Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Anne Sütü Ve Emzirme > Bebeği kaç ay emzirmeliyim? Bebeğim kaç aya kadar anne sütü ile beslenmeli? ilk 6 ay sadece anne sütü mü?

Bebeği kaç ay emzirmeliyim? Bebeğim kaç aya kadar anne sütü ile beslenmeli? ilk 6 ay sadece anne sütü mü?

süt pompası, emzirme sutyeni, göğüs ucu kremi, göğüs pedi, anne, emzirme geceliği,  Bebeği kaç ay emzirmeliyim? Bebeğim kaç aya kadar anne sütü ile beslenmeli? ilk 6 ay sadece anne sütü mü?Bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli. Anne’nin sütü yeterli geldiği sürece ilk 6 ay kesinlikle başka bir besin verilmemeli. 6 ayı dolduran bebekler anne sütü ile birlikte çiğneyip dil hareketlerini geliştirebileceği besinler de almalı.

Çünkü anne sütünün besin değeri 6 aydan sonra azalmaya başlar. 9. Aydan sonra ise anne sütünü biraz daha azaltıp anne sütünden fazla ek besin vermek gerekir. Emzirme’nin en güzel yanlarından biri de şudur; Bebek ile Anne temâsı emzirme ile mümkün olmaktadır.

 

Genel olarak anne sütünün devam süresi 1 yıl olmalıdır. 1 yıldan sonra anne sütünün beslenme açısından bir faydası yoktur. Fakat psikolojik temas devam etmelidir. Dünya sağlık örgütü anne sütünü 2 yıl boyunca kesmemeyi tavsiye ediyor fakat burdaki asıl amaç hijyendir. Bebekler anne sütünden aldıkları probiyotikler sayesinde mikrop ve virüslere karşı direnç gösterebilmektedirler. Yeni doğduklarında bağışıklık sistemi çok zayıf olan bebekler anne sütünün de yardımıyla bağışıklık sistemlerini güçlendirmektedir.

 

Bebeği emzirirken anne kendi sağlığına da dikkat etmelidir. Gereğinden çok fazla kilo veren anne emzirmeyi bırakabilir. Gereğinden çok fazla kilo almış bebek için de aynı şey geçerlidir, emmeyi bıraktırılmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir