Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Beden Sağlığı > Bebeklerde vitamin kullanımı ve önemi

Bebeklerde vitamin kullanımı ve önemi

Bebekler dünyaya geldiklerinde oldukça korumasızdırlar. Çevredeki mikroplardan hemen etkilenirler. Bebeğin bu mikroplara karşı kendini savunabilmesi için bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekmektedir. Aksi halde bebeğin hastalanması çok olağan bir durumdur. Bazı durumlarda ise anneler olayı çok abartarak bebeği vitamin haplarına boğuyorlar. Bu uygulama da bebeğe zarar verir.

 

Yeni doğan bir bebeğe ilk 15 günden sonraki 6 ay boyunca sadece tek bir vitamin gerekir. D vitamini. Bebeğe D vitaminini verip onu emzirmeniz vitamin açısından yeterlidir. Anne sütü besleyiciliğinin yanında neredeyse tüm vitaminleri karşılayan özelliği vardır. Bu yüzden anne sütü bebek için çok önemli ve kesilmesi durumunda önemli zararlar doğuracak bir besindir.

 

6 aylık süreden sonra bebeğiniz için kan testi yaptırmanız önemlidir. Bu kan testi sayesinde bebekte hangi vitamin, minerallerin eksik olduğu saptanabilir. Doktorunuzun verdiği bilgiye göre de vitamini kullanınız. Tüm bunların yanında C Vitamini sürekli kullandırmalısınız. Çünkü C vitamini vücudda depolanmaz. Bu yüzden hergün alınması gerekir. C vitamini meyvelerde özellikle de portakal suyunda fazlaca bulunur. Bebeğe vereceğiniz meyve suları ilk başlarda az miktarda verilmeli. Gün geçtikçe miktarını artırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir