Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Beslenmesi > Çocuk beslenmesindeki hatalar

Çocuk beslenmesindeki hatalar

Çocuk beslenmesindeki hatalar nelerdir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org sayfasında..  Kepekli ürünler, light süt  alabilir mi? Günlük ne kadar süt içilmeli? 5 yaşına kadar kepekli ürünleri tercih etmeyin. Kepekli makarna, pirinç ve ekmekten çocuğunuzu uzak tutun. Çünkü fazla alınan kepek; demir ve kalsiyum gibi çocuk gelişiminde önemli olan minerallerin atımını arttırmakta.

– Light süt ürünlerini çocuğunuza vermeyin; çünkü çocuğun beyin gelişimi için doymuş yağ asitlerine ihtiyaç duyulmakta ve bu yağ asitleri light süt ürünlerinde bulunmamaktadır.

– Kızartmadan ya da kavurma yöntemi ile pişirilen besinlerden de uzak durulması gerekiyor. Çünkü vitamin ve mineral kayıpları yoğun olduğundan ötürü çocuğun beslenme gereksinimini karşılamakta yetersiz kalmaktadır.

– Çocuğa kesinlikle kızarmış balık verilmemeli, çünkü kızartma balıktaki omega-3 içeriğinin azalmasına neden olmaktadır.

– Bir yaş üzerindeki çocukların günde iki bardak süt tüketmeleri ya da 500 ml yoğurt tüketmeleri yeterlidir. Fazlası demir anemisi riskini arttırmaktadır.

– Çocuğun yiyebileceği kadar meyveyi soyup doğrayın, çünkü fazla doğranmış ve açıkta bekleyen meyvenin besin değeri bir süre sonra kalmaz. Aynı durum sebzeler içinde geçerlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir