7 yaş çocuk gelişimi

7 Yaş Çocuğunun Gelişim Özellikleri hakkında bilgiler cocukgelisimi.org sayfasında.. 7 yaş çocuklarda fiziksel gelişim, 7 yaş çocuklarda zihin gelişimi nasıldır sorularının cevabı cocukgelisimi.org ta

Fiziksel gelişim; çocuğun gelişimi devam eder. Boyu uzar, kilo artışı devam eder. Kız çocukları erkek çocuklarına oranla daha hızlı gelişim gösterir. Diş değişimi tamamlanır. Yeni motor beceriler kazanır. El becerileri artar. Yaptığı hareketlerin hızını kendi ayarlayabilir. Belli bir esneklik kazanır.

Dil gelişimi; kelime haznesi çok gelişmiştir. Okuması iyidir, yetişkin insanlar gibi okuyabilir. Kendisini yazı ile anlatabilir. Çeşitli kaynaklardan yararlanmayı sever.

Sosyal gelişim; fikir alışverişinde bulunabilir. Kendi cinsinden çocuklarla gruplar oluşturabilir. Arkadaşlık ilişkileri önemlidir. Yeni arkadaşlıklar kurar. Duygularına hâkim olabilir. Her zaman çevresinden öğünmeyi, beğenilmeyi, sevilmeyi bekler. Kendini güvende hissetmek ister. Bazı çocuklarda içe kapanıklık gibi bunalım gözlenir. Çabuk kişilik değiştirebilirler, korku sevinç ve öfke gibi duyguları aniden değişebilir.

Zihin gelişimi; atasözleri ve deyimleri anlamayabilir. Bazı mecaz sözcükleri kavranmakta güçlük çeker. Kendi kendine öğrenme ve anlama çabasındadır. Mantıklı düşünebilir, kendisini eleştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir