Çocuğum Arkadaşları İle kavga ediyor Ona Nasıl yardımcı olabilirim?

Çocuğum Arkadaşları İle kavga ediyor Ona Nasıl yardımcı olabilirim? sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta. Anne babalar olarak çocuğumuz akranları ile kavga ettiklerinde kabul edilmemelerine, dışlanmalarına seyirci kalmamız zordur. Çocukların akranlarıyla olan birçok kavgası gelip geçidir. Çocuğu kurtaran bir rolde olmak yerine  dinleyici olarak daha fazla yardımcı olunabilir.

Çocuğum Arkadaşları İle kavga ediyorsa sorunun çözümü için nasıl yaklaşılmalı?

cocuk kavga

cocuk kavga

Arkadaşlar arasında kavgaların normal olduğunu kabul edin. Bunlara çocuğunuzun edinmesi gereken deneyimlerin bir parçasıymış gibi bakın. Çekişmelerin genellikle sizin düşündüğünüzden daha kısa sürede sona ereceğinizi bilin. Çoğunlukla eğer yetişkinler müdahale etmezlerse çocuklar kavgayı daha çabuk keser. Anne babaların müdahalesi ile çocuklar arasında gelip geçici olaylar daha çok büyüyor çocukların anne babalarıda birbirleriyle küsüyor.

Çocuklarınızı suçlamadan yada kurtarma rolüne girmeden dinlemeye çalışın. Çocuk duygularını öfkesini ifade etsin.

Kendi çocukluğunuzda ettğiniz kavgaların öyküsünü ve neler hissettiğinizi paylaşın.

Çocuğunuz bir arkadaşıyla ilşkisini kesmek istiyorsa çocuğunuza güvenin.

Çocuğunuza bir kurbanmış gibi davranmayın.

Çocuğunuza olan güveninizi gösterin.

Disiplin sağlarken, yanlış tutumlardan kaçınılmalıdır. Sürekli cezalar vermek yanlış olur. Bunun yerine çocukla konuşmak, ona sevgiyle yaklaşmak daha mantıklı olur. Çocuğa sürekli ceza vermek onu asi ve daha hırçın yapar.

Çocuğunuzla beraber vakit geçirin, onunla oyunlar oynayın. Ancak şiddete dayalı oyunlar oynamaktan kaçının. Mümkünse çocuğunuza bir oyun köşesi oluşturun. Geniş oyun alanlarında oyun oynamasına izin verin. Bu çocuktaki enerjiyi ve gerilimi alacaktır.

Aile içindeki olumsuz bir meseleyi çocuğun önünde bağırarak çözmeyin. Her zaman daha sakin konuşmaya özen gösterin. Hiçbir şekilde şiddet uygulamayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir