Monthly Archives: Nisan 2015

İnternet Kullanımının Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir

İnternet Kullanımının Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta…Araştırmalar 13–19 yaş arası gençlerin, ebeveynlerine göre daha fazla internet kullandığını, ancak başlıca kullanım amaçlarının;

Televizyon Programlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Televizyon Programlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir Sorusunun Cevabı cocukgelisimi.org ta….Televizyon programlarının etkilerinden söz ederken, bazı programların bazı çocuklar üzerinde yaptığı olumlu ya da olumsuz etkilerden söz etmek mümkündür. Bütün televizyon programları çocuklar için her zaman faydalıdır denilemeyeceği gibi, bütün televizyon programlarının tüm çocuklar için zararlı olduğunu söylemek de mümkün değildir

34,35,36 aylık bebek gelişimi

34,35,36 aylık bebek gelişimi cocukgelisimi.org ta.. Çocuğunuz ikinci yaş gününden sonra sürekli incelmeye devam edecektir. Kafa, kol ve bacaklar gibi vücuda bağlı parçalardan daha yavaş büyüyecek, gövde uzayacaktır; zamanla da vücut oranları daha çok bir yetişkine benzeyecektir. Dolayısı ile endişelenmeyin, bunun beslenme ile bir alakası yoktur. Bu oluşacak temel bir değişikliktir.

Çocuk eğitiminde ebeveynin ortak sorumluluğu

ortak sorumluluk

Çocuk eğitiminde ebeveynin ortak sorumluluğu ile ilgili güzel bir karikatür.

Ergenlik dönemi

cocukgelisim.org…İnsan yaşamı boyunca sürekli bir gelişim ve değişim içindedir. Gençlik (Ergenlik) dönemi, belki de bu gelişim sürecinin en önemli evresini oluşturur. Çocukluktan erişkinliğe geçiş olan ergenlik dönemi, bireyde gözlenebilen sürekli bir süratli gelişimini kapsamaktadır.-Fırtınalı ve gerginlik- dönemi olarak da açıklanabilen ergenlik, hangi toplumda olursa olsun, her bireyin yaşadığı bir evrendir.

Çocuklarda uyum ve davranış bozuklukları nedir? nasıl önlenir

Çocuklarda uyum ve davranış bozuklukları nedir? nasıl önlenir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org da…

Çocuk yetiştirmek keyifli olduğu kadar zor yanları da olan doğal bir görevdir.Çocuk geçirdiği her dönemin kendine özgü zorluklarını yaşar. Ancak çocuğun yaşına özgü sergilediği tavırlar karşısında anne babalara önemli görevler düşer.

Çocuklarda alt ıslatma nasıl önlenir

Çocuklarda alt ıslatma nasıl önlenir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org da.. ALT ISLATMA

Çocuklar 2-3 yaşlarına kadar altlarını ıslatırlar,2 yaş sonunda dışkılarını, 3 yaş sonunda çişlerini tutmayı öğrenirler.4-5 yaşına gelinceye kadar ara sıra gündüzleri ve daha sık olarak da geceleri altlarını ıslatırlar. 4 yaşından sonra alt ıslatma devam ediyorsa bu durum bir sorun olarak değerlendirilebilir.

Çocuklarda tırnak yeme nasıl önlenir

Çocuklarda tırnak yeme nasıl önlenir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org da…Tırnak yeme;tırnağı, tırnak etini diş ile koparma ve kemirme eylemidir. Çocuklar genelde kopardıkları tırnağı yemezler.
 Tırnak yeme davranışı genellikle 3-4 yaşlarında görülmeye başlar;çok nadir olarak da 5 aydan sonraki erken dönemlerde de görülebilir.
Tırnak yeme çocuklar arasında özellikle ergenliğe geçişte çok sık görülen bir davranış bozukluğudur.Araştırmalar yüz çocuktan 35inde, yüz ergenin ise 45`inde tırnak yeme davranışının görüldüğünü ortaya koymaktadır.Bu alışkanlığın bazı insanlar da ileriki yaş dönemlerinde de devam ettiği görülmektedir.
Tırnak yeme hayatın hangi döneminde ortaya çıkarsa çıksın bir uyum ve davranış sorunu olarak düşünülmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Çocukla sağlıklı ilişki kurmanın yolları

Çocukla sağlıklı ilişki kurmanın yolları nelerdir..Çocuğunuza onu sevdiğinizi söyleyin. Çocuğunuza gün içerisinde ufak tefek de olsa sorumluluklar verin.Çocuğunuz yanlış bir davranış sergilediğinde çocuğunuzu azarlamayın. O durum içerisindeki önce olumlu davranışlarını söyleyin. Daha sonra olumsuz davranışlarını nedenleriyle birlikte anlatın, açıklayın, azarlamayın.

Üstün zekalı çocukların özellikleri nelerdir? Üstün zekalı çocuklar nasıl tespit edilir

cocukgelisimi.org..Ebeveynler çocuklarının zeki olmasını arzu eder.. Anne ve babalar için normalden farklı her davranış zeka belirtisi olarak yorumlanır ve bu anne babalar, çocuklarının zeki olduğunu, diğer çocuklardan farklı olduklarını düşünür. Çoğu zaman anne babalar öznel ve taraflı değerlendirme yaptıklarından ve çocuklarını öyle görmek istediklerinden çocuğun yaşına uygun normal davranışlar bile çoğu zaman zeka belirtisi olarak yorumlanır.