Category Archives: Ay Ay Bebek Gelişimi

11. ay bebek gelişimi

11. ay bebek gelişimi, 11 aylık bebek, 11 aylık bebek neler yapar, 11 aylık bebek gelişim, 11 aylık bebek ne yemeli cocukgelisimi.org…Bebeğiniz artık rahatlıkla ayakta durabilir ve bunu yaparken her türlü yardımı reddeder. Ayrıca, ayakta iken yavaş yavaş eğilip, düşmeden oturma pozisyonuna geçebilir.

Bunu yaparken arada durur ve eğilip iki bacağının arasından bakar. Etrafını farklı açılardan görmek onu heyecanlandırır.
Bebekler ortalama olarak 11 aylıkken, sehpa kenarına tutunarak yürüyebilirler. Ancak bu her bebekte değişen bir durumdur ve sizin bebeğiniz de bunu daha erken ya da daha geç becerebilir. Sehpa kenarında çok rahat yürümeye başladıktan sonra yavaş yavaş ellerini bırakacaktır veya tutunmayı aniden unutacaktır. Tek ayağının üzerinde ve parmak ucunda yürümeyi deneyecektir. Tüm desteğini tek eline vererek eğilip yerden bir oyuncak almaya çalışabilir.

18 aylık bebek gelişimi 2

cocukgelisimi.org….18 aylık bebek gelişimi, 18 aylık bebek nerler yapabilir, 18 aylık bebek, 18 aylık bebekler, 18 aylık bebek oyunları….

Bu aylarda bebeklerimi-zin dil gelişiminden bah-setmeye devam ediyoruz.
Çocuklarımıza ait ilk konuşma veya seslerin anlamsız hatta saçma olacağını önceden kabul etmeliyiz. Çünkü onlar henüz anlamlı söz-cükler oluşturacak olgunluğa eriş-miş değildir. Bu noktada düzelt-meler yapmak, çocuğunuzun bu anlamsız sesleri çıkartmada ısrar ederek kekelemesine yol açabilir. Bu nedenle çocuklarımızla düzenli bir şekilde konuşmamızın onun dil gelişimine olumlu etkisi olacağı açıktır. Ancak onunla hiçbir zaman kendi dilinde yani bebek dili kulla-narak konuşmayın. Çünkü bu onun bir objeyi iki isimle adlandırmasına yol açabilir. Ardından da bebek dili haline dönüşebilir.
Eğer çocuğumuzun gelecekte iyi bir okuyucu olmasını istiyorsak, onun kavram gelişimini hızlandırma-ya, sözcük bilgisini arttırmaya yö-nelik çalışmalar yapılmalıdır. Bunu gerçekleştirmek için biz anne ve babalar olarak yapmamız gereken, çocuklarımızla bol bol konuşmak-tır. Onlarla bol ve düzgün cümle-lerle konuşmak, onun sözcük, kav-ram bilgisini ve dil gelişimini artırır.
Diyebiliriz ki, dil gelişimi ye-terli düzeyde olan yani, ana dilini iyi öğrenen bir çocuk gelecekte iyi bir okuyucu olmaya hazır demektir.
Birçok araştırmacının ortak düşüncesi, okuma eğitiminin, oku-ma yazma eğitiminden önce baş-laması gerektiğini vurgulamakta, bir insanın yetişkinlikte sahip ola-cağı okuma becerisinin temelleri-nin o insanın çocuklukta ilk sözcük-leri söylemeye başladığı çağda atıldığını ortaya koymaktadır.
Peki bu aylarda bizler neler yapabiliriz?
Çocuğunuzun söylediği tek bir sözcük, gerçekte birden çok söz-cüğü kapsayan bir isteği dile getire-bilir. Mesela; çocuğunuz anne dedi-ğinde bu pek çok anlama geliyor olabilir. Eğer anlamı: “Anne içecek verir misin?” ise, bunu anladığınızda ona :“Anne şimdi sana içecek vere-cek.”deyin. Böylece o, bir daha ki sefere “Anne, içecek…” diyebile-cektir.
Çocuğunuza her tür sesi açık-layın, hayvan seslerini, araç ses-lerini, müziği…
Mümkün olduğunca sık kitap okuyun. En sevdiklerini tekrar tek-rar okuyun, isim ve objeleri tekrar edin. Resimli bazı kitapları kendi kendine tutmasını, karıştırmasını sağlayın.
Her yerde, her şeyin ismini söyleyin.
İyilik zamirini öğretin. “Bu be-nim elmam, bu senin elman” gibi…
Mümkün olduğunca sık, diğer çocuklarla arkadaşlarıyla bir araya gelmesini ve onlarla oynamasını sağlayın ve sosyalleşmesini destek-lemek için çeşitli oyun malzemeleri sunun. Onun başarılarını övün. Rekabete meydan vermeyin. Bu, kendine güven duygusunun geliş-mesinde yararlı olacaktır. Paylaşı-mını destekleyin ve övün.
Her şeyin rengini söyleyin, sert, yumuşak gibi zıtlıkları açık-layın.
Sayıları kullanmaya başlayın. Önce kendinizin, sonra bebeğinizin parmaklarını kullanın.
Kısaca; başta giyinme, soyun-ma, yemek yeme olmak üzere tüm faaliyetlerini kendi başına yapma-sını destekleyin, cesaretlendirin, ortamlar hazırlayın.

Kaynak:ribatdergisi.org

9. ay bebek gelişimi

9. ay bebek gelişimi, 9 aylık bebek gelişimi, 9 aylık bebek neler yapar, 9 aylık bebek neler yer EVİ BEBEĞE GÖRE YENİDEN DÜZENLEME ZAMANI GELDİ !
BU AY DORUĞA ÇIKAN MERAK DUYGUSU EVDE AÇILMADIK ÇEKMECE, DEVRİLMEDİK SAKSI BIRAKMAYABİLİR.

 

9 aylık bebek

9 aylık bebek

Doğumdan bu yana katettiği yol düşünüldüğünde, bu ay bebeğinizin gelişimi biraz yavaşlamış gibi görünebilir. Ancak bu, öğrenme sürecinin sona erdiği anlamına gelmez. Merak duygusu, bu ay onu fena halde baştan çıkartır. Bu dönemde, yeni başarılarla sizi şaşırtmak yerine, daha önce başladığı becerilerini geliştirir. Örneğin bebeğiniz şimdi, parmakla tutma hareketinde ustalaşmıştır; artık çok ufak bir nesneyi baş ve işaret parmağını kullanarak ustalıkla alabilir. Ayrıca elini, bu uzandığı nesnenin şekline göre ayarlayabilir.
Bebeğin artan el becerisi ve bilgisi öğrendiklerini yeni durumlara adapte edebilmesini sağlar. Nesneler arasındaki bağlantıları anlamaya çalışır. Örneğin, bir kavanozun kapağını takabilir veya tencerenin kapağını kapayabilir. Ellerinin ilk asimetrik hareketleri bir elinde bir obje tutarken diğeriyle ona vurmasını sağlar. Çok karmaşık yap-bozları beceremese de, örneğin büyük bir delikten küçük bir nesneyi geçirebilir veya iki küp ile blok yapabilir.

6. Ay Bebek Gelişimi

6 aylık bebek Neler Yapabilir, 6 aylık bebek gelişim, 6 aylık bebek gelişimi etiketlerinde bilgiler cocukgelisimi.org ta..
-Her yöne dönebilir, başını bağımsız arzuladığı yöne çevirebilir.

10. ay bebek gelişimi

10. ay bebek gelişimi, 10 aylık bebek, 10 aylık bebek neler yapabilir, 10 aylık bebek hareketleri cocukgelisimi.org…Bebeğiniz için çevresindeki dünya sadece oyunlardan ibarettir ve istediği her oyunu oynayabileceğine inanır. Bir çok bebek bakım kitabı evde yeterince önlem alındığı takdirde hiç endişelenmeden bebeğinizin çevresini tanımasına olanak vermenizi önerir.Her ebeveyn bunu hayata geçirmenin söylendiği kadar kolay olmadığını bilir.

10-aylik-bebek

10-aylik-bebek

Eşyaları ortadan kaldırıp, kapıları kilitleyip, pencerelere demir, prizlere kapak taktırsanız da, sonuçta sizin de evde bazı ihtiyaçlarınız olacağı için, evi ancak bir noktaya kadar güvenli hale getirebilirsiniz. Bu yüzden de bebek evde bazı bölgelere girme izni olmadığını bilmelidir.Masa örtüsü kullanıyorsanız üzerinde tabak-çanak bulundurmamaya gayret edin. Banyo ve mutfak kapılarını kapalı tutun.

12. ay bebek gelişimi

12 aylık bebek gelişimi, 12 ay bebek gelişim, 12 aylık bebek neler yapabilir, 12 aylık bebek neler yiyebilir.Bebeğinizin o bitmez tükenmez enerjisini gördüğünüzde, onun hastaneden eve getirdiğiniz ufacık yaratık olduğuna inanamazsınız. Artık “kendi olma bilinci” çok gelişmiştir.

Yani artık kendini “farklı” bir insan olarak görmekte ve boyunu, ihtiyaçlarını ve isteklerini net olarak bilmektedir.Yaklaşık her beş bebekten üçü 12. ayda yürümeye başlar, ancak bunun bir genelleme olduğunu unutmamak gerekir. Onikinci ay sonunda bebeğinizin ayakta desteksiz durabilmesi, ancak yürümeye hazır olmaması da normal bir gelişim sayılır.Bebeğin ilk adımları genelde düşmeyle sonuçlanır; bu zamanlarda bebeğe sarılmak ve hiçbir şey olmadığını yumuşakça anlatmak onu tekrar yürümesi için cesaretlendirecektir. Düştükten sonra canının yanmasından çok, başarısız olduğu için ağlar. Bu yüzden yanına koşup endişenizi ona gösterirseniz, düştüğü için daha çok üzülecektir.

Ay ay bebek gelişim takvimi

ay ay bebek gelişimi

cocukgelisimi.org.. Ay ay bebek gelişim takvimi cocukgelisimi.org’ da.. Bebek gelişimi hakkında siz değerli anne babalara yardımcı olmak amacıyla 1. aydan 24. aya kadar bebek gelişim bilgilerini özetledik

1. ay bebek gelişimi

cocuk gelisimi. org sitesinde  1 aylık bebek neler yapar gelişimi nasıldır sorularının cevabını bulacaksınız. 1. Ay Bebek Gelişimi

21 aylık bebek gelişimi

cocukgelisimi.org…21 aylık bebek gelişimi, 21 aylık bebek gelişim, 21 aylık bebek psikolojisi, 21 aylık bebek kilosu, 21 aylık bebek neler yapar, 21 aylık bebek oyunları, 21 aylık bebek oyuncakları…

Fiziksel gelişim

Daha çok ilgisini çeken durumları ve yeni edindiği becerileri gözleyin. Yuvarlak bir şeyin üstünde dengesini sağlaması ve kaldırım kenarında yürümesi heyecanlı bir deneyimdir. Her şeyin üzerine tırmanarak kendisini daha uzun hissetmek ister. Ancak kendisine zarar vermemesi için güvenli yerlerde tırmanmasını sağlayın, çünkü bu davranışları, fiziksel gelişimini artırması ve enerjisini boşaltması için iyi bir yoldur.

Artık bütün hareketleri bağımsızdır ve sizin yardımınızı genellikle istemez. Kuvvetli ve atik bir şekilde sandalyelere çıkar, yatağından aşağı tırmanır (en azından dener), büyük oyuncak kutularını sürüklediğini görürsünüz. Eğer bir kez fırçalıyorsanız gece yatmadan önce mutlaka fırçalayın. Her dişini yeterli özende firçalayıncaya kadar geçecek yıllar süresince sizin desteğinize ihtiyacı var, önce kendi fırçalasın, ardından izin verirse siz de devam edin.

Sosyal ve duygusal gelişim

Alıştığınıza göre biraz daha sakin olduğunu görebilirsiniz. Büyükanne veya büyükbabayla oturmak, onlardan bir masal veya kendisiyle ilgili bir hikaye anlatmasını isteyebilir. Bazen ilginin kendisinde olmasını ister bazen de sıkılır, yalnız oynamak isteyebilir. Bazı görevleri iyice öğrenmek için daha fazla istek duyar, sizin ihtiyacınız olmasa bile… 21 aydan sonra çoğu çocuk, kendi ismini söyleyebilir.

Eğer hala yanından birkaç dakika bile ayrıldığınızda sinirleniyorsa, kısa süre sonra yanına döneceğinizi anlatın. Diğer odada olduğunuzu ve 5 dakika içinde döneceğinizi söyleyin. Geri döneceğinizi bir kez kabullenirse, daha uzun zamanda ayrı kalmaya başlayacaktır.

Eğer sürekli ona destek ve sevginizi verirseniz, ihtiyacı olan güvenini kazanacaktır. Her zaman kendisinin denemesine cesaretlendirin, ancak başarısız olduğunda hemen arkasından tekrar denemesini sağlamayın.

Başkasına ait bir şeyi veya oyuncağı istendiğinde artık elinden bırakacaktır. Artık kendisinin evrende tek olmadığını ve her şeyin kendisine ait olmadığını kavramaya başlayacaktır. Fotoğraflardan yakınlarının ve arkadaşlarının yüzlerini tanıyabilir ve isimlerini hatırlayabilir. Yeni çekilen fotoğrafını diğerlerinden ayırabilir. Hala “Hayır!” mı diyor? Evet veya hayırla cevaplanacak sorular yerine soru olmayacak şekilde konuşmanız daha iyi olacaktır. Örneğin, “Öğle yemeği için hazır mısın?” yerine, “İşte sütün veya peynirli makarnan.” şeklinde konuşun.

Dil ve anlama gelişimi

Kendi vücudunun parçalarının isimlerini bilir ve nerede olduklarını işaret ederken aynı zamanda bebeği veya oyuncak ayısını da kendisininkiyle karşılaştırarak aynılarını gösterir. Bir kağıda daire çizer ve dik çizgiyi daha iyi çizecektir. Aşağıya eğilebilir ve küçük objeleri alabilir. Birkaç dakika sizinle birlikte oturarak bir kitaba bakmaya tahammül gösterebilir. Bir hikaye okurken resimlerdeki küçük detayları bulmasını isteyin, küçük fare veya kırmızı balon gibi. Günlük kullandığımız objeleri veya insan vücudunu gösteren kitaplar iyi seçim olacaktır. İki veya üç parçalı yap-bozu sizinle birlikte birleştirebilir. Bebek diliyle konuşmayan, sık ve düzgün bir şekilde konuşan ailelerin çocukları, güzel konuşmak ve geniş sözcük dağarcığına sahip olmaları için daha şanslıdırlar. Eğlenceli şarkılar ve parmak oyunları da dil ve düşünce gelişimini artırabilir.

 

18 aylık bebek gelişimi 1

www.cocukgelisimi.org sitesinde 18 aylık bebek gelişimi, 18 aylık bebeğin gelişimi, 18 aylık bebek neler yapabilir….

Bu aylarda, çocuklarımız-da anlama kapasitesi da-ha gelişmiş ve daha belirgindir. Biz-leri taklit etmeleri fazlalaşır.
18. ayda çocuklarımız bir kağıt ve kalem buldukları an karalama gi-rişiminde bulunurlar. Bu, onlar için gelişimleri açısından çok önem-lidir.
Hamurlarla oynamaktan, kum ve suyla oynamaktan büyük zevk alır. Onlara bu ortamları sağlarsak daha mutlu olacaklardır. Çocukları-mız günlük işlerimizin büyük bir bölümünde bize yardım etmek is-teyebilir, hatta hareketlerimizi tak-lit edeceklerdir.
Bu aylarda çocuklarımız; kü-çük şekerleri, boncukları, iğne ve iplikleri görür görmez iyice gelişmiş bir kıskaçlama tutuşuyla eline alırlar.
Basit, kolay, anlaşılır, renkli ki-taplara bakmaktan hoşlanırlar. Par-maklarıyla gösterirler. Bu aylarda bebeklerimiz, doğrudan doğruya kendisiyle konuşularak iletişim ku-rulmasına ilgi gösterirler. Otuzdan fazla sözcük kullanmaya başlarlar ve daha fazlasını anlarlar.
Çocuk şarkılarından hoşlanır ve eşlik etmeye çalışırlar. Sosyal be-ceri sergilemelerinde ise; kaşığı tu-tar ve yemeği dökmeden ağzına götürürler, oldukça iyi çiğnerler. O zaman demek oluyor ki, bu aylar-dan itibaren bebeklerimizin kendi yemeklerini kendileri yemeleri sağ-lanmalı, dökse bile tepki vermeme-liyiz. Hatta bardağı iki eliyle kavra-yıp üstüne veya çevreye pek fazla dökmeden içebilirler.
Ayakkabılarını, çoraplarını ve şapkasını kendileri çıkarabilirler hatta bundan çok hoşlanırlar. Ama tekrar giyemezler. Hâlâ altlarını ıs-latırlar. Bu normaldir. Ama tuvalet ihtiyaçlarını genel huzursuzluğuyla ve sesli anlatımla önceden haber vermeye başlamışlardır. Bu özellik-lerini takip edip bezine değil de tu-valete yetiştirebilirsiniz. Oyuncak-ları artık ağzına götürmez.
Günlük etkinliklerimizden ba-zılarını kendince taklit etmeye çalı-şır. Oyuncak bebeğine yemek ye-dirmek, kitap okumak, yer süpür-mek gibi..
Başta annesi olmak üzere, ta-nıdık yetişkinlere duygusal açıdan hâlâ epeyce bağımlıdır. Çocukları-mız bu aylarda, zaman zaman, om-zumuzu tutarak, bize vurarak, ya-sak olan şeyleri yaparak veya kural-lara uymayı reddederek çeşitli dik-kat çekme oyunlarına başvuracak-lardır. Hatta bunun yanı sıra diğer çocuklarla işbirliği ve anlaşma içine girmiştir.
Araştırmalar göstermektedir ki, bu aylarda çocuklarıyla hiçbir şe-kilde konuşmamış olması sonucun-da çocukta normal dışı bir sessizlik görülmektedir. İstemediği zaman-larda onu konuşması için zorlama-mak gerekir. Çocuğunuzla konuş-mak, onun çıkardığı sesleri destek-lemenin en iyi yoludur. Anne baba-lar çocukların konuşmalarına karşı kaygısız bir yaklaşım benimsemeli, onlarla düzenli bir şekilde konuş-mayı sürdürmeli, yanıt almadıkla-rında ise yorumsuz kalmayı tercih etmelidirler. Çocukların ağzından sözcükleri âdeta kapmaya çalışan birçok anne baba, bazen çocuğun istediği bir oyuncağı doğru adıyla dile getirinceye kadar vermeyi red-detme gibi bir tutum sergileyebi-lirler. Bunun üzerine çocuk hiçbir şey söylememeyi seçmekte ya da yanlış sözcük söylemektedir. Doğ-ru yaklaşım; kaygısız şekilde dav-ranmak, çocuğa oynamak istediği oyuncağı vermek ve oyuncağın adı-nı söylemesi için asla ısrar etme-mektir.

16 aylık bebek gelişimi

www.cocuk gelisimi.org….16 aylık bebek gelişimi, 16 ay bebek gelişimi, 16 aylık bebek, 16.ay bebek gelisimi, bebek gelişimi 16 ay, bebek gelişimi 16.ay, 16 aylik bebegin gelisimi, 16. ayda bebek….

15 aylık bebek gelişimi

15 aylık bebek fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimi, www.cocukgelisimi.org….15 ay bebek gelişimi, 15 aylık bebek 15 aylık bebek gelişimi, 15.ay bebek gelisimi, bebek gelişimi 15 ay, bebek gelişimi 15.ay, 15 aylik bebegin gelisimi, 15. ayda bebek…

 

Cevap : Çocuğunuz nasıl büyüyor? : Bebeğiniz bu günlerde hızlı büyüyor, yürüyor, birazcık konuşuyor, büyük bir ihtimalle de yemek yerden çatal ve kaşığını kullanabiliyor. Bedeninin bir bölgesini göstermek veya oyuncaklarını kamyona yüklemek sonra da çıkartmak gibi her türlü oyun ona etrafındaki dünyayı öğretir. Öğrendiği bir diğer şey ise kendisinin “birey” olduğu, sadece sizin bir uzantınız olmadığıdır. Çocuğunuzun “birey olma” kavramını öğrenip öğrenmediğini nasıl anlarsınız? Onu ayna karşısında izleyin. Eğer kendisi tanıyıp, karşısında duran “diğer” bebeğe dokunmaya,uzanmaya çalışmıyorsa kavramı öğrenmiştir.

Hayatınız nasıl değişiyor ? : Çocuğunuzun etrafındaki dünya ile olan kesişmeleri onun huyları hakkında size çok şeyler anlatabilir, farklı durumlar, insanlar, yerler karşısında neler yapıyor ?  Örneğin bazı çocuklar değişikliklere karşı esnektir, çabuk adapte olabilir, ama bazıları için ayrı bir süreç söz konusu olabilir. Çocuğunuzun çevresel koşullarını adaptasyonda başarılı olabilmesi için şekillendirebilirsiniz. Onu rahatlatabilmeniz için çocuğunuz size güvenir. Onun ihtiyaçlarına saygı duyup destek vererek  çocuğunuzdan maksimum potensiyelini alabilirsiniz.

Ebeveynlerden yolculuğu kolaylaştıracak ipuçları : 15 aylık bir bebek için araba yolculuğu sıkıcı olabilir. Bu durumla mücade için yanınıza atıştırmalıklar ve özel oyuncaklar almayı unutmayın.

Konuşma ve anlama gelişimi : Konuşma düzeyleri

15. ay itibariyle %75 oranındaki çocuklar “anne”, “baba”, “mama” gibi kelimeler dışında en ez üç tane “top”, “su” gibi isimler öğrenir. Tipik bir 15 aylık bebek “bana ayakkabılarını getir”, “kitabı yere koy” gibi basit komutları takip edebilir. Bunun dışında “hayır”, “buraya gel”, “göster”, “bak” şeklindeki ifadeleri de anlar.

Neler Yapabilirsiniz ?

Çocuğunuzun daha fazla konuşmasını sağlamanın bir yolu o birşeyler söylemeye çalışırken onu dinlemektir. Her ne kadar çocuğunuzun sorduğu veya söylemek istediği şeyi anlamasanız da, sizinle iletişim kurmaya çalışırken onunla göz teması içinde olun, mümkün olduğunca onun sorularına veya anlatımlarına cevap verin, bu tutumunuz bebeğinizi konuşmak yönünde cesaretlendirecektir.

Eğer çocuğunuz konuşmak konusunda biraz bekliyorsa birlikte ona bol bol kitap okuyun. Bir kitabın resimlerine bakmak, tanıdığı objeleri işaret etmek onun bu bilgileri ileride kullanmasını sağlayacaktır. Bebekçe konuşmalardan uzak durun, bu çocuğunuzun aklını karıştırır. Eğer bebeğiniz “anne” yerine “anniii” diyorsa onun söyleyiş şeklini tekrar etmektense basitçe “anne” deyin.

Uyuma vakitleri dışında çocuğunuz oturarak kitaplara bakmakta zorluk çekiyor olabilir. Ancak 15. aydan itibaren çocuklar kitaplarla daha ilgili hale gelirler, ister ebeveynleri ile birlikte, ister yanlız. Çocuğunuzun kitaplardaki resimlere hafifçe vurduğunu, kitaplardaki farklı içeriklerle ilgilendiğini görürsünüz. Eğer halen çocuğunuz oturup kitaplara bakmıyorsa, o oyun oynarken siz de yanında sesli kitap okuyabilirsiniz.

Diğer Gelişmeler : Araçları kullanmak ve hayali oyunlar

12 – 13 aylık bebekler kaşıklara önce parmakları ile kavramaya çalışıp, sonra kaşığı yemeğe uğraşırlar veya kaşığı tabğa hızlı hızlı vururlar. Ama 15 aylık bir bebek artık kaşığın birşeyleri karıştırmak, yemek için olduğunu anlar ve onu doğru amaç için kullanmaya çalışır. Kaşık içindeki yoğurdu alıp yere fırlatmakla kalmayıp eğer serbest halde ise bir de gider yerdeki yoğurdu eli ile boca eder. Eğer 15 aylık bebeğinize bir saç fırçası verirseniz o aynen sizin gibi kendisinin veya oyuncağının saçlarını taramaya çalışır. Araçların nasıl çalıştığını anlamak bebeklerde kelime öğrenmek ve kendini ifade etmek beceri ile paralel yürür. Artık çocuğunuz araçların nasıl çalıştığı ve yapacağı hareketler ile ne sonuçlar alacağını üzerine düşünebilmektedir.

Benzer bir senaryoyla yemek vaktinde çocuğunuzun hayal gücünü canlandırabilirsiniz. Onu aşçı yapın ve önüne plastik bir karıştırma kapı, bir çırpıcı veya kaşık koyun.  Bırakın o size bir yemek yapsın ve sonrasında karşılıklı hayali yemeğinizi yiyin.

Çocuğunuz konuşmaya başlayınca bu onun hem kelimeleri anladığını , hem kullandığını, hem de taklit yapabileceğini gösterir. 15 aylık bir bebeğin hayal gücü kendi davranışları etrafında gelişir. Bir kaşık aldığında sanki yemek yiyormuş gibi yapar veya kafasını sizin dizinize koyup uyuyormuş havasına bürünür. Düşüncelerini sembolize eder ama bu devrede taklit etmenin en bariz göstergesi ayna karşısındaki davranışlarıdır. Gelecek aylarda ve yıllarda çocuğunuz gerçeklik dışı düşünmek yetisini daha çok dışa vuracaktır. Eline bir sopa alıp onu size sallayacak ve onun bulutlar üstünde uçan bir uçak olduğunu veya aslında kendisinin bir itfahiye olduğunu söyleyecektir.

Çocuklar iki yaşına kadar olmadıkları biriymiş gibi davranmazlar ama siz yine de buna ait bir rol çalışması yapabilirsiniz. Mesela siz bir köpek olup, çocuğunuza da bir kedi olmasını söyleyebilirsiniz. Siz havlarsınız ,o miyavlar ve sonra beraberce bol bol gülersiniz. Veya tam tersi o büyük köpek, siz küçük kedi olursunuz : Böyle tersi bir rolde daha fazla eğlenirsiniz çünkü çocukların büyük insanlardan daha güçlü olduğunu hissettiği bu tip kısa sürelerde kendilerine güveni artar, memnun olurlar.

Sosyal ve duygusal gelişim : Artan hırçınlık

İlk kötü haber : Artık çocuğunuz çok daha çabuk hırçınlaşıyor, sinirleniyor. Ve şimdi iyi haber : Bu tip kızgınlık ve hayal kırıklığı kısa sürelidir. Tabii ki bu tip kızgınlıklar hep en olmadık yerlerde yaşanır , mesela bir markette veya kalabalık bir yemekte. Böyle zamanlarda durumu nasıl ele alacağınızın yolunu siz geliştireceksiniz. Çocukların duyuları bilmedikleri yerlerde, kalabalık, fazla gürültülü ortamlarda çok fazla uyarıldığı için genelde böyle hırçınlaşırlar. Bütün bu yoğunluk ile başa çıkamazlar. Üstelik bu gibi ortamlarda sizin bütün dikkatinizi üstünde toplayamadığı için de sinirlenebilir çünkü bu dönem çocuklar bütün ilginin kendilerinin üstünde olmasını isterler.

Neler yapabilirsiniz ?

Çocuğunuzun hırçınlık anlarında sadece duygusal olarak onunla beraber olun ve eğlenceli durumlar yaratmaya çalışın. Örneğin “ooooo etrafta çok nefis çikolatalar görüyorum, bir de seniiiii …” gibi oyunlar yaratarak ve onu alışveriş arabasının içine oturtarak dikkatinizin hep merkezinde olduğunu ona gösterebilirsiniz. Ama maalesef hırçınlıklar kaçınılmazdır ve her çocuğun ara sıra patlamaları olur. Unutmayın hem fiziksel , hem de duygusal olarak gelişen çocuklar içlerindeki bu dalgalanmaları hergün bir şekilde dışa vururlar.

Çocuğunuzun hırçınlık nöbetleri ile mücadele edebilene kadar birkaç taktik denemek durumunda kalabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzu kucağınıza alın ve sakinleşene kadar ona sarılın. Ona bağırmayın, veya koluna çimdik atmayın, bunlar onun hayal kırıklığını daha fazla arttırır. Onu kucağınıza alın ve bir noktaya kadar taşıyın, mesela arabanın içine kadar. Bu arada hep onun yanında olmanız ve onu sediğinizi göstermeniz onu sakinleştirecektir. Eğer evde iseniz, onun sürekli ağlamalarını dinlemeniz çok zordur, sadece onun bulunduğu odayı terkedin.

Eğer çocuğunuz uygunsuz bir yerde, başkalarının yanında hırçınlığı ile sizi utandırmış ise bunu farkeder ve hırçınlık düzeyini arttırması büyük olasılıktır. Bu gibi durumlarda tek yapacağınız şey yüzünüze bir gülümseme yerleştirerek çocuğunuzu o ortamdan derhal uzaklaştırmaktır.

Diğer Gelişmeler : Sizi test ederek sınırları aramak

Ebeveynler olarak çocuğunuza yönelik en büyük işiniz ona çeşitli sınırlar getirmektir. Bazen kendinizi takılmış plak gibi hissedersiniz, ama sizin sınır koymaya çalıştığınız her ne ise onu bir daha yaparken bu sefer çocuğunuzu izleyin. Örneğin sizin defalarca “hayır” dediğiniz bir koltuğun üstüne tekrar tırmanıyor, bırakın tırmansın ama sakın ondan gözünüzü ayırmayın. Siz, onun size meydan okuduğunu düşünürken, o aslında sizi test etmekte ve sizin ona “yeter, sana kaç defa söyledim” demenizi beklemektedir.

15 aylık bir çocuğun bütün meydan okumaları ve aykırılıkları aslında onun gelişimiyle ilgili olduğunu lütfen unutmamaya çalışın. O masanın üstünü kaşıkla çizerken mobilyayı mahvettiğinin farkında değildir, o sadece ana motor becerilerinin keyfini sürüyordur. Ve eğer yatağa gitmeyi reddederse, bilin ki o sizinle birlikte olmayı heyecanlı bulduğu ve sizden ayrıldığında birşeyleri kaçırmayı istemediğinden uyumayı istemez.Banyo sonrası kitap okumak, renkli kalemlerle birşeyler çizmek gibi çeşitli rutinler geliştirirseniz, bu dönemi daha az “hayal kırıklıkları” ile atlatabilirsiniz.

Kaynak : Babycenter.com

 

 

14 aylık bebek gelişimi

www.cocuk gelisimi.org….14 ay bebek gelişimi, 14 aylık bebe,k 14 aylık bebek gelişimi, 14.ay bebek gelisimi, bebek gelişimi 14 ay, bebek gelişimi 14.ay, 14 aylik bebegin gelisimi, 14. ayda bebek, 14.ay, 14.ay bebek, 14.ayda bebek…

13 aylık bebek gelişimi

www.cocuk gelisimi.org….13 ay bebek gelişimi, 13 aylık bebe,k 13 aylık bebek gelişimi, 13.ay bebek gelisimi, bebek gelişimi 13 ay, bebek gelişimi 13.ay, 13 aylik bebegin gelisimi, 13. ayda bebek, 13.ay, 13.ay bebek, 13.ayda bebek

8. ay bebek gelişimi

8. ay bebek Neler Yapabilir, 8. ay bebek gelişim, 8 ay bebek boy kilo, 8 ay bebek oyunları, 8 aylık neler yapabilir, 8 aylık bebek hareketleri cocukgelisimi.org..

7. ay bebek gelişimi

7. ay bebek gelişimi Neler Yapabilir, 7 aylık bebek gelişimi, 7. ayda bebek neler yapar.
-7 aylık bebek, 7 aylık bebek beslenmesi emeklemeye başlar. Pek çok emekleme stili vardır. Mutlaka dört elli emeklemeyebilir, popo üstünde, karın üstünde sürünebilir veya kendine özgü stili yaratabilir.


-Kendini yukarı çekip ayakta pozisyona gelmeye çalışır.
-Değişik gördüğü her objeyi tadarak, sallayarak, koklayarak, atıp vurarak tanımaya çalışır.
-Sosyal olaylara katılmaya çalışır, birey olduğunu hissettirmek ister.
-Kelimeleri ve sesleri taklit etmeye çalışır.
Değişiklikler
-Dengesi iyice gelişir. Elinde oyuncakla oynarken bile rahatça oturabilir.
-Çok meraklı ve maceracı olur, ancak korku bu duyguları dengeler. Araştırmak için yanınızdan ayrılır, ancak kısa sürede geri döner.
-Bütün elini kullanmak yerine parmaklarını kullanmayı öğrenir.
-Düşünme yeteneği gelişir. Örneğin yüksekte göremese bile ilginç objelerin varlığını bilir, araştırır.
-Bebeğiniz sizin neleri yapmasından hoşlanmadığınızı ve kendinin neleri yapmak istemediğini kesinlikle bilir.

5. ay bebek gelişimi

5 aylık bebek neler Neler Yapabilir, 5 aylık bebek neler yapar, 5 aylık bebek ne yer, 5 aylık bebek gelişim..


-İnsan sesine tepki verir, konuşana döner. Annesinin sesini duyunca ağlamayı keser.
-İlgilenildiğinde tebessüm eder  ve konuşur.

4. ay bebek gelişimi

4. Ay Bebek Gelişimi,, 4 aylık bebek kaç kilo olmalı, 4 aylık bebek kilosu, 4 aylık bebek beslenme tablosu, 4 aylık bebek gelişimi, 4 aylık bebek oyuncakları, 4 aylık bebek uyku düzeni, 4 aylık bebeğe neler öğretilir

Neler Yapabilir?
-Avucuna konan objeyi tutabilir. Objeye uzanabilir, ama fazladan birkaç deneme yapması gerekebilir.

-Dönebilir.
-Destekle oturabilir, başını dik tutabilir.
-Dudaklarını şapırdatabilir, sarkıtarak somurtma ifadesi takınabilir.
-Evdeki farklı kişileri tanır. Onunla ilgilenildiğinde sıcak ve sesli gülümsemeleri vardır.
-Oyunlardan, oyuncaklardan hoşlanır.
-Gece boyu uyuyabilir, bezini değiştirmek gerekmez.

4 aylik bebek gelisimi

4 aylik bebek gelisimi

Değişiklikler
-İlk dişi çıkmaya hazırlanır.
-Görmesi tamamlanır, herşeyi renkleriyle görür. Farklı uzaklıklara gözünü odaklayabilir.
-Duyma tam gelişir.Farklı seslerle ilgilenir, kendi çıkardığı sesleri dinler.
-El parmak koordinasyonu gelişir.Elleri ile yapmak istediği şeyi yapmayı öğrenir.

Oyunlar
-Bebeğinize tutacağı, kavrayabileceği, tadacağı, dinleyebileceği oyuncaklar verin. Parfümünüzü koklamasına izin verin. Onun için müzik açın.
-Renkli bir çorabın tepesi kesip bileğine geçirin, ellerini daha kolay bulacak ve oynayacaktır.
-Banyo yaparken oyun için biraz daha uzun bir zaman ayırın. Banyo oyuncakları ile oynaması gelişimine yardım eder.
-Bebeğinizin başarılarını överek, gülümseyerek, onu kucaklayıp severek kutlayın. Unutmayın bebeğiniz sizin övgülerinizle motive olan sosyal bir yaratıktır.

Beslenme
-Bebeğiniz acıktığını çok daha kolay belli edebildiği için beslenme saatlerinizi isteğe bağlı düzenleyebilirsiniz.
-Doktorunuzun önerileri doğrultusunda yarı katı besinlere başlayabilirsiniz. Her yeni besini tek başına ve az miktarda başlayın, yeni tatlara alışmasına izin verin. Hiç bir besin için bebeğinizle kavga etmeyin.

Bakım
-Oyun materyallerin güvenli olmasına özen gösterin. Oyuncakların metal çıkıntılarının gevşemediğinden, tüylü oyuncakların göz burun gibi parçalarının kopmayacağından emin olun. Ağzına alıp boğulmasına neden olabilecek her şeyden uzak tutun.
-Bebeğiniz emzik kullanıyorsa bunu boynuna asmayın, kullandığınız asıcı boğulmasına neden olabilir.
-Eğer diş çıkarmaya başladıysa diş kaşıyıcılar özellikle buzdolabında soğutulmuş olanlar onu rahatlatır.
-Bebeğinizi 2. karma aşıları ve normal kontrolü için doktora götürün.

 

3. ay bebek gelişimi

cocukgelisimi.org.. 3. Ay Bebek Gelişimi, 3 aylık bebek kaç kilo olmalı, 3 aylık bebek kilosu, 3 aylık bebek bakımı, 3 aylık bebek ne kadar emer, 3 aylık bebek ne kadar uyur,3 aylık bebek oyuncakları, 3 aylık bebek gelişimi, 3 aylık bebek gelişimi için neler yapılmalı

2. ay bebek gelişimi

cocukgelisimi.org…2. Ay Bebek Gelişimi, 2 aylık bebek neler yapar, 2 aylık bebek kaç kilo olmalı, 2, aylık bebek gelişimi, 2 aylık bebek kilosu, 2 aylık bebek ne kadar uyur, 2 aylık bebek neler yapar, 2 aylık bebek bakımı

17 aylık bebek gelişimi

cocukgelisimi.org….17 aylık bebek gelişimi nin bir buçuk yılına yaklaşırken çoğu hareketini çevresinde ona yardımcı olacak insanlardan bağımsız şekilde gerçekleştirmeye başlar. El becerilerinin gelişmesi sayesinde kalem, kaşık ve benzeri ince uzun gereçlerin kullanım amacını daha net bir şekilde kavrayan bebek, dış dünya ile bağlarını her geçen gün genişletir

16 aylık bebek gelişimi

cocukgelisimi.org…16 aylık bebek gelişimi boy kilo, 16 aylık bebek zeka gelişimi, 16 aylık bebek gelişimi boy kilo tablosu, 16 aylık bebek gelişimi anne karnında, 16 aylık bebek gelişimi ve beslenmesi Algı ve davranış açısından dış dünyaya karşı tamamı ile açık olan 16 aylık bebek gelişimi esnasında öğreneceği sesli veya görsel ögeleri daha çabuk kavramaya başlar.

16 aylık bebek gelişimi

16 aylık bebek gelişimi

Ev içinde, televizyonda, dış dünyada ve kitap benzeri yazılı kaynaklarda gördüğü tüm eşya, bitki, hayvan gibi varlıkları merak eder ve isimlerini duyduğu kadarı ile tekrar etmeye çalışır

Yürüyerek çevreyi gezmesinin yanı sıra merdiven tarzı yükseltilere tırmanmaya gayret eden bebek, birkaç kez düşme tehlikesi geçirmesi ile birlikte emekleme yolu ile kendini güvene alabilir. Bu durumda ailenin bebeği merdiven tarzı noktalarda yürümeye zorlamaması gerekmektedir. Kendi kas yapısı ve neyi yapıp yapamayacağı konusunda bilgi sahibi olan bebek, hazır olduğunda emeklemeyi bırakarak ayakta inip çıkmaya başlayacaktır.

Oyuncakları arasında bulunan ince ve küçük parçaları yakalayıp birbirinden ayırmaya başlar. Düzen duygusu yetişmeye başlayan bebek, oyuncakları arasında renk ve şekillere göre ayırım yapabilir. Eğer yaşanılan ev üst düzey intizama sahip ise düzelttiği eşyaların bozulmasından hoşlanmaz ve bunu ses veya hareketleri ile belli eder. Herhangi bir eşyayı elinde taşıyarak odalar arasında gezebilir. Bu durum vücut dengesini ayarlaması konusunda en etkin antrenman özelliği taşıdığından ailenin asla elindekini almaması ve hatta bu duruma teşvik etmesi gerekmektedir.

Baş ve işaret parmağının ince eşyaları rahatlıkla kavrayabilmesi sebebi ile 16 aylık bebek gelişiminin bu evresinde kalem ve kâğıt ile tanışabilir. İkili arasındaki bağı kısa sürede anlayacak olan bebek öncelikle karalama yolunu tercih ederken, zamanla çizgi ve daire gibi şekilleri de denemeye başlar. Analitik ve geometrik zekâsı daimi bir ilerleme sürecinde olduğundan dolayı, çevresindeki insanların kıyafetleri ve eşyaları arasında şekilsel bağlar kurabilir. Çok sevdiği bir kıyafetinin üzerindeki yuvarlak desenlerden hoşlandığı için, yine yuvarlak desenlere sahip farklı bir giysiye de sempati duyabilir.

16 aylık bebek gelişimi esnasında ailenin en fazla önem göstermesi gereken konulardan biri ise yüksek sesle konuşmamak ve kulağa hoş gelmeyen kelimeleri sarf etmemektedir. Yüksek sesin tınısı bebeğe daima korku ve endişe vereceğinden dolayı, ev içindeki ruh halini oldukça olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Ay ay bebek gelişimi

cocukgelisimi.org..Bebek Gelişimi, Çocuk Gelişimi, Ay Ay Bebek Gelişimi, Aylık Bebek Gelişimi, Bebeğin Gelişimi, Bebek Gelişimi Ay Ay, aylık gelişim,  ay ay bebek gelişimi tablosu, ay ay bebek gelişimi boy kilo, anne karnında ay ay bebek gelişimi, ay ay bebek beslenmesi, anne karnında ay ay bebek gelişimi boy kilo

20 aylık bebek gelişimi

cocukgelisimi.org 20 aylık bebek,  20 aylık bebek gelişimi boy kilo, 20 aylık bebek gelişimi boy kilo tablosu, 20 aylık bebek psikolojisi,  20 aylık bebek kaç kilo olmalı, 2 yaş sendromu, 20 aylık bebek beslenmesi, 20 aylık bebek gelişimi

19 aylık bebek gelişimi

cocukgelisimi.org…19 aylık bebek gelişimi, 19 aylık bebek gelişim, 19 aylık bebek psikolojisi, 19 aylık bebek kilosu, 19 aylık bebek neler yapar. İkinci yaşına basmaya az bir zaman kaldı.  Bebeğiniz  artık tamamı ile kendi özgür aleminde  dolaşabilmektedir. Gelişimi iyi ise emeklemeyi aklına getirmeyerek yürümenin ve paytak koşmanın kendisine ne denli hareket kabiliyeti verdiğini fark eder.

6 aylık bebek gelişimi

6 aylık bebek gelişimi hakkında aydınlatıcı bilgi cocukgelisimi.org web te.   Bebeğinizin çok hızlı bir şekilde büyümekte.   Bebeğiniz 6. ayını geçmiş ve  bir yaşını doldurmaya yakın bir durumdadır. Bu everde bebekler farklı farklı şeylere odaklanmaktadır. Kimisi oyuncakları büyük bir heyecanla ilgilenirken, kimisi seslere karşı daha ilgilidir, kimisi de emeklemeye daha çok uğraşır.