Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuklarda Boy Kilo Cetveli > Çocuğumun gelecekteki boyunu bilebilir miyim? Çocuklarda Boy nasıl uzar

Çocuğumun gelecekteki boyunu bilebilir miyim? Çocuklarda Boy nasıl uzar

Çocuğumun gelecekteki boyunu bilebilir miyim? Çocuklarda Boy nasıl uzar? sorusunun cevabı cocukgelisimi.org da.. Çocukların gelecekteki boyunu net  olarak tahmin etmek için tam bir yol bulunmamakla  beraber  ortalama bir aralığı öngörebileceğiniz popüler yollar  var.

  • Anne ve babanın boyunu cm olarak toplayın ve ikiye bölün. Erkekler için 6,5 cm. ekleyin. Kızlar için 6,5 cm. çıkarın. Çoğu çocuğun boyu yetişkinliğinde bu rakamın +/- 10 cm. aralığında kalır.
  • Bir diğer yöntem, çocuğunuzun 2 yaşındaki boyunu 2 ile çarpmaktır.

Unutmayın ki her çocuk genetiği doğrultusunda uzar. Bazı çocuklar daha erken, bazıları ise daha geç büyüme gösterebilir. Çocuğunuzun büyümesi ile ilgili endişeleriniz varsa mutlaka doktorunuza danışın.

Çocuğunuz uygun yaşa geldiğinde boy uzatan hareketler yapmasını sağlamak üzere boy uzatmanın egersizlerini şimdiden öğrenmenizde fayda var.
Çocuklarda Boy nasıl uzar? Boy uzaması yeni doku oluşması ile olur. Vücuttaki hormon ve büyüme faktörlerinin bunu yapabilmesi için yapıtaşlarına ihtiyaç vardır. Beslenme ile bu yapıtaşları alındığından beslenme büyümede çok önemlidir.

Boy uzatmak şüphesiz bir anda mümkün olmuyor. Besinlerin pek çoğu büyümek için gereklidir. Boy uzaması yaş ile değişkenlik gösterir. Ancak bebek beslenmesinde protein ve süt grubu besinler bu konuda en önemlileridir. Et, balık, tavuk, yumurta en önemli protein kaynaklarıdır. Süt ve yoğurt öncelikle kalsiyum ve fosfor içerdiği için kemik gelişimi için olmazsa olmaz bir gıdadır, ayrıca protein desteği de sağlar. Bunların yanısıra taze sebze, meyveden alınan vitamin ve mineraller, karbonhidrat ve yağlardan alınan enerji de büyüme işlemi için gereklidirler. Ay ay bebek beslenmesi listeleri oluştururken bunlara dikkat etmekte fayda var.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir