Bebekler yaklaşık 6 aylıkken ilk dişini çıkarmaya başlar. Çocuğun İlk çıkan dişleri çok acı vermesede  iki yaşından sonra çıkan dişler çocuğun canını acıtabilir. Çocuğun süt dişleri ne zaman tamamlanır?  Bütün süt dişleri 2,5-3 yaşına kadar tamamlanır. Çocuğun kalıcı dişleri ne zaman tamamlanır?  6-7 yaşları arasında tamamlanır. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri ağız çevresini ve çenesini tahriş edecek kadar çok salya akıtması, bağırsak bozukluğu, hafif ateş ve sert bir şeyler çiğneme ve ısırma isteğidir.

Bebeğiniz diş çıkarırken ona yardımcı olabilirsiniz. Küçük parmağınızla diş etlerini ovuşturabilirsiniz. Hatta parmağınızı musluğun altında tuttuktan sonra ovarsanız, serinleyerek ferahlayacaktır. İçi suyla dolu, buzdolabında soğutulan diş kaşıyıcıları da bu dönemde bebeğinizin en büyük yardımcılarından biri olacaktır.

Doktorunuza danışarak diş çıkarma ilacı ya da jeli de kullanabilirsiniz. Diş çıkarırken dikkat etmeniz gereken bir husus, oynadığı oyuncakların sivri çıkıntıları olup olmadığıdır. Sivri çıkıntılar, bebeğiniz her şeyi ısırmak istediğinden diş etini zedeleyerek canını acıtabilir.

Bebeğiniz diş çıkarır çıkarmaz diş temizliğine özen göstermeye başlamalısınız.