Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > Çocuğunuz bilgisayar internet bağımlısı mı?

Çocuğunuz bilgisayar internet bağımlısı mı?

internet-bagimlisi- cocuklar

Çocuğunuz bilgisayar internet bağımlısı mı?  Hızla gelişen bilgi  çağında, çocuğumuzu bilgisayar ve internetle meşgul olması çok ender bir durum. Bu meşguliyette çocuğunuzun bilgisayar bağımlısı olmaktan kurtarmak sizin kontrollü denetiminize  bağlı. İnternetle çok fazla kontrolsüz meşgul olanlan çocukların  zihinsel gelişiminin olumsuz etkilendiği bir gerçek.

İnternet ailenin koyduğu kurallar çerçevesinde kullanıldığı zaman ve bilgisayarda internet dışında da aktiviteler yapıldığı takdirde çocuğumuzun internete bağımlı olma ihtimali azalmış olur. Ancak sadece internete bağlı kalarak, interneti çocuğumuzun odasına koyarak bu riski artırmış oluruz. Bu gibi durumlar çocuğun ruhsal sağlığında tehlikeye yol açabiliyor. Çünkü internet sanal kişilikler yaratır ve dolayısıyla çocukların sanal duygu, sanal sevgi, sanal aşklar yaşamasına; bunun sonucu olarak da depresyona girmelerine neden oluyor.

Çocuğumuz internette ne kadar vakit geçirmeli?Zaten 2-4 yaş arasındaki çocuklarda konsantrasyon süresi oldukça kısıtlıdır. Bir oyunu alabileceği kapasite 15-20 dakikadır. 5-6 yaşlarında çocuklar genelde bilgisayarı yalnız kullanmayı isterler. Nerede, hangi oyun olduğunu merak edip bulmak isterler. Burada anne-babanın yapması gereken şey internetle ilgili olan genel merakı gidermeye çalışmak; yani interneti onlara açmaktır. Bu nedenle 5-8 yaş arası çocuklarda deneti m dahilinde, haftada birkaç kez, birer saatlik süreçlerle internet kullanımına izin verilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir