Category Archives: Çocuk Beden Sağlığı

Evde Çocuğunuzu Hangi Tehlikeler Bekliyor?

evdeki tehlikeler

Evde Çocuğunuzu Hangi Tehlikeler Bekliyor? yazısı cocukgelisimi.org ta..Evinizin İçinde Çocuğunuzu Bekleyen Tehlikeleri Yok Etmek sizin elinizde. Bebeklerin evde yaralanmalar yaşadığını duymayan yok. Bebeğinizin kazandığı  beceri ler onun için yeni tehlikelere kapı açar. Bu sebeple doğabilecek tehlikeleri önceden akıl edip  tedbirleri almalısınız.

Çocuklar öğle uykusuna yazın kaçta uyutulmalı

3-yas-cocuk

cocukgelisimi.org…Çocuklar öğle uykusuna yazın kaçta uyutulmalıdır. Çocuklarda uyku en temel gereksinimlerdendir. Çocuklar gece uyudukları gibi gündüzleri de belli vakitlerde uyumalıdır.

Çocukluğun Dezintegratif Bozukluğu

Çocukluğun Dezintegratif Bozukluğu cocukgelisimi.org ta.Heller sendromu ve dezintegratif psikoz olarak ta bilinir. Öncesinde normal işlev gören çocuğun 3-4 yaşlarında başlayan zeka, dil ve sosyal işlevlerinde bir kaç ay içinde gelişen yıkım. Tahminen otistik bozuklukların 10’da biri sıklıkta gözlenir. Erkek/kız oranı 4-8/1’dir. Sebep bilinmiyor. Konvulzif sendromlar, tuber sklerozis ve çeşitli metabolik hastalıklarla birlikte bulunabilmektedir.
DSM-IV tanı ölçütleri:

Çocuk sünnet yaşı, faydaları

sünnet kaç yaşında yapılmalı

Çocuk sünnet yaşı, faydası. cocukgelisimi.org..Çocuklar kaç yaşında sünnet olmalı, Sünnet için ideal yaş nedir, Sünnet kaç yaşında yapılmalı? Sünnetin ideal yaşı oldukça tartışmalı bir konudur. Kimi psikiyatrisler 1-6 yaş arasını sünnet için sakıncalı bulurken, kimileri de 2-4 yaş aralığını önermezler. Sünnetin ideal yaşı konusunda psikiyatrislerin genel kanısı, ya 1yaş öncesi ya da 6 yaş sonrasında yapılması olarak özetlenebilir.Evde sünnet yerine hastanede yaptırmanızda fayda var.

Yaz aylarında çocuğunuzu bağırsak ve ishal enfeksiyonlarından koruyun.

ishal ve bağırsak enfeksiyonu

Yaz aylarında çocuğunuzu bağırsak ve ishal enfeksiyonlarından koruyun.Yaz aylarında çocuklarda ve bebeklerde görülen rahatsızlıkların  başında ishal ve bağırsak enfeksiyonları geliyor.İshal ve bağırsak enfeksiyonların en büyük sebebi temizlik kurallarına riayet edilmemesi  ve besinlerin iyi şartlarda muhafaza edilmemesi 

Çocuklrda göz sağlığı

cocuklarda goz

Yetişkin olsun çocuklar için olsun Göz sağlığı ile bilinmesi gerekenler cocukgelisimi.org ta  çocuklarda göz dalması, çocuklarda göz tembelliği, çocuklarda göz kırpma.
İnsan vücudunda göz organının çok önemli bir yeri vardır. Dış dünya ile irtibat kurabilmemiz için gözümüzün sağlıklı olması şarttır.
Göz insan hayatında çok ayrı bir yere sahiptir. Yetişkin insan olsun, yaşlı insan olsun isterse de yeni doğan bebek olsun göz organı çok önemli bir organdır. Yeni doğan bebekte tıpkı diğer yetişkin insanlar gibi dış dünyayı keşfeder. Bunu gözleriyle, kulaklarıyla veya dokunarak yapar. Yeni doğan bebeklerde o yüzden göz sağlığı biraz daha önemlidir. İleride hayata sağlam temeller atmak isteyen birer birey olabilmek için kendi yetilerimizi kullanabilmeliyiz. Çocuklarda göz çapaklanması, göz kanlanması, göz kızarıklığı zaman zaman olabilir. Çocuklarda göz şişmesi ve göz kayması gibi durumlarda doktorunuza mutlaka başvurunuz.

Göz sağlığı için çeşitli besin kaynakları vardır bunların en başında sizin de tahmin ettiğiniz üzere “havuç” gelir. Havucun içinde bulunan bol miktarda ki A vitamini gözümüzün sağlığına son derece iyi gelen bir vitamin türüdür. Yeni doğan bebeklere ilk 4 aydan sonra ek besin olarak havuç suyu verilirse gözünün de sağlıklı olması için ilk adımları yavaş yavaş atmış oluruz.
Göz insanın kendi hayatını idame ettirmesi için gerekli bir organdır. Göz sağlığına dikkat edelim.

Diş sağlığı

dis sagligi

Diş sağlığı
Diş insan vücudunda son derece önemi yüksek olan bir organdır. Özellikle yeni doğmuş olan bebeklerde, ileride kaliteli dişlere sahip olabilmesi için dikkat edilmesi gerekir.
Katı besinleri mekanik olarak parçalamamız için dişlerimizin sağlıklı olması şarttır. Eğer ki dişlerimiz dışarıdan aldığımız katı besinleri parçalayamayacak olursa, yediğimiz besinde ki mineralleri ve vitaminleri alamayabiliriz. Sağlıklı dişler için küçük yaşlardan itibaren titiz davranmamız gerekmektedir. Her öğünden sonra değil de, bir sabah kalkarken bir de akşam yatarken dişleri fırçalamak yeterli olacaktır. Hiç şüphe yok ki süt ve peynirin dişlerimize çok büyük faydası vardır. Sebebi; dişimizin yapı maddesini oluşturan çeşitli elementleri içerisinde barındırmasıdır. Yeni doğmuş olan bebekler de diş takdir edersiniz ki yoktur. Fakat belli bir süre geçince ilk dişler (halk arasında süt dişi diye bilinir.) çıkacaktır. Titiz davranmalıyız. Örneğin; süt tüketimi dişler için faydalı dedim. Ama süt içtikten sonra çocuğunuza dişlerinin temizlenmesi için bir bardak su vermezseniz bu son derece yanlış bir hareket olacaktır.
Dişlerimize iyi bakalım, diğer organlarımız gibi ona da son derece gereksinim duyuyoruz.

Çocuklarda deri sağlığı

deri sagligi

Çocuklarda deri sağlığı, yeni doğan bebeklerde banyo. Derimizde diğer duyu organları gibi önemlidir. Dokunmak, keşfetmek için deri sağlımızın iyi olması şarttır.
Derimizin sağlığı için yapabileceğimiz basit pratikler mevcuttur, bunların en başında tahmin ettiğiniz üzere banyo gelmektedir. Haftada en az üç kez banyo yapmalıyız. Sebebine gelirsek, tenimiz ne kadar sağlıklı olursa hava giriş çıkışı o kadar hızlı olur. Ve bu da insan vücudu için önemli bir şeydir. Yeni doğmuş olan çocuklarda da deri sağlığı önemli bir yere sahiptir. Çünkü onlar küçük olduğu için dış dünyayı keşfetme çabası içinde olacaklardır. Dokunduğu nesneyi tam olarak algılayabilmesi için teninin sağlıklı ve temiz olması gerekmektedir. O yüzden banyo yeni doğmuş bebeklerde de bir adım öne çıkıyor. Deri sağlığı için güneş ışınlarına da çok dikkat etmek gerekmektedir. Güneşte bulunan ultraviyole ışınlar belli bir müddetten sonra derinize zarar verebilir. Bundan dolayı güneşlenmeden önce güneş kremi sürmenizi şiddetle tavsiye ederim. Güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu saatler saat 10.00 – 16.00 saatleri arasındadır.
Çocuğunuzu ve kendinizi güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmaya bırakmamaya çalışınız.

Çocuklarda şişmanlık

cocuklarda sismanlik

Çocuklarda şişmanlık nasıl önlenir, şişmanlıktan kurtulmanın yolları, , Çocuklarda şişmanlığa neden olan faktörler nelerdir? sorularının cevabını cocukgelisimi.org ta bulacaksınız. Günümüzde ki beslenme alışkanlıklarının yanlış olması nedeniyle çocuklarda ve yetişkinlerde şişmanlık sorunu ortaya çıkmaktadır.Çocuklarda şişmanlık nedir, çocuklarda şişmanlık nasıl tedavi edilmeli, çocuklarda obezite nedir, çocuk şişmanlık, şişmanlık nedenleri, çocuklarda diyabet, çocuklarda beslenme alışkanlıkları, çocuklarda obezite tedavisi

Çocuğunuzun dışarda oynaması neden önemli?

sokakta oyun
Çocuğunuzun dışarda oynaması neden önemli? cocukgelisimi.org ta. Bahçede, dışarda sokakta arkadaşlarıyla oyun imkanı bulamayan çocuklar güçlü bağışıklık kazanamadıkları için sürekli hasta oluyor. Bu sebeple çocuklarınızın açık havada oynamasına imkan  tanıyın.

Bebeğin cilt bakımı

Bebeğin cilt bakımı..bebek cildi neden kurur, bebek cildi kızarıklık, bebek cildi için zeytinyağı, bebek cildi için uygun kumaşlar hangileridir, bebek kıyafetleri hangi kumaşlardan seçilmeli, bebek alışverişinde hangi kıyafetlerden kaçınmak gerekir,bebek cilt alerjisi, bebek cilt için maske, bebek cilt bakımı, bebek cilt hastalıkları, bebek cilt bakımı oyunları, bebek cilt kuruluğu, bebek cilt bakım oyunu, bebek cilt doktoru

Bebeğin cildi yetişkinlere göre daha ince, hassas, narin ve az yağlıdır. Bu nedenle mikroplara karşı daha fazla korumasızdır. Eğer anne normal bir doğum geçirdiyse bebeğin cildinin üzeri mumsu bir tabakayla kaplı olacaktır. Bu mumsu tabaka bebeği bir süreliğine mikroplara karşı korur.

Çocuklarda Kızamık

Çocuklarda Kızamık, çocuklarda kızamık belirtileri, çocuklarda kızamık tedavisi, çocuklarda kızamık aşısı, çocuklarda kızamık hastalığı, bebeklerde kızamık,kızamık ile ilgili aramalar,  kızamık belirtileri, kızamıkçık, kızamık aşısı, kızamık hastalığı, kızamık nedir, kızamık tedavisi

Çocuklarda zatürre nedenleri, belirtisi, tedavisi

çocuklarda zatürre nedenleri, tedavisi

cocukgelisimi.org..Çocuklarda zatürre nedenleri, belirtisi, tedavisi..çocuklarda zatürre tedavisi, çocuklarda zatürre nasıl tedavi edilir, zatürre tedavisi, çocuklarda zatürre belirtileri, çocuklarda zatürre belirtileri nelerdir, çocuk çocuklarda zatürre, çocuklarda zatürre neden olur, çocuklarda zatürre bitkisel tedavi

Çocuklarda Bebeklerde Öksürük Hastalığı

çocuk kuru öksürük, öksürük tedavi, öksürük nasıl uzmanı, öksürük tedavisi, çocuklarda balgamlı öksürük, çocuklarda öksürük nasıl geçer

cocukgeslimi.org  Çocuklarda Bebeklerde Öksürük Hastalığı.. çocuk öksürük şurubu isimleri, çocuk öksürük şurubu, çocuk kuru öksürük, öksürük tedavi, öksürük forum,  öksürük nasıl uzmanı, öksürük tedavisi, çocuklarda balgamlı öksürük, çocuklarda öksürük nasıl geçer, çocuklarda öksürük tedavisi, çocuklarda kuru öksürük, çocuklarda öksürük bitkisel tedavi, bebeklerde öksürük, öksürük için şifalı bitkiler, çocuklarda kuru öksürük tedavisi

Çocuk Sağlığı

Çocuk Sağlığı – Bebek Sağlığı – Bebek ve Beslenme Ülkemizde doğan her 1.000 bebekten 80 tanesi, 1 yıl içerisinde hayatını kaybetmektedir. Ülkemiz de ölen her 100 kişiden 50’si 5 yaşın altında ki çocuklardır. Bu rakamlar bize ülkemizde çocukların önemli sağlık sorunlarının olduğunu göstermektedir. Çocuk ölümlerinin nedenleri genellikle korunabilir ve iyileşebilen hastalıklardır.

Çocuklarda Kabızlık

cocukgelisimi.org.. Çocuklarda Kabızlık., bebek kabızlık, bebeklerde kabızlık nasıl giderilir, çocuk kabızlık nasıl giderilir, çocuklarda kabız nasıl giderilir,cocuklarda kabizlik, çocuklarda kabızlık nasıl giderilir, yeni doğan bebeklerde kabızlık nasıl giderilir..Anne sütü ile belenen çocuklarda kabızlık az görülür.Çocuklarda bağırsak hareketleri çok değişkendir; kimi çocuk kakasını 2 kez yaparken günde, kimi çocuk da 2-3 günde bir yapabilir. Hep aynı düzende kaka yapan bir çocuk 2-3 günde bir de yapsa kabız demek değildir.

Çocuklarda Kabakulak

cocukgelisimi.org..Çocuklarda Kabakulak, bebeklerde kabakulak, çocuklarda kabakulak belirtileri, kabakulak tedavisi, kabakulak aşısı, çocuk kabakulak, kabakulak nedir, bebek kabakulak, kabakulak alternatif tıp

Yeni doğan bebeğin bakımı

yeni doğan bebğin kilosu, boyu, baş çevresi

Bebeğiniz umarım sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi.Yeni doğan bebeğin temizliği, yeni doğan bebek bakımı nasıl olacak..Yeni doğan bebeğin banyosu ne sıklıkla olacak, yeni doğan bebeğin göbek kordonu hepsi cocukgelisimi.org’ta…

Bebeklerde kulak sağlığı

Kulakta tıpkı diğer beş duyu organlarımızdan birisidir. Karşılıklı iyi ilişki kurabilmek için kulağımızın sağlığına da son derece önem vermeliyiz.Yeni doğan bebeklerde kulak sağlığına bil hassa dikkat edilmelidir. Çünkü onların kulakları yetişkin insanların kulaklarına nazaran narindir. Kulak zarı tam anlamı ile oluşmamıştır. O sebepten ötürüdür ki, dünyaya yeni adım atmış bebeklerin kulak sağlığına daha da önem vermeliyiz.

Yeni doğan bebek ve banyo

yeni doğan bebek banyosu

YENİ DOĞAN BEBEK VE BANYO

Anneler, yeni doğan biricik bebekleri için uygun ürünler kullanmaya dikkat ediyor. Ancak saç için geliştirilmiş bebek şampuanları yeni doğan bebeğin hassas ve narin cildine uygun mu?Yaz mevsimiyle birlikte anneler bebeklerine daha sık banyo yaptırmaya başlatırlar. Nitekim yaptırmalılar da. Gerek yeni doğan bebeğin sağlığı gerekse anne ile bebeğin etkileşimi ve birbirlerini tanımaları açısından banyo çok önemli.

Çocuklarda kulak sağlığı

Kulak sağlığı

Kulakta tıpkı diğer beş duyu organlarımızdan birisidir. Karşılıklı iyi ilişki kurabilmek için kulağımızın sağlığına da son derece önem vermeliyiz.

Yeni doğan bebeklerde kulak sağlığına bil hassa dikkat edilmelidir. Çünkü onların kulakları yetişkin insanların kulaklarına nazaran narindir. Kulak zarı tam anlamı ile oluşmamıştır. O sebepten ötürüdür ki, dünyaya yeni adım atmış bebeklerin kulak sağlığına daha da önem vermeliyiz. Kulak insan hayatında sadece duymayı değil dengeyi de sağlıyor, kulağımızın içinde bulunan otolit taşları bizim dengede durmamızı sağlıyor. Kulak temizliği son derece önemlidir.

Bebek hastalıkları

Yeni doğmuş bebeklerimizin hayatlarının belli süreçler

Bebekte Gaz Sancısı

Türkiyenin çocuk gelişim sitesi  cocukgelisimi.org..Bebekte Gaz Sancısı, Anne Sütünde Gaz Yapan YiyeceklerX bebekte gaz çıkarma yöntemleriX bebekte gaz için kimyonX bebekte gaz sancısıX bebekte gaz sancısı nasıl giderilirX bebekte gaz sorunuX bebekte gaz yapan yiyeceklerX yenidoğan bebekte gaz

bebeklerde gaz sancısı

bebeklerde gaz sancısı

KOLİK (KARIN AĞRISI)

Her beş bebekten birinin öğleden sonra geç saatlerde başlayan ve gece yatma zamaınına kadar süren ağlama krizlerine tutuldukları biliniyor. Kolik ağlaması normal ağlamadan farklıdır ve bebek sakinleştirilemeden saatlerce ağlar; nadiren ağlama 24 saat boyunca sürer Genellikle kolik ağlaması her gün tekrarlar, bazen bir gece ara verdiği görülür.

Klasik anlamda koliği olan bir bebek dizlerini yukarı doğru çeker, yumruklarını sıkar ve hareketleri artar. Gözlerini yumabilir veya sonuna kadar açabilir, alnı kırışır, hatla kısa bir süre nefesini tutar. Bağırsak hareketleri hızlanır ve gaz çıkarır. Beslenme ve uyku düzeni ağlamayIa bozulur; bebek huzursuzlaşır Meme aranan bir bebek emmeye başladıktan kısa bir süre sonra ağlayarak emmeyi bırakabilir veya tam uykuya dalmışken birkaç dakika sonra uyanarak ağlamaya devam edebiIİr. Her bebekdeki kolik nöbetleri tarklıdır ve her anne-babanın tutumu değişiklik gösterebilir.

Kolik genellikle ikinci veya üçüncü haftada (prematüre bebeklerde daha sonra) başlar ve altıncı haftada en kötü düzeye ulaşır Bu kabusun sonsuza kadar sürceği düşünülür ancak on ikincı haftada sorun düzelmeye başlar; üçüncü ayda sorun tamamen ortadan kalkar (yine prematüre bebeklerde daha geç). Nadiren dördüncü veya beşinci aya kadar devam eder. Kolik birdenbire veya yavaşça sona erebilir. Arada iyi günlerin olduğu dönemler bulunabilir ve bir süre sonra da tamamen düzelir.

Bu günlük ağlama dönemlerine kolik denir.Koliğin nedeni bilinmemektedir. Teorilerse çoktur Bunlardan bazıları çoktan terkedilmiştir: kolikli bebekler akçiğerlerini çalıştırmaya başlıyorlar (kanıtlanmadı); meme emen bebekIerde annenin yediklerine, biberonla beslenen bebeklerde ise mama içeriğine karşı alerji veya duyarlılık gelişiyor (bazen neden olabilir); annebabanın deneyimsizliklerinden kaynaklanabilir (kolik ikinci ve üçüncü çoçuklarda daha seyrek görülmez, ancak anne-babalar bebeği susturma konusunda daha idmanlı olabilirler); kolik kaIıtsaldır (bazı ailelerde daha yaygın değildir); gebelik veya doğum komplikasyonları olanlarda kolik daha yaygındır (istatiksel olarak kanıt yok); açık hava koliği artırır (pratikte birçok anne-babanın kolikli bebeklerini yatıştırmada buldukları tek yöntem onu açık havada dolaştırmaktır)

Bebeklerin anneleri sinirli olduğu zaman kolik oldukları teorisi tartışmalıdır. Birçok uzman bebeğin ağlamasının annenin sinirini bozduğunu düşünüyorsa da koliği arttıran annenin sinirliliği değildir; onu ağırlaştıran faktördür.

Güncel bir teoriye göre ağlamak yeni doğmuş bebeğin olgunlaşmamış fizyolojisinden kaynaklanır. tüm bebekler ağlar ve kolik bu normal davranışın aşırı formudur. Başkaları da olgunIaşmamış sindirim sisteminin gaz geçerken aşırı kasıldığını ve kolik ağrısına neden olduğunu öne sürüyorlar. Üçüncü bir teoriye göre bebeğin vücudundaki progesteron düzeyi doğumdan sonra çok azaldığından ağrılı bağırsak spazmları görülür. Dördüncü bir açıklama ise bebeğin olgunIaşmamış sinir sisteminin istenmeyen bir davranış olan ağlamaya engel olamamasıdır.

En mantıklı açıklama, çok fazla ağlamayan yenidoğan bebeklerde tüm uyaranlara karşı blokaj olmasıdır ancak birinci ayın sonunda bu mekanizma ortadan kalkar ve dışarıya karşı daha uyanık olurlar. Uyaran bombardımanı altındaki bebek akşam saatlerinde iyice gergin ve uyarılmış olur. Sonuçta nedensiz ağlamalar görülür. Beşinci ayın sonunda bebek bu uyaranlarla başa çıkmaya başlar ve kolik sona erer.

Koliği artırıcı çevresel bir faktör olarak, nedeni tam olarak açıklanamasa da, evlerdeki si gara dumanı gösterilmiştir. Evde sigara kullanan kişi sayısı ne kadar fazlaysa bebekte kolik görülme olasılığı ve koliğin şiddeti artmaktadır.

Kolik ve paroksismal ağlama konusunda sevindirici nokta bu bebeklerin fiziksel ve duygusal olarak yıpranmamasıdır (aynı şeyi anne-babaları için söylemek güçtür) ve sonradan gayet iyi gelişme gösterip, diğer çocuklara kıyasla davranış bozukluğu göstermezler. Bebekliklerinde canhıraş bir şekilde ağlayanların sessiz sakin ağlayanlara kıyasla ileride problemlerin çözümünde daha iyi oldukları gösterilmiştir. En rahatlatıcı olan yanı ise sonsuza kadar sürmeyecek olmasıdır.

Kaynak:

Annecocuk.com

Sigara içmenin bebeğe zararları

bebek sigara, Sigara içmenin bebeğe zararları, Sigara Dumanı Bebeği Nasıl Etkiler,  anne sütü sigara.. Bebek gelişmekte olan bir canlıdır ve çevrenin zararlı etkilerinden ve mikroplardan kolayca zarar görmektedir. Sigaranın içinde ise nikotin, CO, kurşun gibi çok sayıda zararlı madde bulunmaktadır. Bu maddeler hem doğumun öncesi olan hamilelik sürecinde hemde doğum sonrası dönemde bebeğe büyük zararlar vermektedir.

Bebeklerde vitamin kullanımı ve önemi

Bebekler dünyaya geldiklerinde oldukça korumasızdırlar. Çevredeki mikroplardan hemen etkilenirler. Bebeğin bu mikroplara karşı kendini savunabilmesi için bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekmektedir. Aksi halde bebeğin hastalanması çok olağan bir durumdur. Bazı durumlarda ise anneler olayı çok abartarak bebeği vitamin haplarına boğuyorlar. Bu uygulama da bebeğe zarar verir.

Bebeklerde Aşı Takvimi

 Bebeklerde Aşı Takvimi, Su çiçeği aşısı, Verem (BCG) aşısı, Çocuk felci (polio) aşısı, Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşıları

Aşılar daha çok bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkmadan  önce bu hastalıkları önlemek için yapılır. Bulaşıcı hastalığa yol açan mikroplar öldürülerek, canlılıkları azaltılarak ya da tipleri değiştirilerek aşı hazırlanır.

Çocuklarda Boğmaca

cocukgelisimi.org. Çocuklarda Boğmaca, çocuklarda boğmaca tedavisi, boğmaca öksürüğü, boğmaca bitkisel tedavi hakkında bilgiler cocukgelisimi.org sayfasında..boğmaca tedavisi, boğmaca belirtileri, boğmaca nedir, boğmaca hastalığı, boğmaca hastalığı nedir, boğmaca pdf

Sünnet kaç yaşında yapılmalı?

sünnet kaç yaşında yapılmalı

cocukgelisimi.org..Çocuklar kaç yaşında sünnet olmalı, Sünnet için ideal yaş nedir, Sünnet kaç yaşında yapılmalı? İdrar yolu iltihabı geçiren 1 sünnet olmuş çocuğa karşın, 10  sünnet olmamış çocuk saptanmıştır. Sünnetin faydalarını pratik olarak şöyle sıralayabiliriz. Eğer bebeğinize mutlaka sünnet yaptıracaksanız; bebeğinizin sağlığı sizin için önemli ise, doğar doğmaz veya ilk fırsatta sünnet yapılmalıdır.

Bebeklerde demir eksikliği anemisi

cocukgelisimi.org..bebeklerde demir eksikliği, bebeklerde demir eksikliği anemisi, bebeklerde demir eksikliği belirtileri, bebeklerde demir eksikliği tedavisi, Bebeklerde demir eksikliği anemisi, çocuklarda demir eksikliği, çocuklarda demir eksikliği anemisi, çocuklarda demir eksikliği belirtileri, çocuklarda demir eksikliği tedavisi

Masaj bebeklerin atikliğini arttırıyor

cocukgelisimi.org..Masaj bebeklerin atikliğini arttırıyor…atik bebekler, bebekleler duygusal bağ, bebeklerde depresyon, bebeklerde hızlı kilo alma, bebeklerde kilo alma sorunu, bebeklere masaj, çevik bebeklerMasajın bebekler üzerinde olumlu etkilerinin yanı sıra, bebekle yakınlaşmada da güçlü bir iletişim yolu olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, bebeklere yapılacak masajların bebeğin atikliği artırdığını, kilo almayı hızlandırıp, depresyonu azalttığını söylüyor.

Okul çağında en sık görülen görme sorunu

Okul çağında en sık görülen görme sorunu nelerdir? sorusunun cevabı cocukgelisimi.org da..

1.ŞAŞILIK
Bir nesneye ya da noktaya bakarken her iki gözün birlikte bakması gerekiyor. Gözlerden biri istenen hedefe bakarken diğerinin başka bir noktaya bakmasına ise “şaşılık” deniyor. Çocukluk döneminde oluşan şaşılıklarda çocuk genellikle bir gözünü tercih ediyor ve hep o gözü kullanıyor. Bunun sonucunda diğer gözde tembellik oluşuyor.

Bebek bezi seçmenin püf noktası

bebek bezi

Bebek bezi seçmenin 7 püf noktası, bebek bezi, bebek bezi reklamları,  bebek bezi reklamı, bebek bezleri… Bebeği için kaliteli bir bez kullanmak her annenin arzusudur.Bebek bezinin kalitesini anlamanın 7 kriterini sizinle paylaşalım.

Çocukları ev kazalarından korumak için ailelere tavsiyeler

Çocukları ev kazalarından korumak için ailelere tavsiyeler nelerdir? cocukgelisimi.org sayfasında.Çocuk karyolalarının yüksekliği 55 santimden, parmakların araları 6 santimden fazla olmamalı.

Çocuklarda aylık işitme gelişimi

Çocuklarda aylık işitme gelişimi nasıl sorusunun cevabı cocukgelisimi.org da..Çocukların gelişiminde işitme çok önemli bir yere sahiptir. İşitme ile çocuk, sesleri tanımayı, sesleri taklit etmeyi öğrenir ve böylece dil gelişimini sağlar. İşitme, ayrıca çocuğun tehlike uyarılarını alabilmesini, iletişim kurmasını, sosyal becerilerini geliştirmesini ve kendilerini yönlendirmelerini sağlar. İşitme sadece beş duyu organından bir tanesi olarak düşünülmemeli, çocukların kişilik ve davranışlarının gelişiminde çok önemli bir role sahip olduğu unutulmamalıdır.

Çocukların sağlıklı gelişimi için 5 önemli besin

Çocukların sağlıklı gelişimi için 5 önemli besin, çocukların hızlı gelişimi için en önemli besinler hangileridir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org sayfasında.. ..Annelere çocuklarının en iyi şekilde büyümelerini destekleyecek  besin değeri yüksek 5 önemli besini cocukgelisimi.org da paylaşağız. çocuklar için pekmez,  çocuklar için ceviz, çocuklar için tarhana

Çocuk Sağlığı, Bebek Sağlığı, Bebek ve Beslenme

cocukgelisimi.org.. Çocuk Sağlığı, Bebek Sağlığı, Bebek ve Beslenme..Ülkemizde doğan her 1.000 bebekten 80 tanesi, 1 yıl içerisinde hayatını kaybetmektedir. Ülkemiz de ölen her 100 kişiden 50’si 5 yaşın altında ki çocuklardır. Bu rakamlar bize ülkemizde çocukların önemli sağlık sorunlarının olduğunu göstermektedir. Çocuk ölümlerinin nedenleri genellikle korunabilir ve iyileşebilen hastalıklardır.Tüm anne ve babalara çocuk sağlığı eğitimi konusunda şu mesajlar verilmelidir:

Bebekteği ağız pamukçuğuna bitkisel çözüm

Bebekte pamukçuk, Bebekteği ağız pamukçuğuna bitkisel çözüm, Bebeğinizde pamukçuk varsa  Suna Dumankayanın mutfaktan gelen doğal destek formüllerini deneyebilirsiniz…

Çocuklar hangi aydan önce havuza girmemeli?

havuz-bebek

Çocuklar hangi aydan önce havuza girmemeli? Havuz girmeden önce yapılması gerekenler, Havuza girmeden önce dikkat edicek hususlar, Havuzdaki bulaşıcı hastalıklar, çocuklar ve havuz enfeksiyonları cocugelisimi.org da

Yeni doğan bebekler neden ağlar

bebekler neden ağlar

cocukgelisimi.org..çocuk bebekler neden ağlar, bebekler neden ağlar hastalıkları, yeni doğan bebek neden çok ağlar, yeni doğan bebek emerken neden ağlar, yenidoğan bebekler neden kusar, bebekler gece neden ağlar, bebekler doğduğunda neden ağlar cocukgelisimi.org’ta..

Çocuklar yaz döneminde nasıl beslenmeli?

çocuklarda yazın beslenme

cocukgelisimi.org.. Çocukların yaz döneminde beslenmesi sağlıklı gelişimleri açısından önemli. Özellikle çocukların sağlıklı beslenmelerinin yanında güneşte fazla kalmamaları..Çocuklar yaz döneminde nasıl beslenmeli..Havaların ısınmasıyla birlikte çocukların beslenmesinde de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

Çocuklarda Tik Bozukluğu

Çocuklarda Tik Bozukluğu, çocuklarda tik nasıl geçer, çocuklarda tik tedavisi, çocuklarda tik sebepleri, çocuklarda tik oluşması, çocuklarda tik bozukluğu, çocuklarda tik oluşumu, çocuklarda tik neden olur, çocuklarda tik nedir, tik tedavisi, tik hastalığı, göz tik, tik bozuklukları tedavisi, tik bozuklukları nedir, tik bozuklukları slayt,tik bozuklukları pdf, tik bozukluğu pdf, tik bozukluğu ilaç tedavisi, tik bozukluğu nedenleri

Çocuklarda göz sağlığı

Göz sağlığı
İnsan vücudunda göz organının çok önemli bir yeri vardır. Dış dünya ile irtibat kurabilmemiz için gözümüzün sağlıklı olması şarttır.
Göz insan hayatında çok ayrı bir yere sahiptir. Yetişkin insan olsun, yaşlı insan olsun isterse de yeni doğan bebek olsun göz organı çok önemli bir organdır. Yeni doğan bebekte tıpkı diğer yetişkin insanlar gibi dış dünyayı keşfeder. Bunu gözleriyle, kulaklarıyla veya dokunarak yapar. Yeni doğan bebeklerde o yüzden göz sağlığı biraz daha önemlidir.

Çocuklarda Verem

çocuklarda verem tedavisi

cocukgelisimi.org..Çocuklarda Verem..çocuklarda verem tedavisi, çocuklarda verem aşısı, çocuklarda verem belirtileri, çocuklarda verem testi, bebek verem, bebeğim ve ben verem, verem çocuk gelişimi, Verem [Tüberküloz —TB],

Yeni Doğan Bebeğin Beslenmesi

Yeni Doğan Bebeğin Beslenmesi, aylık bebeklerde gaz, 2aylık bebekte gaz problemı, 3 aylık bebeklerde gaz problemi, 5 aylık bebekte neden gaz olur, 5aylık bebeklerde gaz, 6 aylik bebekte gaz, 6 aylık bebegın gazı, 6 aylık bebeklere gaz yapan yiyecekler, 7 aylık bebekte gaz, 7 aylık bebekte gaz yapan yiyecek ve içecekler, 7 aylık bebekte gaz yapan yiyecekler, 8 aylik bebekte gaz sancisi, bebeğe gaz yapan yiyecekler, bebeğe gaz yapan yiyecekler nelerdir, bebeğe gaz yapan yıyecekler, bebege gaz yapan yiyecekler, bebeklerde gaz, bebeklerde gaz yapan yiyecekler, bebeklerde gaz yapan yiyecekler nelerdir, bebeklere gaz yapan yiyecek ve içecekler, bebeklere gaz yapan yiyecekler, bebekte gaz yapan yiyecekler

İshal olan çocukların yemesi gereken yiyecekler

İshal olan çocukların yemesi gereken yiyecekleri cocukgelisimi.org ta paylaşalım. Öncelikle bir doktora 1-2 gün içinde geçmiyorsa doktora göütürülmesi gerekir. Çünkü dizanteri ya da rota virüsü kaynaklı olabilir. Özellikle  kusma ve ateş de varsa mutlaka götürülmelidir. Bu durumda rota virisi kaynaklı ise su kaybı fazla ise serum tedavisi verecektir doktorunuz.  İshal durumunda hangi yiyecekler alınmalıdır. İshalin geçmesini destekleyici gıdalar yedirilmelidir. İshal süresince sindirimi zor olmayan hafif gıdaların tüketilmesi ve sıvı tüketiminin arttırılması gerekir. İshale iyi gelen yiyecekler arasında ilk sıralarda düşük lifli pirinç, muz, elma püresi ve bir kaç dilim ekmek ilk sıralarda gelmektedir.

Çocuklarda Su Çiçeği nedenleri, belirtisi tedavisi

çocuklarda su çiçeği görüntüsü

cocukgelisimi.org..Çocuklarda Su Çiçeği, su çiçeği aşısı, su çiçeği belirtileri, çocuklarda su çiçeği aşısı, çocuklarda su çiçeği nasıl bulaşır, çocuklarda su çiçeği kaç günde geçer, çocuklarda su çiçeği belirtileri, bebeklerde ve çocuklarda su çiçeği, su çiçeği hastalığı..Suçiçeğine Varisella zoster adı verilen bir virüs neden olmaktadır.