Çocuğun sağlıklı gelişimi için oyun elzem..

cocuk gelisimi icin oyun sart

Çocuğun sağlıklı gelişimi için oyun elzem..çocuklar için sosyal oyunlar, çocuklar için nesne oyunları, cocukgelisimi.org da..
Gelişim evresine bağlıdır. Oyun çocuğunuzun dünyayı öğrenmek için kullandığı araçlardan biri olduğundan, şu anda kullanmakta olduğu beceriler en iyi faaliyeti seçmeniz için en büyük ipucunuzdur. Örneğin, eğer 12 aylık çocuğunuz neden sonuç ilişkisini keşfediyorsa, masaların ve sandalyelerin altında basit bir saklambaç oyunu oynayın.

Eğer 20 ayda merdivenlere tırmanma takıntısı varsa, gözlemleyebileceğiniz bir yerde deneyebileceği bir basamak bulabilirsiniz.

Boston Wheelock Collage oyun terapisti olan, Catherine Marchant’a göre, farklı evrelerde çocuğunuzun en çok ilgisini çekebilecek oyun türleri kılavuzunu bulabilirsiniz:

Sosyal oyunlar

Sizinle ve başkalarıyla etkileşim içinde olması ilk yıl boyunca önemlidir. Bebekler gülmeyi, bakmayı ve kahkahayı severler. Daha büyük bebekler “ceee” ve “mini mini bir örümcek” gibi oyunları severler.

Nesne oyunları

Dokunmak, vurmak, ısırmak, atmak, itmek ve başka şekilde deneyimlemek 4 ile 10 aylık çocuklar için çok çekicidir.

Fonksiyonel ve anlatımsal oyunlar

Alışıldık nesnelerin uygun şekilde kullanımı — oyuncak çim biçme makinesini çimlerde itmek ya da Anneannenin saç fırçası ile çağırılması — hayal güçleri gelişmeye başladığından 12 ile 21 aylıklar için çok eğlencelidir.

Erken sembolik oyunlar

Yaklaşık 2 yaş civarınd alışılageldik olan bu oyun türü yoktan bir şeyleri var eder. Çocuğunuz okul otobüsüymüş gibi bir ayakkabı kutusuyla oynayabilir, motor sesi çıkartabilir, ya da tatlı çörek olduğuna ısrar ederek, plastik bir yüzüğü yiyormuş gibi yapabilir.

Rol yapma

30 ile 36 ay civarında küçük aktörünüz yeni roller almaya başlayacaktır. Doktorculuk, öğretmencilik ya da annelik genel olarak en bilinenlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir