Monthly Archives: Ocak 2015

Çocuk yetiştirmenin kuralları

cocukgelisimi.org..Her şeyden önce bir anne baba çocuğuna karşı karşılıksız bir sevgi göstermelidir. Gerekli özen ve değeri ona göstermelidir. Hayattaki başarılar, sevgi ortamında büyüyen çocukların gelişimleri daha yüksektir. Diğer çocuklara göre bu çocuklar daha doyumlu bir hayat yaşarlar.

Karnede ki kırık notlardan dolayı çocuğu azarlamayın cezalandırmayın

karne2

cocukgelisimi.org..23 ocak 2015 tarihinde karneler alınacak. Annelerde babalarda çocuklarda ayrı bir heyecan var.. Anne babalara tavsiyemiz Karnede ki kırık notlardan dolayı çocuğu azarlamayın cezalandırmayın.

Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali İrfan Gül, okullar yarıyıl tatiline girerken, çocuklarda yaşanan karne heyecanına ailelerin de ortak olması gerektiğini belirterek, ebeveynlerin, çocuklarını, karnesindeki kırık nottan dolayı başka öğrencilerle kıyaslamamaları gerektiğine dikkat çekti.

Çocuğunuza ders çalışmaya teşvik etmek

Çocuğunuza ders çalışmaya teşvik etmek için neler yapılabilir sorusunun cevabu cocukgelisimi.org da..

Söz konusu ödev yapmaya gelince birçok aile sorun yaşamaktadır. Peki ”tembel” olmakla suçladığınız çocuğunuzun ödev yapmamasının nedeninin siz olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Sessiz Çocuk Pısırık Çocuk Mudur?

Ebeveynler genellikle koşan, hakkını söke söke almaya çalışan, bağıran çocukların dışa dönük olduğunu zanneder. Ancak bu çocuklar kendilerini savunmak zorunda kaldığı için empati duyguları köreliyor. Ortama hemen giremeyen çocuklarsa aslında çevresini tanıyıp, emniyette hissettikten sonra ortama giriyor.

Uzun Süre Bilgisayar Kullanımı Çocuklarda Gelişimi Engelliyor

Uzman klinik psikologu Yekta Korkmaz, 0-6 yaş arasındaki çocukların, uzun süre bilgisayar kullanmalarının gelişimlerini engelleyeceğini söyledi.

İstanbul’da görev yapan uzman klinik psikologu Korkmaz, bilgisayar ve teknolojik aletlerin çocuklar üzerindeki etkisi ile ilgili açıklama yaptı. Hızla gelişen teknolojinin bir çok alanda hayatlarını kolaylaştırdığını belirten Korkmaz, aşırı kullanımın büyük bir tehlike oluşturduğunu ifade etti. İlkokul öncesi dönemi çocukların, bilgisayar, tablet veya telefonları genellikle Oyun amaçlı kullandığını hatırlatan Korkmaz, kullanım süresinin artıkça çocukların gelişimlerinde problemlerin ortaya çıktığını bildirdi.

Sosyal medya, çocukları uykusuz bırakıyor

cocukgelisimi.org..İzmir’deki Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen 19. Türkiye’de İnternet Konferansı’nda bir bildiri sunan pedagog Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aksüt, 450 ortaokul öğrencisine yönelik yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı, sosyal ağları kullanmanın uyku düzenini olumsuz etkilediğini belirlediklerini söyledi.

7 aylık bebekte uyku

Yedi aylık bebek ve uyku…Her ne kadar bebeğiniz 7. Aya kadar geceleri kesintisiz 8-12 saat uyumayı “öğrenmiş” de olsa, oturmak, sürünmek, emeklemek gibi bu dönemde kazandığı yeni yetenekler, geceye de taşınacak ve kimi sorunlar çıkaracaktır. Yeni durum, gece uyanmalarını kolaylaştıracak, tekrar uykuya dalmayı güçleştirecektir.