Monthly Archives: Haziran 2015

Anne sütü bebeklerin daha kolay konuşmasını sağlıyor

Anne sütü bebeklerin daha kolay konuşmasını sağlamakta. Suni bir memeden sütü emmek yerine anne den doğal bir şekilde almak  bebeğin uzun vadede konuşmadan  sorumlu kaslarında olumlu etkilere vesile olmakta ve çocuğun konuşması da daha kolay olmaktadır. Suni bir memeden aldığında bebekte dilini ısırma, ağızdan nefes alma gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

Emzirme bebeğin duygusal gereksinimlerini karşılıyor

anne sütü

Emzirme bebeğin duygusal gereksinimlerini karşılamaktadır. Tüm bebekler sevilmeyi kucağa alınmayı ister. Kucağa alınmayan bebeklerde ölüm riski daha çoktur. Yeni doğan bebeği emzirme esnasında mevcut pozisyonu çok rahattır. Emzirme pozisyonu bebek için çok rahattır güven vericidir. Bu bedensel temasta bebeğin duygusal ihtiyacı da karşılanır. Bebeğinize dokunmak onu sevdiğinizin en büyük göstergesidir. Çocuk ruh sağlığı için gereklidir.

Yeni doğan bebeklerde ishal

Yeni doğan bebeğin ishal belirtileri cocukgelisimi.org ta.  Bakteriyel veya virütik enfeksiyonların neden olduğu ishal, bebeklik evresinin en çok görünen rahatsızlıklarından biridir.bebeklerde ishalin en önemli belirtisi, sulu dışkı, midede gaz toplanması, önemli miktarda su ve mineral kaybına yol açan unsurlardır. İshal durumunda doktorunuza danısışın ve tedavi görün.

Stresle Başetme Ve Problem Çözmede Güçlenelim

karne2

Stresle Başetme Ve Problem Çözmede Güçlenelim cocukgelisimi.org ta.KENDİ KENDİNE OLUMLU DİYALOG

1.Stres yaratan bir problemle karşı karşıya olduğumuzda, problemin çözümüne geçmeden önce, kendimizi cesaretlendirelim;
“Dünyanın sonu değil ya!” “Her inişin bir çıkışı vardır.” gibi cümleler buna yardımcı olabilir.
2. Problem çözümünde izleyeceğimiz yol;

Çocukluğun Dezintegratif Bozukluğu

Çocukluğun Dezintegratif Bozukluğu cocukgelisimi.org ta.Heller sendromu ve dezintegratif psikoz olarak ta bilinir. Öncesinde normal işlev gören çocuğun 3-4 yaşlarında başlayan zeka, dil ve sosyal işlevlerinde bir kaç ay içinde gelişen yıkım. Tahminen otistik bozuklukların 10’da biri sıklıkta gözlenir. Erkek/kız oranı 4-8/1’dir. Sebep bilinmiyor. Konvulzif sendromlar, tuber sklerozis ve çeşitli metabolik hastalıklarla birlikte bulunabilmektedir.
DSM-IV tanı ölçütleri:

Yengeç burcu çocuğu

yengeç burcu çocuğu

Yengeç burcu bebeklerinin ruh halller çok değişkendir. Sevimlilik yapmaya bayılırlar. Sevilmek ve oyun Yengeç burcu bebeği için vazgeçilmezdir. Yengeç burcu bebeği kendi başına saatlerce oynayabilir. Yengeç burcu çocukları farkedilmemeye razı olamazlar mutlaka olumlu yönlerini görmek takdir ve onay sözcükleri kullanmak gerekir. Yengeç burcu bebeğinin sözel yetenekleri öne çıkar. Hayal dünyaları geniştir. Tutumludurlar. Para birktirmeyi sever. Eğlenmeyi şaka yapmayı severler.
Yengeç burcu çocuğunun yetenekli olduğu alanlar meslekler : Ticaret hayatı, öğretmenlik, iletişimin her alanı, avukatlık, gazetecilik, eleştirmenlik, yabancı dil uzmanı, Reklam ve tanıtım sektörü, danışmanlık, politika vb meslekler de yengeç burcu çocukları başarılı olabilir.

Yenidoğan bebeklerde gaz sancısı

bebeklerde gaz sancısı

Yenidoğan bebeklerde gaz sancısı sebebi nedir? Bebeklerde gaz sancısı ne zaman başlar?cocukgelisimi.org ta.Bebekler fazla hareket edemediklerinden kolayca gaz çıkartamaz. Bebek beslenmesi sağlanırken aldıkları hava ile gaz oluşumu gerçekleşir.Bazı bebeklerde gaz problemi üst seviyede iken bazı bebeklerde gaz sancısı rahatsızlık vermez. Bebeklerde gaz sancısı problemi 1. ayda husule gelir.
Bebeklerde gaz sancısı ne zaman geçer? Bebeklerde gaz sancısı sorunu bebeğin hareketlerinin artmasıyla 5. aya girilmesiyle bebeklerde gaz sancısı azalır. Gaz sancısı olan bebeğin karnını okşamak bebeğin ağrısını hafifletir. Bebek gaz sancısına bağlı olarak ayaklarını karnına çekiyorsa buna gaz sancısı türüne kolik denir.

Çocuklara aşı yaptırmanın önemi

çocuk aşı takvimi

Aşının önemi cocukgelisimi.org ta. Dünyada yaşayan mikropların birçok değişik türde çeşitliliği var. En mikropsuz anne karnındaki ortamdır. Anne sütü bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütünün mikroplara karşı koruduğu kesin olarak bilinmektedir.Bağışıklık sistemimiz mikroplardan korunmaya yeterli gelmeyebilir. Bunun için çocukların aşılatılması önem arzeder.

Çocukluk dönemi aşı takvimi

çocuk aşı takvimi

Aşı nedir? Sağlık bakanlığı çocukluk dönemi aşı takvimi, bebek aşı takvimi hakkında bilinmesi gerekenler cocukgelisimi.org ta.Sağlık bakanlığı bebeklik ve çocukluk dönemi aşı takvimi tabloda gösterilmiştir.Yenidoğan bebekler annelerinden geçen antikorlar sayesinde pek çok hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olarak doğarlar. Ancak anneden geçen bağışıklık yaşamın ilk yılında yok olur.
Aşılar, kullanılmaya başladığından bu yana bulaşıcı hastalıkların görülme sıklığı azalmış, bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin önlenmesine önemli katkı sağlanmıştır.

İkizler çocuğu burcu özellikleri

ikizler burcu çocukları
İkizler burcu bebeği erkek özelikleri cocukgelisimi.org.ta.  İkizler burcu çocuğu (22 Mayıs-23 Temmuz) arasında doğanlardır.İkizler burcu bebekleri Çok hareketli bebeklerdir, yürümeyi ve konuşmayı çabuk öğrenirler. İkizler burcu bebeği, Emeklemeye başladığında muhtemelen gün boyu çok yorgun düşebilirsiniz. Ama bu durumda bile ikizler bebeğinin sınırlanmaması gerekir. İkizler bebeği, Özgürlüğünün sınırlanması bir depresyona yol açabilir.İkizler burcu bebek Çok gürültülü bir çocuk olabilir, çünkü ses tellerigüçlüdür. Hayal güçleri geniş olduğundan, sürekli bunları gerçekleştirmek için koştururlar. İkizler burcu çocukları,Çok zekidirler,