Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > AİLE VE MUTLULUK ÜZERİNE SÖYLEŞİ – 2

AİLE VE MUTLULUK ÜZERİNE SÖYLEŞİ – 2

AİLE VE MUTLULUK ÜZERİNE SÖYLEŞİ – 2

“ Sen benim için önemlisin demek istiyorum. Beyninde ailen hakkında olumlu ve güzel görüntüler olsun. Bunlar, sana bırakabileceğim en önemli mirasımdır.”

Çocuğuma, ey benim hayatımın muhteşem enerji kaynağı; öncelikle senin hiçbir sözünü atlamadan dikkatle dinlemek istiyorum. Çünkü senin dilinden dökülen sözlerinin içinde benim sana verdiğim yaşama enerjisini duymak hissediyorum. Çok dikkatliyim düşüncesini veriyorum.

Seni başkalarının yanında eleştirmiyorum. Çünkü kendini güçsüz, hatalı, kaygılı ve korumasız hissedersin, Oysa ben seni ruh sağlığı yerinde, hayata pozitif fikirlerle adım atan, kendini özel ve değerli hisseden biri olarak yetiştirmek istiyorum.

Çocuğumun yaptığı ve benim onaylamadığım bir davranışı bağırarak konuşmak istemiyorum. Bir ailede bağırıp çağırarak konuşmalar oluyorsa o ailenin ruhsal enerjilerinde sorun var demektir. O ailede her zaman huzursuzluk yaşanır. Oysa bağırarak diyalog kurmak yerine, beni dinlemeye hazır olduğundan emin olduğum zaman sakin bir ses tonuyla yaptığı o davranış hakkında, onunla konuşmayı tercih ediyorumu seçmek mutluluk kapısını aralamak demektir.

Çocuğumla sohbet ederken, onu dinlerken televizyon izlemiyorum, kitap okumuyorum ve başka işlerle meşgul olmuyorum. Sadece onu dinlemeye yoğunlaşıyorum.

Onunla konuşurken göz teması kuruyorum. Gözlerinin içindeki hayata bakış enerjisine odaklanıyorum. Sen ne kadar özelsin, benim için en önemli ömür hediyesisin demek istiyorum.

Çocuğumun yüzüne bakıyor, onunla aynı hizada olmaya dikkat ediyorum. Ona seni umursuyorum mesajı vermek istiyorum. Umursanan insan barışçıl davranışa yönelir.

Çocuk olmak demek merak etmek demektir. Çocukların yapıları gereği yaşamları boyunca belirsizlikten, yalnızlıktan, ilgisizlikten ve anne baba arasındaki tartışmalardan rahatsızlık duyduklarını; bu konuları anlayamadıklarını için içlene huzursuzluk ve endişeli birisi olmaya başlar. Özgüveni zedelenir. Ömür boyu hayata karamsar yaklaşabilir. Çocuklarımızın davranışlarını değerlendirirken; Sen hatalarından ders almalısın. Senin yanında olmaya söz veriyorum. Ben ilgili bir ailen olsun istiyorum. İlgiliyim.
Çocuğuma benimle iş birliği yapsa da yapmasa da şartsız sevgi ve kabul gösteririm. Kendi sorumluluklarımı yerine getirerek ona doğru bir model oluştururum.

“ Biz anne babalar hayat fidanı yetiştiren, saygı ve hürmete layık birer sanatkârlarız. Hayata pozitif bakan çocuk yetiştirmenin ilk adımı, şartsız seven anne-baba olmaktır. Hiç birimiz mükemmel değiliz o zaman onlardan da bizde olmayanı bekleyemeyiz. ”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir