Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Beslenmesi > 6 9 ay bebek beslenmesi

6 9 ay bebek beslenmesi

cocukgelisimi.org…6 9 ay bebek beslenme tablosu, 6 9 ay bebek yemekleri, 6 9 ay bebek gelişimi, 6 9 aylık bebek oyuncakları, 6 9 ay bebek oyuncakları, 6 9 ay bebek yemek tarifleri,  6 ay bebek beslenmesi tablosu

EK GIDALAR

 

6-9-aylik-bebek-beslenmesi

6-9-aylik-bebek-beslenmesi

Bebekler ilk 6 ay  sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü almayan veya formula ile karışık beslenen bebeklere doktorunuz 4. aydan itibaren  ek gıdaları başlayabilir.

1. MEYVE SUYU VEYA PÜRESİ  (Saat 09:00-10:00) VEYA ORGANİK MEYVE PÜRELERİ
 Mevsimine göre elma, armut, havuç, şeftali, kayısı ve üzüm suyu olabilir. Meyveler ilk hafta her gün bir tanesi 5-10 çay kaşığı olacak şekilde başlanır. 2. hafta tek tek veya karışım halinde günlük 120 mlt meyve suyu veya 1 kase (150 gr.) meyve püresi olacak şekilde arttırılır.

2. SEBZE ÇORBASI (Saat 12:00-14:00)
İlk hafta 2 su bardağı su, 1-2 çaykaşığı zeytinyağı, orta veya küçük boy patates, havuç ve kabaktan ½ tanesi bir kapta 30-40 dakika haşlanır, sonra blendır veya robottan geçirilerek basit sebze çorbası şeklinde verilir.
İkinci hafta sebze çorbasına 1 tatlı kaşığı irmik veya pirinç ile patlıcan dışındaki diğer sebzelerden (ıspanak, kereviz, domates,semiz otu, dere otu, maydanoz v.s.) ilave edilebilir.
Bebek 6. ayını doldurmuşsa  haftanın 4-5 günü sebze çorbasına et katılabilir. Et kıyma veya tavuk eti şeklinde olmalıdır.  Bebek kıyması 3 kez çekilmiş yağsız dana eti olacak, tavuk eti ise tavuk göğsünden 1 kibrit kutusu kadar olacaktır.
6.aydan itibaren haftanın 2-3 günü yoğurtlu çorbalar da (yayla veya tarhana çorbası) verilebilir.
Sebze çorbaları 2 günlük hazırlanabilir. Ancak ıspanak çabuk tüketilmelidir.

3. YOĞURT (Saat 15:00-16:00)
6.aydan önce başlanmışsa günlük pastörize sütlerden yoğurt yapılabilir veya doğal yoğurtlar  günde 1 kase (150 gr.) olacak şekilde verilebilir.

Allerjik yapılı bebeklere ve özellikle inek sütü allerjisi olan bebeklere keçi sütünden yoğurt yapılıp verilebilir. Ancak inek sütü allerjisi olan bebeklerin 1/3’ünde keçi sütü allerjisi de olabileceğinden hekim kontrolünde dikkatli olarak başlamak gerekmektedir. Allerjik yapılı olmayan bebeklere 6.aydan sonra her çeşit yoğurt verilebilir. Meyveli yoğurtlar günde 2 taneyi aşmamalıdır.

4. MUHALLEBİ (Saat 18:00-22:00)
Akşam öğünü olarak Muhallebi veya tahıllı kaşık mamaları kullanılabilir. Muhallebi yapımı için 1 su bardağı suya 1-2 tatlı kaşığı pirinç unu katılır. 5-10 dakika karıştırılarak  pişirilir.Sonra soğumaya bırakılır. Ilık hale geldiğinde 4-6ölçek toz mama katılır, iyice karıştırılarak bebeğe verilir. Biberon maması kullanmayan veya muhallebi sevmeyen bebeklere akşam öğünlerinde tahıllı kaşık mamalarından biri verilebilir.

5. KAHVALTI (Saat 07:00-09:00)
6. – 7. aylarda başlanır.
60-90 mlt kadar mama, meyve suyu, ıhlamur veya anne sütünden birine
• 4-6 büsküvi
• yarım ile 1 kibrit kutusu kadar tuzsuz yağsız beyaz peynir veya labne peyniri
• ½ yumurta sarısı (iyice pişmiş-katı)
• Reçel veya pekmez
• Tereyağı veya ceviz içi
karıştırılarak bebeğe verilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir