Bebeğinizin zeka gelişimi sizede bağlı

bebeklerde zeka gelişimi

Bebeğinizin zekasını geliştirmek sizin elinizde. Önceleri doktorlar bebeğin zekasını doğumundan gelen kalıtsal bir özellik olarak ve geliştirilemeyen bir özellik olarak görüyorlardı. Günümüzde ise zekanın geliştirilebilirliği bilimadamları tarafından kanıtlanmıştır. Bebeğinizin zeka gelişimi için doğumdan sonraki ilk bir yıl çok önemlidir. İlk bir ay doğuştan gelen refleksleri uygulayacaktır. Bir aydan itibaren ise çevresindekiler bebeğin dikkatini çekemeye başlıyacak ve onları tanımak için elliyecek ve dinleyecektir.

 

İlk zamanlarda bebeğin en dikkat edeceği varlık insanlardır. Dolayısıyla kendisine en yakın kişi olan annesidir. Bu dönemde annesinden çok fazla şey öğrenecektir. Annesini taklit edecek, pürdikkat onu izleyecek, çıkarttığı sesleri çıkartmaya çalışacaktır.

 

Yapılan araştırmalarda çocuğun 4 yaşına kadar edindiği bilgilerin, işittiği sözlerin ergenlik ve ileri ki yaşamında çok etkili olduğunu bu nedenle 4 yaşına kadar çocuğa çok şeyler öğretmek gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca anne babası tarafından çok ilgilenilen bebeklerin ve dilin çok kullanılıp öğretildiği bebeklerin zekalarının daha üst seviyede olduğu saptanmıştır.

 

 

Peki Anne neler Yapabilir?

 

  • Anneler, bebeklerini uyuturken onlara şarkı söyleyebilir. Bebeğin kendisiyle oynamasına izin verebilir.
  • Ayrıca annenin kendi sütüyle bebeğini beslemesi çok önemlidir. Anne sütü ile beslenen çocukların zekasının daha fazla geliştiği bilinmektedir.
  • Bebeğinizin önüne ayna koyun. Bu sayede kendini görecek fakat karşısındakinin başka biri olduğunu düşünecektir. Bu bebeğinizin çok hoşuna gideceği kesin.
  • Çocuğunuzun olabilecekleri kavrıyabilme yeteneğini geliştirmeniz önemlidir. Örneğin bir ses çıkarın yada “Hoop, geliyor” gibi kelimeler kullanarak vücuduna dokunun, ayaklarını gıdıklayın.
  • Bebeğinizi etrafı görebilecek şekilde şekilde yürüyüşe çıkarın. Dışarıda çok sayıda insan, ağaç, araba gibi nesneler görecektir. Aynı anda da onların isimlerini, ne işe yaradıklarını anlatın. Bu çocuğunuzun kelime haznesini de genişletir.
  • Bebek 8. ayını doldurduktan sonra ona kitap okuyabilirsiniz. Basit hikaye kitapları alın ve aynı hikayeyi defalarca okuyun. Bu şekilde hikayenin içindeki kelimeleri öğrenmeye başlıyacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir