Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Anne Sütü Ve Emzirme > Anne sütü yapan yiyecekler

Anne sütü yapan yiyecekler

Anne sütü yapan yiyecekler ,Anne sütünün arttırmanın yolları, süt yapan yiyecekler, Emziren Annelerde Süt Yapan Yiyecekler…Emzirme döneminde sağladığınız sütteki enerjinin büyük bir kısmı, yediklerinizden karşılanıyor.

Aldığınız tüm enerji tam olarak süt enerjisine dönüşmüyor, çünkü vücut dokuları da bir miktar enerjiyi emiyor.

anne-sütü-yapan-yiyecekler

anne-sütü-yapan-yiyecekler

Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700–800 ml süt salgıladığı esas alındığında, emzirme döneminde günlük ortalama ekstradan enerji gereksinimi 750 kaloriyi buluyor. Bu miktarın 500 kalorisi yediklerinizden sağlanırken, 250 kalorisi hamilelikte depoladığınız yağlardan karşılanıyor. Bu da emzirme sırasında aldığınız fazla kiloların, enerjiye daha hızlı dönüşmesine katkıda bulunuyor.

International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin ve Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, anne sütünü arttırma ve anne sütü yapan besinler konusunda şu önerilerde bulundu:

– Hızlı kilo vermeyi vadeden diyet ve ilaçları uygulamayın.
– Sütünüzü arttıran en önemli besin sudur. Günde en az 2,5 – 3 litre su içmelisiniz, çünkü sütün önemli bir kısmı sudur.
– Kalsiyumdan zengini olan süt, yoğurt ve peyniri düzenli olarak tüketmelisiniz. Her gün 1 adet yumurta veya 1 porsiyon etli sebze veya kurubaklagil yemeği yemeye özen göstermelisiniz.
– A Vitamininden zengin havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısı gibi besinleri, beslenme programınızda sık bulundurmalısınız.
– Vitaminlerin zengin bir kaynağı olan taze sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak tüketmelisiniz.
– Yediğiniz yiyeceklerin besleyici değerini korumak ve özellikle anemiyi (kansızlığı) önlemeniz açısından, yemeklerinizle birlikte çay içmemelisiniz.

Annelerin değişik dönemlerdeki günlük enerji ve besin öğelerini karşılamak üzere temel besin gruplarından almaları gereken miktarlar:
Besin GruplarıNormal Yaşam (gr) Gebelik İçin Ek(gr) Laktasyon İçin Ek(gr) 1. Et, balık, tavuk, yumurta, kuru baklagiller 140-160 50 50 2. Süt, yoğurt, peynir, çökelek 250-350 250 250 3.Taze sebze ve meyveler 400-600 200 200 4. Tahıllar ekmek, bulgur, pirinç 200-300-100 5. Yağve tatlılar- – – Yağ30-35-5 Şeker ve Tatlılar 30-50-5

Anne sütünü arttırmak için beslenme programınızda yer almasıgereken temel besin grupları ve içerikleri:

Süt ve süt grubu:

– Süt
– Yoğurt
– Peynir
– Ayran
– Et ve et grubu
– Et
– Tavuk
– Balık
– Yumurta
– Sakatatlar
– Kuru baklagiller
– Ekmek ve ekmek yerine geçen grubu
– Ekmek
– Tahıllar (mısır, buğday, çavdar, yulaf )
– Makarna
– Pirinç
– Bulgur
– Çorbalar
– Un ve undan yapılmış yiyecekler
– Sebze ve meyve grubu
– Tüm sebze ve meyveler bu grup içerisindekiler
– Yağ grubu
– Zeytin
– Yağlı Tohumlar ve yağı (ceviz, fındık, badem, susam v.b)
– Bitkisel sıvı yağlar ( mısırözü, ayçiçek, soya, pamuk v.b)
– Margarin
– Tereyağı
– Hayvansal yağlar ( iç yağı, kuyruk yağı)

MEYVELI PRENSES TATLISI

MALZEMELER (6 kişilik)

1 adet muz
2 adet şeftali
15 adet vişne
10 yemek kaşığı irmik
3 yemek kaşığı nişasta
5 su bardağı süt
1 su bardağı toz şeker

HAZIRLANIŞI:

Şeftalileri soyduktan sonra dilimleyin. Küçük bir tencereye alın, 1 çay bardağı su ve bir çorba kaşığı toz şeker ekleyip 4 dakika kadar pişirin. Çukur bir tencerede mısır nişastası, tozşeker, irmik ve sütü kaynayıncaya kadar karıştırarak pişirin. Kaynadıktan sonra düz bir kalıba dökün, soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra üzerini muz, vişne veşeftali dilimleri ile süsleyin.

anne sütü arttırma, anne sütü arttırıcı, anne sütü arttıran, anne sütü nasıl arttırılır, anne sütü nasıl çoğalır

Anne Sütüne Gaz Yapan Yiyecekler, Anneye Süt Yapan Yiyecekler,Anne Sütünde Gaz Yapan Yiyecekler,Emziren Annelerde Süt Yapan Yiyecekler, Anne Sütü Gaz Yapan Yiyecekler, Annede Süt Yapan Yiyecekler, Gaz Yapan Yiyecekler Anne Sütü
Emziren Anneye Süt Yapan Yiyecekler, Anne Sütünden Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler, Anne Için Süt Yapan Yiyecekler, Annelere Süt Yapan Yiyecekler, Anne Sütü Yapan Yiyecekler Ve Içecekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir