Monthly Archives: Kasım 2014

2 yaş bebek beslenmesi

2 yaş bebek beslenmesi için beslenme tablosu ve  Örnek Menü. 2 yaş çocuk beslenmesinde neler bulunmalıdır.
Sabah 1 çay bardağı süt veya meyve suyu
(evde yapılmış taze)

Çocuklar nasıl baba ister?

çocuklar nasıl baba ister

cocukgelisimi.org..İlk evrelerde  baba ve çocuk arasındaki sağlık ilişki  çocuğun kişiliğine çok büyük etki yapmktadır.Çocukluk döneminde baba ve çocuğun birlikte oyun oynaması, kailteli  zaman geçirmeleri ergenlik sürecini de etkilemektedir.

Yaz aylarında bebek beslenmesi

Yaz aylarında bebek beslenmesi ile bilmek istedikleriniz cocukgelisimi.org ‘ta.. Yaz aylarına girilmesiyle birlikte sıcaklar başladı. Peki bebeklerin beslenmesi nasıl olacak. Bu yazıda konuyla ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

Anne sütü, Anne Sütünün Bebeğe Faydaları, anne sütünün faydaları cocukgelisimi.org ta..
Öğretmen, öğrenciye sormuş :
Yeni doğan çocuklar için anne sütü niçin inek sütünden daha yararlıdır?

Bebeklerde Ek Besinlere Geçmede İzlenecek Özellikler

İlk 4-6’ay boyunca tek başına bebeğe yeterli olan anne sütü bu aylardan sonra bebeğin beslenme ihtiyaçlarının tümünü karşılamaz. O nedenle de ek besinlerle desteklenmesi gerekir. Anne sütü ile beslenme de devam ettirilmelidir. Emzirmenin devamının sağlanması için ek besinler kaşık ile verilmeli biberon kullanılmamalıdır. Ek besinlere geçişde şu noktalara, dikkat etmek gerekir:

İlk Dört Ayda Beslenmenin Bebek üzerindeki Önemi

Anne sütü bebek için gerçekten en kaliteli besindiryapısı itibarı ile kolay sindirilir, etkili bir biçimde tercih edilmektedir. Bebeğinizi virüs ve mikroplardan korur, mamalarla beslenmeden hem maddi kaynaklar sarfetmeden hemde hijen açısından sadece emzirmek şekliyle anne ve çocuk arasında sevgi ortamının yaşanmasını kolaylaşır, yeni bir hamileliğin gecikmesi ve annenin sağlıklı kalmasına olanak sağlamaktadır.
Bebek dünyaya geldikten sonraki ilk dört ayda mümkün mertebe anne sütüyle doyurulan bebekler ishal ve zatürree gibi bulaşıcı rahatsızlıklara, alerjik problemlere neredeyse yok denecek kadar rastlarlar, daha sağlıklı ve süratle gelişim sağlarlar.

Beslenmenin çocuk gelişimi üzerindeki etkisi

Beslenmenin çocukta kemik  gelişimi üzerindeki etkisi cocukgelisimi.org da..Kemik yapısının gelişimi özellikle çocuklar için oldukça önemli bir etkendir. Kemikler de yaşayan bir yapıdır ve en fazla faaliyeti küçük çocuklarda gösterirler, çünkü çocuklar gelişme dönemindedir ve kemikler de bu dönem içinde gelişirler. Çocuğun gelişimi düşünüldüğünde kemik gelişiminin sağlıklı bir şekilde sağlanabilmesi için çocukların sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Sağlıklı beslenme ile birlikte çocuğa kazandırılan egzersiz alışkanlığı da kemik gelişimine yardımcı olur.

Çocuk Sağlığı

Çocuk Sağlığı – Bebek Sağlığı – Bebek ve Beslenme Ülkemizde doğan her 1.000 bebekten 80 tanesi, 1 yıl içerisinde hayatını kaybetmektedir. Ülkemiz de ölen her 100 kişiden 50’si 5 yaşın altında ki çocuklardır. Bu rakamlar bize ülkemizde çocukların önemli sağlık sorunlarının olduğunu göstermektedir. Çocuk ölümlerinin nedenleri genellikle korunabilir ve iyileşebilen hastalıklardır.

AİLE ve OKUL ORTAMININ ÖZSAYGI GELİŞİMİNE ETKİLERİ

cocukgelisimi.org.. Okul ve aile, sosyalleşmenin iki önemli aracıdır. Özellikle; çocuğun ilişkide bulunduğu aile üyeleri, öğretmenleri, sınıf arkadaşları ve akranları sosyalleşme sürecinin en önemli yapı taşlarıdır. Aile ve okul ortamı; sadece sosyalleşme sürecinde değil, bireyin belirli kişilik özelliklerinin gelişiminde de önemli bir etkendir. Örneğin; yapılan pek çok araştırmada bireyin özsaygısının gelişiminde, aile ve okul yaşantılarının ve bu yaşantıları algılayış biçiminin büyük bir önem taşıdığını görürüz. Ancak, bazı aile özellikleri, çocuğun zihinsel gelişimini ve okul başarısını etkilerken duygusal iyi halini ya da genel uyum düzeyini etkilemeyebilir. Örneğin; ailedeki akademik basan ydnelimi; çocuğun okulda başarılı olmak için çabalamasını sağlayabilir ama bu durum onun özsaygısının gelişimine doğrudan olumlu bir katkıda bulunmayabilir.

GENÇLİK DÖNEMİNDE GÖRÜLEN RUHSAL BOZUKLUKLARA GENEL BİR BAKIŞ

DSM IV genellikle ilk kez çocukluk ya da ergenlik döneminde tanısı konan bozuklukları aşağıdaki şekilde ele almıştır:

                 Mental Retardasyon: Bu bozukluk 18 yaşın altında başlayan belirgin olarak ortalamanın altında (zeka bölümü yaklaşık 70 ya da altında) zihinsel işlevler ve eşlik eden uyum bozukluğu ile belirlenmektedir. Hafif, orta derecede, ağır ve ileri derecede mental retardasyon ile şiddeti belirlenmemiş mental retardasyon olarak sınıflara ayrılmaktadır.