Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Beden Sağlığı > Çocuk sünnet yaşı, faydaları

Çocuk sünnet yaşı, faydaları

sünnet kaç yaşında yapılmalı

Çocuk sünnet yaşı, faydası. cocukgelisimi.org..Çocuklar kaç yaşında sünnet olmalı, Sünnet için ideal yaş nedir, Sünnet kaç yaşında yapılmalı? Sünnetin ideal yaşı oldukça tartışmalı bir konudur. Kimi psikiyatrisler 1-6 yaş arasını sünnet için sakıncalı bulurken, kimileri de 2-4 yaş aralığını önermezler. Sünnetin ideal yaşı konusunda psikiyatrislerin genel kanısı, ya 1yaş öncesi ya da 6 yaş sonrasında yapılması olarak özetlenebilir.Evde sünnet yerine hastanede yaptırmanızda fayda var.

Sünnetin Faydaları:

Doğru cerrahi kesim (dikişli) yapılan sünnetlerde erken boşalma gibi sorunlar pek görülmez.

Penis kanserini, idrar yolu enfeksiyonlarını önler.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sünnetli kişilerde daha az sıklıkta görülür.

Eşlerinde rahim ağzı kanserine daha az rastlanır.

Sünnet tıbbi gerekçeler doğrultusunda her yaşta olabilir.

Operasyon sonrası sünneti yapan doktor, ailesi ile iletişimi kesmemeli, çocuğu telefonla da olsa yoklamalı, kendisine 24 saat boyunca ulaşılabilmelidir. Sünnet ertesi gün çocuğun ilk pansumanı doktoru tarafından yapılması uygun ve çok yararlıdır. Çünkü vatandaşlar çıkan sorunlarda doktoruna ulaşamayabiliyorlar, büyük panik yaşadıklarını görüyorum. Sünnetten sonra anestezinin etkisi geçince hafif ağrı, penis derisinde hafif şişlik (ödem) olabileceği aileye tembih edilmelidir. Ancak sunnet yerinden damla damla da olsa KAN gelmemelidir. Eğer kanarsa,hekime haber verilmelidir.

İkinci günde ılık suda oturak banyosu, 4. günden sonra boy banyosu yapılmalıdır.

Sünnetten sonra sarılan antibiyotikli gazlı bez 24 saat sonra alınıp günde 3 defa Baticon damlatılmalıdır. Ayrıca 4 gün sonra da banyosu yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir