Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > Çocuğumuza kendisini korumayı nasıl öğretmeliyiz?

Çocuğumuza kendisini korumayı nasıl öğretmeliyiz?

çocuk istismari

cocukgelisimi.org.. Çocuğumuza kendisini korumayı nasıl öğretmeliyiz? Çocuk cinsel istismarı ve çocuğu koruma yöntemleri, Tehlikeli kişilerden çocuklarınızı nasıl koruyabilirsiniz,, Çocukları istismardan nasıl koruyabiliriz, Çocukları cinsel istismardan korumak cocukgelisimi.org da..

Kurallara uyması
Çocukların “yabancı” kavramını anlaması zor olabilir. Ancak kuralın ne olduğunu ve kurallara uymaları gerektiğini bilmelidirler. Kurallarınız ise basit ve net olmalıdır. Vereceğiniz temel mesaj “izin almadan hiç kimse ile bir yere gitmemesi” ve “evde yalnızken hiç kimseyi eve almaması” olmalıdır.

Bu kurallar tartışmaya açık olmamalıdır. Çocukların bağımsız olmayı öğrenmeleri gerekir, ancak bunu gelişimsel düzeylerine uygun kavramlarla öğrenmeleri gereklidir. Çocuğunuza “biriyle gidip gitmemeye hiçbir zaman kendisinin karar veremeyeceğini, buna sadece sizin karar verebileceğinizi” söyleyin. Sizin böyle bir kararınız ve izniniz olmadan hiç kimse ile gidemeyeceğini belirtin.

Ne yapardın?
Etkili olabilmek için sadece kuralları belirtmekle de yetinmemelisiniz. Çocuğunuza çeşitli durumları tarif edin ve böyle bir durumda ne yapacağını sorun. Örneğin “ben evde yokken biri telefonla beni aradı, ne yapardın?”

Bu konuşmalarınızda çocuğunuzun cevaplarını dikkatle dinlemeli ve beklediğiniz cevabı verdiğinden emin olmalısınız. Uygun cevabı vermiyorsa biraz yönlendirmeniz gerekli olabilir.

Çeşitli durumlarda ne yapması gerektiğini konuşurken ve kurallarınızı gözden geçirirken, bu gibi durumlarda kullanacağı belirli cevap kalıplarını çocuğunuza söylemelisiniz. Örneğin “kendisi şu anda müsait değil, notunuz varsa alabilir miyim?” gibi.

Kendinden emin olmak
Tacizciler genellikle kendinden emin insanlardan uzak dururlar. Bu nedenle yapmanız gereken en önemli şeylerden biri çocuğunuza güven aşılamak olacaktır.

Çocukları, çocuk kaçırmalarla ilgili öykülerle korkutmak dehşete kapılmalarını sağlayabilir ancak kesinlikle kendilerinden emin ve güvenli hissetmelerini sağlayamaz! Hatta tam ters etkiye neden olarak, yabancılar karşısında korkudan hiçbir şey yapamamalarına bile yol açabilir.

Çocuklar çeşitli durumlarla baş etmeye hazır hissetmeleri durumunda kendilerine güven duyarlar. Yabancılar konusunda hazırlıklı olmak depreme, yangına ya da benzeri durumlara hazırlıklı olmaya benzetilebilir. Böyle bir hazırlığın birkaç saatlik kurslarla sağlanması olanaksızdır. Bu hazırlık çocuğun yaşam süreci içerisinde yapılır.

“Hayır” diyebilsin
“Hayır” güçlü bir kelimedir ve çocuklar bu kelimeyi kullanmaktan korkmamalıdırlar. Bazen çocuklar yetişkinlere de hayır diyebileceklerini düşünmeyebilirler.

Çocuklara sadece hayır diyebileceklerini değil, bunu söylemelerinin gerekli olduğunu da anlatmanız önemlidir.

Çocuğunuzla birlikte çeşitli durumları rol yaparak canlandırın ve gerek duyduklarında kolaylıkla kullanabilmeleri için “hayır” deme çalışmaları yapın.

Arkadaşlarını tanıyın
Çocuklar büyüdükçe akranları ile geçirdiği süre artacak, sizin denetiminizde geçirdiği süre ise azalacaktır. Bu olduğunda bir “yakın arkadaş sistemi” kurmaya gayret edebilirsiniz.

Arkadaşları ile sizden ayrı zaman geçirmek çocuğun doğal gelişim ve büyüme sürecinin bir parçasıdır. Sizin dikkat etmeniz gereken ise çocuğunuzun her zaman tanıdığınız ve güvendiğiniz arkadaşlarla birlikte olmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir