Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > Bebeklerde dil gelişimi

Bebeklerde dil gelişimi

bebeklerde dil gelişimi için neler yapılmalı, bebeklerde dil gelişim evreleri..

Bebeklerde dil gelişimi nasıl başlar? Aşamaları nelerdir?

·         Dil gelişiminde insanın doğuştan getirdiği bilişsel kapasite etkindir. Bu kapasite çevresel faktörler ile ilişkili olarak gelişmektedir.

·         Dil gelişimi aşamaları şu şekildedir.

dil_gelisimi

dil_gelisimi

1.    Ağlama dönemi (0-3 ay)

Ağlama bebeğin istek ve gereksinimlerini belirten ilk iletişim yoludur. Ağlama sesindeki farklılıklara göre ağlamanın açlık, kızgınlık, ağrı, uyku gibi nedenleri belirlenebilir. A –gu lamalar başlar, sesli gülme gözlenir.

2.    Mırıldanma dönemi (3-6 ay)

Memnuniyet belirten sesler çıkarması, kendi kendine konuşmaya başladığı dönemdir. Annesinin sesini tanır, sese doğru yönelir, güler – neşeli çığlıklar atar.

3.    Tekrarlama dönemi (6-12 ay)

Bebek işittiği sesleri tekrarlar. Ünlü ve ünsüz ses birleşimlerinin tekrarı ile ba-ba-ba, ma-ma-ma, de-de-de gibi sesleri çıkarır. Kendi sesini dinlemekten hoşlanır. İlgi çekmek için bağırır, dinler, tepki verir.

4.    Tek sözcük dönemi (1-1.5 yaş)

Çocuğun belli bir durum ya da nesne için, doğru ve tutarlı olarak bir sözcüğü söylemeye başladığı zamandır. Mama, baba, dede, meme, al, ver gibi.

5.    Kelimelerin birleştirilmesi dönemi (1.5-2 yaş)

Kelimelerin birleştirilmesi ile cümle kurulmaya başlanması dönemidir. Top al, Anne gel gibi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir