisayarın doğru kullanılmaması halinde çocuklarda oluşturduğu zararlarla ilgi yapılan araştırmalara göre en büyük risk, çocukların tembelleşmesi ve gelişimini engellemesi olarak gösteriliyor.

Çocuğun ağlama davranışını azatlmak için tavsiyeler

Çocuğun ağlama davranışını azatlmak için tavsiyeler.. Çocuğunuz oynanmasını istemediğiniz bir materyalle oynuyorsa, yavaşça elinden alarak ilgisini çekecek başka bir oyuncak vermelisiniz.Çocuğa rahatça oynayabileceği bir yer ayrılmalıdır.Çocuğa sürekli yapma, elleme, koşma demekten sakınmak gerekir.

Sevmediği yiyecekleri yedirebilmek için oyunlarla, çeşitli süslemelerle ona bu alışkanlık kazandırılmalı mı?

Sevmediği yiyecekleri yedirebilmek için oyunlarla, çeşitli süslemelerle ona bu alışkanlık kazandırılmalı mı? Çocuklar bazı yiyecekleri sevmiyorsa ısrar edilmemelidir. Yiyeceklerde süslemeler yapılabilir, bu yiyeceği daha çekici hale getirebilir ve ona yeme alışkanlığı kazandırılabilir. Eğer yiyecek ilk defa veriliyor ve reddediliyorsa, bir süre sonra aynı yiyecek az miktarda tekrar denenebilir. Yeni tadılan bir yiyeceğin çocuk tarafından kabul edilmesi bazen yedisekiz kez denemeyi gerektirebilir. Çocuk ona rahatsızlık veren bir yiyeceği reddeder. Bu durumda altta yatan sorun giderilmelidir. Kullanılan çatal, kaşık ve tabakların renkli seçilmesi de iştahı arttırabilir. Çocukların sevdiği makarna, börek ve çorbalara sebze koymak sebze tüketimini arttırabilir. Meyveleri meyve salatası şeklinde veya süte, yoğurda karıştırılarak verilebilir.

Çocuğun günde ne kadar süt içmesi yeterlidir?

Çocuğun günde ne kadar süt içmesi yeterlidir? Bir çocuğun günde yarım litre süt içmesi yeterlidir. Bu süt ılık olarak hazırlanmalıdır. Eğer çocuk daha fazla süt tüketiyorsa en geç senede bir demir eksikliği anemisi yönünden değerlendirilmelidir.