Monthly Archives: Aralık 2014

ÇOCUK İSTİSMARI VE İHMALİ

ÇOCUK İSTİSMARI VE İHMALİ
TANIM VE ÖZELLİKLERÇocuk istismarı;18 yaşın altındaki çocuklara anne babaları yada onların bakımından sorumlu kişiler yada yabancılar tarafından yapılan, bedensel ve psikolojik açıdan zarar veren, çocukların fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimlerini zedeleyen her türlü eylem çocuk istismarı olarak kabul edilebilir.Çocuk ihmali; çocukların fiziksel ve psikolojik gereksinimlerinin yeterince karşılanmaması olarak tanımlanabilir.
Çocuk istismarı ve ihmali, fiziksel, duygusal ve cinsel istismar olarak 3 boyutta incelenebilir.

Çocukla iletişim

ÇOCUKLA İLETİŞİM

Mİletişim; iletiyi gönderen ve alan arasında oluşturulan bir alış veriş ilişkisi içinde paylaşılan, ortaklaşa yararlanım ile oluşan bir süreçtir.(Williams,C.R. 1979). Kısaca iletişim, iki kişi arasında birbirine ilişkin mesaj alış verişidir (Kuzgun, Y.1999).
 İletişim sürecinde bir sözcüğün anlaşılabilmesi için
A. Algılanması,
B. İletiyi gönderen ile alanın bu sözcüğe aynı anlamı vermesi,
C. İletinin ortak yaşantı alanına girmesi gerekmektedir.(Can, H.1997).
Çocuklar ve ergenler iletilerinin çoğunu bireysel olarak kodladıkları için onları anlamak zordur.Öğretmenlerin yalnızca öğrenciden gelen kodlara cevap vermesi öğrencilerde anlaşılamadıkları iletisini verir, bu da öğretmen öğrenci ilişkisini kötüye götürür.

Bilgisayar oyunları ve Çocuklar

bilgisayar oyunları ve çocuk

cocukgelisimi.org.. Bilgisayar oyunları ve Çocuklar. önceleri çocuklar mahallede sokakta oynuyordu. Günümüzde ise yeterli oyun alanı olmamasından bilgisyarda oynuyor. Bilgisayar oyunları çocukların vazgeçilmezleri arasında ilk sıralarda yer alır.

Peygamberimizin Çocuklara Şevkat ve Sevgisi

Peygamberimizin şefkatinin en canlı örneğini çocuklar üzerinde görüyoruz. Peygamberimizin çocuklara olan şefkati ve sevgisi bambaşkaydı.Bir çocuk gördüğü zaman Peygamberimizin mübarek yüzünü neşe ve sevinç kaplardı. Onu tutar, kollarının arasına alır, kucaklar, okşar, sever ve öperdi.Gördüğü ve karşılaştığı her çocuğa selâm verir, halini hatırını sorardı. Binekli bulunduğu zaman çocukları atın terkisine alır, gidecekleri yere kadar götürürdü. Çocuklarla arkadaşça konuşur, onların yanında çocuklaşır, anlayış seviyelerine göre sohbet eder, öğütler verirdi.

4-5 yaş çocuk psikolojisi

cocukgelisimi.org..Bilişsel, duygusal ve sosyal gelişim olarak 4-5 yaşı kapsayan iki yıllık yelpaze deki farklılıklarla birlikte bu yaş çocukları büyük ölçüde ben merkezcilikleri devam eder. Genelde neşeli olduğu yaşlardan daha bağımsız, inatçı ve kendi isteği ile hareket etme değişimi gözlenir.

Bebeğin cilt bakımı

Bebeğin cilt bakımı..bebek cildi neden kurur, bebek cildi kızarıklık, bebek cildi için zeytinyağı, bebek cildi için uygun kumaşlar hangileridir, bebek kıyafetleri hangi kumaşlardan seçilmeli, bebek alışverişinde hangi kıyafetlerden kaçınmak gerekir,bebek cilt alerjisi, bebek cilt için maske, bebek cilt bakımı, bebek cilt hastalıkları, bebek cilt bakımı oyunları, bebek cilt kuruluğu, bebek cilt bakım oyunu, bebek cilt doktoru

Bebeğin cildi yetişkinlere göre daha ince, hassas, narin ve az yağlıdır. Bu nedenle mikroplara karşı daha fazla korumasızdır. Eğer anne normal bir doğum geçirdiyse bebeğin cildinin üzeri mumsu bir tabakayla kaplı olacaktır. Bu mumsu tabaka bebeği bir süreliğine mikroplara karşı korur.

Çocuklara güven duygusu aşılamak

cocukgelisimi.org..Çocuklara güven duygusu aşılamak, çocuklarda güven duygusu, güven duygusunu, güven duygusu, temel güven duygusu nedir, cocuklarda güven, bebeklerde güven duygusugüven duygusu nasıl kazanılır

Çocukla geçirilen zaman dilimini çoğaltmada öneriler

Çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmek her anne babanın isteği. Fakat iş uygulamaya geldiğinde çocuklarımıza ne kadar zaman arıyoruz. Çocukla geçirilen zaman dilimini çoğaltmada öneriler cocukgelisimi.org da..Çocuğunuzu dahil edin. Sofrayı daha hızlı toplamak, çamaşırları katlamak için çocuğunuzdan destek alabilirsiniz.

ÇOCUKLAR İÇİN ZEKA ÖLÇEĞİ ZEKA TESTİ

cocuk-zeka

cocukgelisimi.org.. çocuklar için zeka ölçeği zeka testi, zeka testi, wısc-r testi, çocuk psikoloğu…Türkiye’de geçerliliği,güvenirliği yapılmış ve uygulanmakta olan en güncel zeka testidir. Test eğitimi dernek tarafından verilmekte olup uygulayıcı olabilmek için dernek tarafından verilmiş sertifika’ya sahip olunması gereklidir.

Çocuklara Uygulanan Zeka Testlerinin Önemi ve Geçerliliği

Çocuklara Uygulanan Zeka Testlerinin  Önemi ve Geçerliliği..

Zekanın tanımlanması güçtür. Zekanın tanımı ve ölçülmesi ile ilgili olarak çok sayıda kuram mevcuttur. Zeka dendiğinde aklımıza genellikle zihinsel yetenek gelir.