Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > Çocuk yetiştirmenin kuralları

Çocuk yetiştirmenin kuralları

cocukgelisimi.org..Her şeyden önce bir anne baba çocuğuna karşı karşılıksız bir sevgi göstermelidir. Gerekli özen ve değeri ona göstermelidir. Hayattaki başarılar, sevgi ortamında büyüyen çocukların gelişimleri daha yüksektir. Diğer çocuklara göre bu çocuklar daha doyumlu bir hayat yaşarlar.
– İyice bebenizi ya da çocuğunuzu tanımaya çalışın. Dilini onun iyi öğrenin. Hareketlerinin ne anlama geldiğini iyi anlamaya çalışın. Daha iyi bir anne baba olmak için çocuğunuzu iyi tanıyın, bakımını daha iyi yapabilirsiniz.
– İletişim dilini çocuğunuzla iyi kurun. Sürekli eleştiri yapmaktan kaçının. Ona kötü sözler söylemeyin. Onu aşağılayıcı ve küçük düşürücü hareketlerde bulunmayın. Çocuk sevgi ve övgüyle çocukların olumlu davranışı sürer. Olumlu davranışlar sergilemesi konusunda onu cesaretlendirin.

– Tutarlı söz ve davranışlarda bulunun. Bir şeyin çocuğunuza kötü olduğunu söylediğinizde ya da davranışı yapmaması gerektiğini söylediğinizde kendinizde buna uyun. Sizin tutarlı davranışlarınızın çocukların eğitiminde önemi vardır. çocuk aksi halde neyin iyi neyin kötü ya da neyi yapıp yapmaması gerektiğini öğrenemeyerek tutarsızlıklar yaşayacaktır.
– Gerekli ilgiyi çocuğunuza gösterin. Ona karşı ilgisiz ve bilgisiz kalmayın. Çocuklara ilgi duyulmadığında kendini yalnız ve bir kenara atılmış hisseder. Kendi anne babasına karşı bu da onu bağlanma konusunda sorunlar yaşamasına yol açar. Sevilmediğini hisseden bu tür çocuklar başka insanlara karşı da güven duymazlar.
– Onun bakım beslenmesinde çocuğun yetiştirilmesinde çok önemlidir. İyi beslenen çocukların yapılan araştırmalar hem kişisel gelişimlerinin hem de bilişsel ve zihinsel gelişimlerinin daha iyi olduğunu ortaya koymuştur. İlerde diğer çocuklara göre iyi beslenen çocuklar daha iyi bir okul başarısı gösterebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir