Bebeğini emziren annelerde ilaç kullanımı nasıl olmalı?

emziren anne ilaç kullanma

Bebeğini emziren annelerde ilaç kullanımı nasıl olmalı? sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta.. Emziren anneler hangi ilaçları kullanabilir? Emziren bir anne ilaç kullanmak durumunda kalırsa, bebeğini göz önünde bulundurmalıdır. Rastgele ilaç kullanı ı bebeğe zarar verebilir. Birçok çeşit ilaç annenin kandolaşımına geçer ve böylece bebek bunu emer.
Üç önemli soru sorulu bu durumda: İlaç sütün tadını değiştirir mi? Bebeğin bu ilaca ihtiyacı var mıdır? İlacın bebeğe ne gibi bir etkisi olur?
Emzirmeyle bağdaşmayan ilaçlar mevcuttur. Çünkü bunların bebeğe zarar verebilme ihtimali vardır. Bazıları ise, sütün tadını değiştirir, bu durumda da bebek emmeyi reddedebilir. Süte etkisi olmayan bir sürü ilaç da vardır. Etkisi bilinmeyen ilaçlar için, ilaç süresince emzirmeyi durdurmak önerilir.
Her anne ilacı içmeden önce ilaç hakkında bilgiyi okumalıdır. Ama bir bilgi atlama olasılığı göz önünde tutularak doktora danışılması gerekir.

BEBEK ÜZERİNDEKİ ETKİLER
Kişi, emzirirken reçeteli veya reçetesiz bir ilaç alacaksa endişelenmeli midir?
Evet. Çoğu ilaç süte etki eder. Bu ilaçların bazıları bebek için tamamen zararsız olabilir. Emziren bir kadın, ilaç almadan önce iyice prospektüsü okumalı ve emzirirken uygun olup olmadığına bakmalıdır.
Yetişkinlere zarar vermeyen ilaçlar, neden birden bebek için tehlikeli olur?
Bebeğin bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemiş olmasından ve kimyasallarla başedemediğinden.Bu, masum bir ilacın bebeğin sisteminde ciddi zararlar verebileceği anlamına gelir.

ANTİBİYOTİKLER
Antibiyotikler hakkında ne söylenebilir?
Bu çok geniş bir ialç grubudur. Bazıları hiç zarar vermezken, bazıları çok zarar verir, bazıları da tehlike yaratabilir.
* Penisilin : Bu antibiyotik grubu emzirirken zararsızdır. Penisilin çok az derecede süte geçer.Yüksek derecede geçse bile bbeğe zararı olmaz.
* Metronidazole : Güvenilir olarak nitelendirilir. Ama ilacın sütü acılaştırdığı söylenir.
* Tetracyclines: Anne sütüne her ne kadar az geçse de, bu ilacın, kemiklerde birikip, ileride kemik gelişimini etkilediği savunulur. Ayrıca diş rengini de etkiler. Kullanılması uygun değildir.
* Gentamicin: Bu antibiyotikler, ancak ciddi bir enfeksiyon durumunda, hastanede kullanılır. Damar yoluyla verilir. Sadece az bir miktar süte geçer , ayrıca sindirimi çok az olur. Bu nedenlerle, emzirirken güvenilir olarak sayılır. Bazen, bebekte aşın ishale neden olur.
* Chloramphenicol: Her ne kadar süte çok az geçse de, bebeğin ilikkemiğini bastırma potansiyeli vardır. Emzirilirken alınması tavsiye edilmez.
* Ciprofloxacin : Kesinlikle zehirli olarak nitelendirilen bir antibiyotiktir. Emzirirken alınmamalıdır. Eğer muhakkak kullanılması gerekiyorsa, o zaman emzirme ilaç kullanıldığı sürece durdurulmalıdır. Hatta son alınan dozdan sonra emzirmeden önce 48 saat beklenmelidir ki; annenin vücudundan tamamen ialç atılabilsin.
* Anti-TB ilacı: Anne eğer tüberküloz tedavisi görüyorsa, isoniazid, Rifampicin ve Ethambutol kullanılmasında bebek açısından bir sakınca yoktur.
* Sulphonamides: Bebek prematüre değilse ve sarılık geçirmiyorsa, kullanımında bir sakınca yoktur.
Acyclovir, jenital herpes için kullanılan bir preparasyondur.
Güvenli midir?
Her ne kadar sütte acyclovire rastlansa da, bebek açısından bir sakıncası yoktur.

Yazının Kaynağı: Dr. joe Kabyemela – Dr. Leanne Bricker ( Hamilelik ve Doğum Hakkında Tüm Soru ve Cevaplar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir