4 yaş çocuk gelişimi

4 yaş çocuk

cocukgelisimi.org..Bu yazımızda 4 yaş çocuk gelişimi, 4 yaş psikolojisi nasıldır? bunu öğreneceksiniz. 4 yaş oyunları, 4 yaş zeka testi, 4 yaş eğitici oyunlar, 4 yaş çocuk psikolojisi, 4 yaş çocuk kilosu, 4 yaş çocuk oyunları, 4 yaş çocuk etkinlikleri, 4 yaş çocuk oyunu, 4 yaş çocuk eğitimi, 4 yaş çocuk beslenmesi, 4 yaş çocuk şarkıları ilgili aramalar hakkında bilgileri cocukgelisimi.org sayfamızda bulabilirsiniz.

4 yaş çocuğu isteklerinin anında yerine getirilmemesini anlayışla karşılamayı öğrenmeye başlar. o artık kendi dışındaki dünyanın kuralları olduğunu ve başkalarının hak ve istekleri olduğunu görür ve beklemeyi öğrenir. 4 yaşında, üç yaşına göre daha sakin, daha uyumlu ve hareketlerini daha kolay kontrol edebilecek durumdadır. bu dönemde çocuk kendisiyle oynayacak bir ya da iki arkadaşını seçmeye başlar. oyun arkadaşları ilkokula başlayana kadar her iki cinsten de olabilmektedir. rahatça koşmayı, zıplamayı, elini ve parmaklarını kullanmayı başarabilir. kağıt, kalem, fırça ve boyalar bir önceki yaşından daha ustalıkla kullanılmaya başlanmıştır. çevresini tanıma çabası içinde olduğundan sürekli sorular sorar ve açıklamaları dikkatle izler. yetişkinlerle olumlu ilişkilerini sürdürürken kendi yaşıtı olan çocuklarla daha uzun süre birlikte olmaya başlar. Dört yaş çocuğu son derece açık sözlüdür, düşünceleri somuttur.

Genellikle 3 yaşlarındayken tuvaletlerini yapabilirler. Tuvaletini yapmayı öğrenmek bazı çocuklarda daha uzun sürebilir, bu gibi durumlarda paniklememelisiniz. Bu süreçte, eğer küçük bir kardeşi olursa, tuvalet alışkanlığını kazanması biraz daha yavaş olabilir.

Evin günlük işlerine yardımcı olmak istemesine karşı çıkılmamalı, yapabileceği işlerde sorumluluk almasını sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir