Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Oyunları > 5-6 yaş çocuğun oynayabileceği oyunlar ve oyunun önemi

5-6 yaş çocuğun oynayabileceği oyunlar ve oyunun önemi

5-6 yaş oyun

5-6 yaş çocuğun oynayabileceği oyunlar ve oyunun önemi, 5 yaş çocuk oyunları, 6 yaş çocuk oyunları neler olabilir cocukgelisimi.org ta. 5 yaş çocuğu için oyun ve önemi. Bu dönem çocuğun anaokulu dönemidir. Bu yaş ta çocuk oyunlara yönlendirilmelidir.

Yine resim, seramik gibi etkinkliklerle birlikte  artık daha karmaşık  el becerilerini sergileyebileceği  oyma kesme, yapıştırma, kolaj çalışmaları yaptırılabilir. Grup oyunları başlar. Sek sek, saklambaç, top oyunlarından yaşına uygun olanlar vs. gündeme gelir.

6.Yaş çocuğu: Daha gelişmiş top oyunları, değişik zeka oyunları, grup ile oynanabilecek hafıza ve zeka oyunları, koşmaca, yakalamaca. Çocuğun gelişiminde bütün bu oyunlarında gerçekleşmesinde amaç 24 saat çocukla ilgilenmek ve yanında olmak değildir. Önemli olan çocuğun sadece kendisine ait ve annesinde kendisiyle ilgilendiği ve konsantre olduğu zaman parçasını bilmesi ve bundan yararlanmasıdır. Şöyle ki işten gelen annenin bütün işleri dışında çocuğa özel olarak onun istediği herhangi bir aktivite veya faaliyeti beraber paylaşabileceği yada çocuğun yaptıklarını seyredebileceği bir zaman dilimi ayırması gereklidir. Burada önemli olan kilit nokta çocuğun kendisi ile ilgilenildiğini hissetmesi yani ilgi doyumunu yakalayabilmesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir