BEBEK MAMASININ HAZIRLANMASI VE BEBEĞE VERİLMESİ

BEBEK MAMASININ HAZIRLANMASI VE BEBEĞE VERİLMESİ

Sürekli televizyondan, doktorlardan duyarız. İlk 6 ay bebeğinizi sadece ve sadece anne sütü ile besleyin diye. Bebekler anne sütü aracılığıyla her minerali, besini, suyunu almaktadır. Ancak bazı özel durumlar nedeniyle, annenin hasta olması, bebeğin anne sütü ile yeterli beslenememesi durumlarında dışarıdan mama takviyesi yapılmalıdır.

Birinci olarak tavsiye edilen mama türü inek sütünden elde edilen ayrıca mama sütü olarak da bilinen besindir. Anne sütü alamayan bebekler bir takım vitamini, koruyucu maddeyi alamadığı için anne sütü alan bebeklere göre daha çok hastalığa meyillidir. Bu nedenle bebek maması yaparken ellerinizin pis olması, mama kabının yeterince temiz olmaması, üzerine hapşırmanız bebeğinizin hastalanmasına, hatta ölmesine bile yol açabilir.

Bebeklere bu mamalar fincanla yada biberonla verilebilir. Biberon ve fincan kullanılırken en önemli şartımız yine hijyendir. Bebeğinize biberonla mama verirken bebeğinizin pozisyonunu ayarlamalı, biberonun ucunu damlayacak şekilde ayarlamalısınız. Aksi taktirde bebeğinizin boğazına kaçabilir ve bebeğinizin ölümüne neden olabilir. Fincan ile de bir kaşık yardımıyla bebeğinize az şekilde vererek besleyebilirsiniz.

 

bebek maması hazırlama

bebek maması hazırlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir