Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > AİLE VE MUTLULUK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

AİLE VE MUTLULUK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

“ Ben iyi bir insanım. İyi olan iyi şeyler düşünür ve sağlığına kavuşur.”İnsan iyi cümleler duymak istiyor. Bu cümleleri duyduğunda kendinde ‘değerlilik’ hissi oluşuyor. Değerlilik hissini alan kişi, etrafına, kendisine, sevdiklerine ben değerliyim. Benden ancak olumlu ve güzel değerler alırsınız. Mutluyum.

Mutlu olmanızı isterim mesajlarını verir. Esas itibariyle mutluluk. Seni özel ve değerli bir insan olarak görmek istiyorum, mesajının sonucudur. Değerli olma insandaki yaşam enerjisini yükseltir. Kişiliğinin özünü diri tutar. İnsanın kişiliğinin özü diri kalabilmelidir. Özü diri insandan duyacağımız

Olumlu iletişim yansımalarını dikkatle inceleyelim:”Senin yakınmalarına hak veriyorum. Sen benim yanımda yakınmayacak ta kimin yanında yakınacaksın.’Sevgili eşim, Seninle evlendiğim için çok mutluyum. Senin yanında güvende ve sakin hissi ile doluyum. Beni geç saatlere kadar sabırla beklemene çok memnun kalıyorum. Sevildiğimi anlıyorum. Özlendiğimi düşünüyorum. Özel olduğumu hissediyorum. Evlendiğimizden bu zamana kadar seni her zaman kendi istediğim gibi görmek istedim. Bu isteğim gerçekleşmedi. Zamanımızı tartışarak, küserek, eleştirerek, ziyan ettik. Şimdi daha iyi anlıyorum. İnsanı sevmenin ve mutlu olmanın yolu; onu olduğu özelliklerle kabul etmekmiş.
Şimdi güzel sözler söyleyelim: “ Ben olumlu düşünüyorum. Çünkü etrafımda olumlu insanlar görmek istiyorum. Gülümseyen bir yüz ifadem olsun istiyorum. Gülümsemek demek, etrafına iyilik yapmak demektir. Beş kelimeyi her zaman hayat felsefem haline getiriyorum; sabırlıyım, dikkatli dinliyorum, iyimserim, şifa enerjisini istiyorum, özel ve saygı değer biriyim. Her işin başı sağlıktır. Sağlığımı koruyorum, Benim yaşadığım ortam; enerji doludur, iyimserlik vardır. Hatalardan ders alınır. Sen hatalısın demek yerine, hata insana özgüdür. Gelecek sefere daha güzel davranışlar göstereceğine inanıyorum fikirleri ile doludur.”

“ Benim yardım anlayışım; herkesi memnun etme ilkesine odaklıdır. Memnun olan insanlar görmek istiyorum. Seni karşımda sağ salim görmek demek mutluyum demektir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir