Bebeğin cilt bakımı

Bebeğin cilt bakımı..bebek cildi neden kurur, bebek cildi kızarıklık, bebek cildi için zeytinyağı, bebek cildi için uygun kumaşlar hangileridir, bebek kıyafetleri hangi kumaşlardan seçilmeli, bebek alışverişinde hangi kıyafetlerden kaçınmak gerekir,bebek cilt alerjisi, bebek cilt için maske, bebek cilt bakımı, bebek cilt hastalıkları, bebek cilt bakımı oyunları, bebek cilt kuruluğu, bebek cilt bakım oyunu, bebek cilt doktoru

Bebeğin cildi yetişkinlere göre daha ince, hassas, narin ve az yağlıdır. Bu nedenle mikroplara karşı daha fazla korumasızdır. Eğer anne normal bir doğum geçirdiyse bebeğin cildinin üzeri mumsu bir tabakayla kaplı olacaktır. Bu mumsu tabaka bebeği bir süreliğine mikroplara karşı korur.

bebek-cilt-bakimi

bebek-cilt-bakimi

Eğer doğumunuz beklenenden geç gerçekleşti ise bebeğin cildi buruş buruş olacaktır. Buruş buruş olan bu mumsu tabaka ilerleyen günlerde dökülecektir. Bir bakıma bebek korumasız kalacaktır. Bundan sonra görev anneye geçmektedir. Anne olabildiğince bebeği mikroplara karşı korumalıdır. Ayrıca doğumun ardından bebekte kırmızı renkte sivilceye benzeyen lekeler gözükebilir. Bu lekeler zamanla dökülür. Fakat her kırmızı leke böyle değildir, hastalığın belirtisi olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız zaman mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

Bebeğin altı 2-3 saatte bir değiştirilmelidir. Eğer bu süre uzarsa bebeğin idrarı uzun süre vücudu ile temasta kalır ve cilde zararı dokunur. Bir sonraki idrarda bebek acı duymaya başlar. Bebeğin cildi için giydiği giysi ve nasıl yıkandığı çok önemlidir. Bebeğinize giydirdiğiniz giysi deterjan ile değil sabun ile yıkanmalı ve güneşte kurutulmalıdır. Bebekler bizlere nazaran daha fazla üşüyeceği için kat kat fazla giydirilmelidirler.

 

Pişik Olayı

 

Pişik bebeğin cildine en fazla zarar veren olaylardan biridir. Hemen hemen her bebekte görülen bir olaydır. Özellikle doğumdan sonraki ilk bir yıl içinde fazlaca rastlanır. Pişiğin en önemli nedeni ıslaklıktır. İdrar, dışkı ve bez nedeniyle kapalı bir ortam oluşu pişikğin oluşmasına neden olur. Çünkü idrar zamanla başka bir maddeye dönüşmeye başlar. İdrar amonyağa dönüşünce cildi fazlaca tahrik eder. Bu tahrikler tekrarlanıncada pişik oluşur.

 

Son olarak bebeğin cilt bakımı için ebeveynlere şunları tavsiye ediyoruz;

 

  • Bebeğin bulunduğu ortam son derece hijyenik olmalı.
  • Bebeğinizin cilt bakımı için her zaman bebe yağı ile vücudunu nemlendirin.
  • Sık sık altını değiştirin. Bunu yapmanız tahrişi önleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir