Çocuğun sağlıklı gelişiminde oyunun faydaları

Çocuğun sağlıklı gelişiminde oyunun faydaları cocukgelisimi.org da..Özellikle 3-6 yaş arası oyun çağıdır ve bu dönmede Oyun, çocuk gelişimi için  öyle önemlidir ki  çocuk ruh sağlığı, sevgi ve oyun olarak tanımlanmaktadır.

Oyunun Bedensel Değeri: Oyun, çocuğun kas sistemini geliştirirken, biriken enerjisinin boşalımını ve günlük yaşamdaki gerilimden kurtulmasını sağlar.
Oyunun İyi Edicilik Niteliği: Oyun, çocuğun en güçlü ve doğal dürtülerinden saldırganlığın boşalımını sağlar. Çocuk, korkularından ve bu durumun yarattığı gerginlikten kurtulabilir. Yaşamındaki bazı problemleri oyun sırasında çözebilir, duygu ve ihtiyaçlarını dile getirir. Oyun çocuğun sorunlarının aynasıdır. İyi bir gözlemci çocuğun oyununu izlerken çocuğun sorunlarını, hayal kırıklıklarını ve bunların kaynağını görebilir.
Oyunun Eğitici Değeri: Biçim, boyut ve renkleri farklı olan oyuncaklarla oynayan çocuk, bunların anlamını kavrar.
Oyunun Toplumsal Ahlaki Değeri: Oyun, çocuğun sosyal gelişiminin sağlıklı olması, uyum ve işbirliğini öğrenmesi, paylaşmayı öğrenmesi sağlar. Oyun çocuğun aile tutumları hakkında bilgi verir, oyunlarda kültürün etkisi büyüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir