Category Archives: Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı

36 Aylık 3 Yaş Çocuğun Ruh Dünyası

3 yas cocuk

36 Aylık 3 Yaş Çocuğun Ruh Dünyası yazısı cocukgelisimi.org ta. : Bu yaşlardaki çocuğunuz her konudan bir oyun çıkaran   hayal  gücü ile sizi şaşkınlık  içinde bırakacak bir gelişim serüvenindedir.  Bu sebeple fiyatı yüksek oyuncaklara da boşa para vermeyin! Bu fiyatı yüksek oyuncaklar hayal  gücünün bu kadar yaratıcı ve kuvvetli olduğu dönem de çocuğunuzun yaratıcılığını da sınırlayıp geriletebilir.

Çocuklarınızı Bu Oyunlardan Uzak Tutun

Çocuklarınızı Bu Oyunlardan Uzak Tutun haberi 10 yaş ve üzerine tavsiye edilen oyunlar cocukgelisimi.org ta. Çocukların tablet bilgisayar telefon başında kendi başlarına bırakıldıklarında şiddet içeren oyunlara yönelmektedir. Hareketli oyunları zeka oyunlarından daha çok tercih ettikleri gözlemlenmiştir. Çocukları kontrol kesinlikle şart. Özellikle uzak tutmamız gereken oyunlar var. 

Şiddet Oyunları Çocuklar İçin Gerçekten Zararlı Mı?

siddet iceren oyunlar

Şiddet Oyunları Gerçekten Zararlı Mı? Çocukların şiddeti taklit ve şiddete eğilim oranı cocukgelisimi.org ta. Çocukların tablet bilgisayar telefon başında kendi başlarına bırakıldıklarında şiddet içeren oyunlara yönelmektedir. Hareketli oyunları zeka oyunlarından daha çok tercih ettikleri gözlemlenmiştir. Özellikle şiddet içeren oyunların çocuklara bir zararı varmıdır? Şiddet içeren bilgisayar oyunları ve çocuklarda şiddet davranışları.

Çocuğunuzla Etkili İletişim kurmanın 7 yolu

Çocuğunuzla Etkili İletişim kurmanın 7 yolu, çocukla iletişim, çocukla ilişkiyi güçlendirme yazısı cocukgelisimi.org ta. Anne baba çocuk arasında iletişim doğru şekilde ayarlandığında karşılıklı duygu ve düşünceler anlaşılabilir hale geliyor. Etkili iletişim sadece kendini ifade etmek değil, karşındakini dinleyebilmekten de geçiyor. Uzmanlar, çocuklara pozitif bakış açısıyla yaklaşmanın onların büyüme ile ilgili sancılarının ortaya çıkmasını önleyeceğini söylüyor. 

Çocukların zihnini esir alan sanal oyunlara dikkat!

Çocukların zihnini esir alan sanal oyunlara dikkat! haberi rehberlik.site de.Yrd. Doç. Dr. Özcan Palavan, sanal ortamda çocukların hayal dünyasını esir alan oyunlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Sanal ortamdaki oyunların daha çok geliştirici nitelikte kullanılmasının önemli olduğunu ifade eden Palavan, ailelere de uyarılarda bulundu.

Çocuklarda teknoloji bağımlılığıyla ilgili sıradışı bir deney

Çocuklarda teknoloji bağımlılığıyla ilgili sıradışı bir deney haberi cocukgelisimi.org ta. Çocuk psikoloğu Yekaterina Murashova, gerçekleştirdiği sıra dışı bir deneyde bir grup çocuğun ve ergenin, bir günlüğüne internete ve modern teknolojiye erişimden mahrum bırakıldığında neler olduğunu gözlemledi.

Çocuklarımıza Güvenelim. Ama Nasıl?

çocuklara guvenmek

Çocuklarımıza güvenelim. Ama nasıl? Çocuklara güvenmek demek onların daima doğruyu yapacaklarına inanmak demek değildir  Çocuklara güvenmek kendimizi çocuklarımızın yerine koymak demektir.Çocuklara güvenmek onların kendi başalrına olmaya hazır oldukları manasına gelmiyor. İyi bir yaşam için hayat becerileri için sizin sevginize desteğinize muavenetinize gereksinimleri vardır.

Tekerlemeler çocuğun hafızasını güçlendirriyor

Tekerlemeler çocuğun zekasını geliştiriyor haberi cocukgelisimi.org ta.Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi ve Pedagog Doç. Dr. Tuncay Dilci, teknolojik aletlerle çok fazla vakit geçiren çocuklarda aceleci ve sabırsız tavır geliştiğine dikkati çekti. Bu durum çocuğun kitap okuma alışkanlığı ve okuduğunu anlama yeteneğini olumsuz etkiler. Çocuklar hemen kitabın veya paragrafın sonuna gelmek istiyor.

Okul öncesi dönemde okumayı kolaylaştırma

Okul öncesi dönemde okumayı kolaylaştırmak için ne yapmalı? sorusun cevabı cocukgelisimi.org ta.  Okuma, pek çok motor, bilişsel , zihinsel ve duygusal süreci içinde barındıran karmaşık bir eylemdir. Çocuğun okuması için, tüm bu alanlarda bir olgunluk beklenmektedir. Okul çağına gelmiş her anne-baba, çocuğunun bu sürecinde oldukça fazla talepkardır. İstediği, çocuğunun hemen okumayı sökmesidir. Bu anlaşılabilir bir istek olmakla birlikte, çocuk için hiç de kolay olmayan bir dizi süreci barındırmaktadır.

Çocuğa sorumluluk bilinci aşılama kazandırma

çocukta sorumluluk

Çocuğa sorumluluk bilinci aşılama,içi disiplin  kazandırma nasıl olur. Sorunlu değil sorumlu çocuklar yetiştirme için neler yapılmalı sorularının cevabı cocukgelisimi.org ta.Özellikle anne babaların okullar başladıktan sonra yakındıkları durum çocuğun ders çalışmaması, ev içinde odasını toplamaması, davranışlarının sorumluluğunu almamasıdır.

Okul öncesi eğitimin yararlarını

Okul öncesi eğitimin yararlarını  bu yazıda cocukgelisimi.org ta paylaşağız…1-Çocukların zeka puanlarında yükselme

2-Sınıfta kalma ve okul eğitiminden ayrılma oranlarında düşme

3-Çocukların beslenme ve sağlık durumunda iyileşme

Anne baba çocuk ilişkisinde yetkin tutum

Anne baba çocuk ilişkisinde yetkin tutum …Anne babanın çocuğu olumlu/uygun iletişim ve disiplin yöntemlerini kullanarak yetiştirdiği aile tutumudur.
Yetkin tutumda anne baba çocuk birbirleri üzerinde güç kullanmazlar ve birbirlerinin istek ve ihtiyaçlarına ilgisiz kalmazlar.
Bir başka deyişle yetkin tutum anne babanın çocukla doğru zamanda uygun ilişki kurarak çocuğun gelişimi için gerekli desteği vermesini içerir.
Yetkin tutum çocukla ilişkide uygun yöntemi, doğru zamanda çocuğa ve ilişkiye zarar vermeden kullanma ustalığını içerir.
Kısaca yetkin tutumda anne baba gücünü çocuğu güçlendirmek ve desteklemek için kullanır

Çocuklar üzerinde gücün olumlu kullanımı

Çocuklar üzerinde gücün olumlu kullanımı nasıl sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta.. Bunun tam tersini yapmak da mümkündür. Yani kişi maddi-manevi gücünü diğerini güçlendirmek için kullanabilir. Bir başka deyişle sahip olunan gücü diğerlerinin de kendilerini güçlendirmesi doğrultusunda harekete geçirmek de mümkündür. Örneğin bir anne ya da baba elindeki gücü doğru kullanarak hem eşinin hem de çocuklarının güçlenmesine yardımcı olabilir. Takdir etmek, güven vermek, olumsuz bir davranışta kişiliği değil ama davranışı eleştirmek, uygun bir dille ve uygun yerde sınır koymak gücün olumlu kullanımına örnek verilebilir.

Ebeveyn görev ve sorumlulukları nelerdir?

Ebeveyn görev ve sorumlulukları nelerdir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta..

Anne babalık ve ebeveynlik rolü hem çok keyifli ve hem de yorucu ve zor bir roldür.

Eşler, büyükanne ve büyükbabalar çocuklar birbirleriyle ilgili birçok beklenti içine girerler. Bu durum zaman zaman yorucu olabilir. Ancak anne babalar çocuklarının küçücük bir gülümsemesiyle tüm bunları unuturlar.

Anne babalık rolü birçok görev ve sorumluluğu birlikte içerir.

Çocuğu can kulağı ile dinlemek

Çocuğu can kulağı ile dinlemek neden bu kadar önemli cocukgelisimi.org ta.. Dinlemek

İletişimde dinlemek en önemli beceridir. Özellikle ergenlerin kendilerini ifade etme ihtiyaçları çok yoğun olduğu için onları etkili bir şekilde dinlemek onlarla kurulan iletişimi birinci dereceden etkiler.

Ergenler hem düşüncelerinin, hem duygularının hem de değerlerinin dikkate alınmasını isterler.

Etkin Dinleme;

Çocuklarla iletşimi kolaylaştıran ben dili faydaları

cocukgelisimi.org.. Davranişa yöneliktir

Özele ve o ana yöneliktir

Gönderen kişinin

Duygu ve düşüncelerini içerir

Özgüvene olumlu katkisi vardir

Gönderene yardim isteği uyandirir

Atilgan insanlar yaratir

İletişimi zedelemez

İlişkiyi geliştirir

Sorumluluk duygusunu geliştirir

İşbirliğine yönelik istek uyandırır

Çocuklarla iletşimde sen dili mesajının zararları

 • KİŞİLİĞE YÖNELİKTİR
 • BÜTÜNE VE GENELE YÖNELİKTİR
 • KARŞIMIZDAKİ KİŞİ İLE İLGİLİ OLUMSUZ DEĞERLENDİRMELER İÇERİR
 • KARŞIMIZDAKİ KİŞİNİN ÖZGÜVENİNİ ZEDELER
 • ÖFKE VE NEFRET GİBİ OLUMSUZ DUYGULAR UYANDIRIR
 • ÇEKİNGEN YA DA SALDIRGAN İNSANLAR YARATIR
 • İLETİŞİMİ ZEDELER
 • İLİŞKİYİ ZEDELER
 • SORUMLULUK DUYGUSUNU GELİŞTİRMEZ
 • İŞBİRLİĞİNE KARŞI DİRENÇ YARATIR

 

Çocuklarla iletişimde sen dili yerine ben dili örnekleri

Yeter artık. Yapma şunu

-SEN DİLİ-

Kardeşine vurduğun zaman canı acıdığından ağlıyor.Ben de onu teselli ederken ne yapacağımı şaşırıyorum. Bu durum beni üzüyor.

-BEN DİLİ-

Terbiyesizlik yapma.

Çocuklara model örnek olmak

cocukgelisimi.org..Anne-baba olarak hepimiz çocuklarımızın iyi yetişmesini, üstün meziyetlere sahip olmasını isteriz. Bizim istemediğimiz gibi davranmadıklarında, endişelenir onları doğru yola çekmeye çalışırız.Kimi davranışlarımız anlık ve anidir; pek düşünmeden o anki duygu ve düşüncelerimize göre verilmiş kararlardır. Bazen bunlardan pişmanlık duyarız.

Öğrenme Bozukluğu Olan Çocukların Aileleri ve Öğretmenleri İçin Öneriler

cocukgelisimi.org..Öğrenme Bozukluğu Olan Çocukların Aileleri ve Öğretmenleri İçin Öneriler
* Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin. O pek çok işi başarabilecek kadar zeki, uyanık ve isteklidir. Onun kendisini değerli bir birey olarak hissetmesine engel olmayın.
* Günlük yaşam programınızı çocuğunuzla birlikte önceden planlayın. Çocuğunuz ne zaman, ne yapacağını önceden bilsin.
* Disiplin kurallarınızda, isteklerinizde ve günlük işlerinizde tutarlı ve istikrarlı olun.

AİLE VE MUTLULUK ÜZERİNE SÖYLEŞİ – 2

AİLE VE MUTLULUK ÜZERİNE SÖYLEŞİ – 2

“ Sen benim için önemlisin demek istiyorum. Beyninde ailen hakkında olumlu ve güzel görüntüler olsun. Bunlar, sana bırakabileceğim en önemli mirasımdır.”

Çocuğuma, ey benim hayatımın muhteşem enerji kaynağı; öncelikle senin hiçbir sözünü atlamadan dikkatle dinlemek istiyorum. Çünkü senin dilinden dökülen sözlerinin içinde benim sana verdiğim yaşama enerjisini duymak hissediyorum. Çok dikkatliyim düşüncesini veriyorum.

AİLE VE MUTLULUK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

“ Ben iyi bir insanım. İyi olan iyi şeyler düşünür ve sağlığına kavuşur.”İnsan iyi cümleler duymak istiyor. Bu cümleleri duyduğunda kendinde ‘değerlilik’ hissi oluşuyor. Değerlilik hissini alan kişi, etrafına, kendisine, sevdiklerine ben değerliyim. Benden ancak olumlu ve güzel değerler alırsınız. Mutluyum.

İnternet Kullanımının Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir

İnternet Kullanımının Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta…Araştırmalar 13–19 yaş arası gençlerin, ebeveynlerine göre daha fazla internet kullandığını, ancak başlıca kullanım amaçlarının;

Televizyon Programlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Televizyon Programlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir Sorusunun Cevabı cocukgelisimi.org ta….Televizyon programlarının etkilerinden söz ederken, bazı programların bazı çocuklar üzerinde yaptığı olumlu ya da olumsuz etkilerden söz etmek mümkündür. Bütün televizyon programları çocuklar için her zaman faydalıdır denilemeyeceği gibi, bütün televizyon programlarının tüm çocuklar için zararlı olduğunu söylemek de mümkün değildir

34,35,36 aylık bebek gelişimi

34,35,36 aylık bebek gelişimi cocukgelisimi.org ta.. Çocuğunuz ikinci yaş gününden sonra sürekli incelmeye devam edecektir. Kafa, kol ve bacaklar gibi vücuda bağlı parçalardan daha yavaş büyüyecek, gövde uzayacaktır; zamanla da vücut oranları daha çok bir yetişkine benzeyecektir. Dolayısı ile endişelenmeyin, bunun beslenme ile bir alakası yoktur. Bu oluşacak temel bir değişikliktir.

Çocukla sağlıklı ilişki kurmanın yolları

Çocukla sağlıklı ilişki kurmanın yolları nelerdir..Çocuğunuza onu sevdiğinizi söyleyin. Çocuğunuza gün içerisinde ufak tefek de olsa sorumluluklar verin.Çocuğunuz yanlış bir davranış sergilediğinde çocuğunuzu azarlamayın. O durum içerisindeki önce olumlu davranışlarını söyleyin. Daha sonra olumsuz davranışlarını nedenleriyle birlikte anlatın, açıklayın, azarlamayın.

Sınavlar öncesinde çocuklara fındık yedirin

. Çocukların sağlıklı beslenmesi zihinsel gelşimleri açısından önemli..Fındık yemenin faydalarıyla ilgili olarak İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan karatay, fındığın çok önemli bir ürün ve besin kaynağı olduğuna işaret ederek, faydalarının saymakla bitirilemeyeceğini söyledi.

Çocuklukta benlik saygısı gelişimi

ÇOCUKTA BENLİK SAYGISININ GELİŞİMİ

Çocuğun sosyal gelişim sürecinde geliştirdiği kişilik, en yakın çevresi, yani anne baba, kardeşler ve ev içinde yaşayan diğer aile üyeleriyle yakından ilişkilidir. Bu çevrenin çocuğa gösterdiği olumlu ve olumsuz tepkiler çocuğun kişiliğinin gelişmesinde önemli rol oynar.

Çocuk yetiştirmenin kuralları

cocukgelisimi.org..Her şeyden önce bir anne baba çocuğuna karşı karşılıksız bir sevgi göstermelidir. Gerekli özen ve değeri ona göstermelidir. Hayattaki başarılar, sevgi ortamında büyüyen çocukların gelişimleri daha yüksektir. Diğer çocuklara göre bu çocuklar daha doyumlu bir hayat yaşarlar.

Karnede ki kırık notlardan dolayı çocuğu azarlamayın cezalandırmayın

karne2

cocukgelisimi.org..23 ocak 2015 tarihinde karneler alınacak. Annelerde babalarda çocuklarda ayrı bir heyecan var.. Anne babalara tavsiyemiz Karnede ki kırık notlardan dolayı çocuğu azarlamayın cezalandırmayın.

Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali İrfan Gül, okullar yarıyıl tatiline girerken, çocuklarda yaşanan karne heyecanına ailelerin de ortak olması gerektiğini belirterek, ebeveynlerin, çocuklarını, karnesindeki kırık nottan dolayı başka öğrencilerle kıyaslamamaları gerektiğine dikkat çekti.

Çocuğunuza ders çalışmaya teşvik etmek

Çocuğunuza ders çalışmaya teşvik etmek için neler yapılabilir sorusunun cevabu cocukgelisimi.org da..

Söz konusu ödev yapmaya gelince birçok aile sorun yaşamaktadır. Peki ”tembel” olmakla suçladığınız çocuğunuzun ödev yapmamasının nedeninin siz olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Sessiz Çocuk Pısırık Çocuk Mudur?

Ebeveynler genellikle koşan, hakkını söke söke almaya çalışan, bağıran çocukların dışa dönük olduğunu zanneder. Ancak bu çocuklar kendilerini savunmak zorunda kaldığı için empati duyguları köreliyor. Ortama hemen giremeyen çocuklarsa aslında çevresini tanıyıp, emniyette hissettikten sonra ortama giriyor.

Sosyal medya, çocukları uykusuz bırakıyor

cocukgelisimi.org..İzmir’deki Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen 19. Türkiye’de İnternet Konferansı’nda bir bildiri sunan pedagog Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aksüt, 450 ortaokul öğrencisine yönelik yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı, sosyal ağları kullanmanın uyku düzenini olumsuz etkilediğini belirlediklerini söyledi.

ÇOCUK İSTİSMARI VE İHMALİ

ÇOCUK İSTİSMARI VE İHMALİ
TANIM VE ÖZELLİKLERÇocuk istismarı;18 yaşın altındaki çocuklara anne babaları yada onların bakımından sorumlu kişiler yada yabancılar tarafından yapılan, bedensel ve psikolojik açıdan zarar veren, çocukların fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimlerini zedeleyen her türlü eylem çocuk istismarı olarak kabul edilebilir.Çocuk ihmali; çocukların fiziksel ve psikolojik gereksinimlerinin yeterince karşılanmaması olarak tanımlanabilir.
Çocuk istismarı ve ihmali, fiziksel, duygusal ve cinsel istismar olarak 3 boyutta incelenebilir.

Çocukla iletişim

ÇOCUKLA İLETİŞİM

Mİletişim; iletiyi gönderen ve alan arasında oluşturulan bir alış veriş ilişkisi içinde paylaşılan, ortaklaşa yararlanım ile oluşan bir süreçtir.(Williams,C.R. 1979). Kısaca iletişim, iki kişi arasında birbirine ilişkin mesaj alış verişidir (Kuzgun, Y.1999).
 İletişim sürecinde bir sözcüğün anlaşılabilmesi için
A. Algılanması,
B. İletiyi gönderen ile alanın bu sözcüğe aynı anlamı vermesi,
C. İletinin ortak yaşantı alanına girmesi gerekmektedir.(Can, H.1997).
Çocuklar ve ergenler iletilerinin çoğunu bireysel olarak kodladıkları için onları anlamak zordur.Öğretmenlerin yalnızca öğrenciden gelen kodlara cevap vermesi öğrencilerde anlaşılamadıkları iletisini verir, bu da öğretmen öğrenci ilişkisini kötüye götürür.

Bilgisayar oyunları ve Çocuklar

bilgisayar oyunları ve çocuk

cocukgelisimi.org.. Bilgisayar oyunları ve Çocuklar. önceleri çocuklar mahallede sokakta oynuyordu. Günümüzde ise yeterli oyun alanı olmamasından bilgisyarda oynuyor. Bilgisayar oyunları çocukların vazgeçilmezleri arasında ilk sıralarda yer alır.

Peygamberimizin Çocuklara Şevkat ve Sevgisi

Peygamberimizin şefkatinin en canlı örneğini çocuklar üzerinde görüyoruz. Peygamberimizin çocuklara olan şefkati ve sevgisi bambaşkaydı.Bir çocuk gördüğü zaman Peygamberimizin mübarek yüzünü neşe ve sevinç kaplardı. Onu tutar, kollarının arasına alır, kucaklar, okşar, sever ve öperdi.Gördüğü ve karşılaştığı her çocuğa selâm verir, halini hatırını sorardı. Binekli bulunduğu zaman çocukları atın terkisine alır, gidecekleri yere kadar götürürdü. Çocuklarla arkadaşça konuşur, onların yanında çocuklaşır, anlayış seviyelerine göre sohbet eder, öğütler verirdi.

4-5 yaş çocuk psikolojisi

cocukgelisimi.org..Bilişsel, duygusal ve sosyal gelişim olarak 4-5 yaşı kapsayan iki yıllık yelpaze deki farklılıklarla birlikte bu yaş çocukları büyük ölçüde ben merkezcilikleri devam eder. Genelde neşeli olduğu yaşlardan daha bağımsız, inatçı ve kendi isteği ile hareket etme değişimi gözlenir.

Çocuklara güven duygusu aşılamak

cocukgelisimi.org..Çocuklara güven duygusu aşılamak, çocuklarda güven duygusu, güven duygusunu, güven duygusu, temel güven duygusu nedir, cocuklarda güven, bebeklerde güven duygusugüven duygusu nasıl kazanılır

Çocukla geçirilen zaman dilimini çoğaltmada öneriler

Çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmek her anne babanın isteği. Fakat iş uygulamaya geldiğinde çocuklarımıza ne kadar zaman arıyoruz. Çocukla geçirilen zaman dilimini çoğaltmada öneriler cocukgelisimi.org da..Çocuğunuzu dahil edin. Sofrayı daha hızlı toplamak, çamaşırları katlamak için çocuğunuzdan destek alabilirsiniz.

Çocuklara Uygulanan Zeka Testlerinin Önemi ve Geçerliliği

Çocuklara Uygulanan Zeka Testlerinin  Önemi ve Geçerliliği..

Zekanın tanımlanması güçtür. Zekanın tanımı ve ölçülmesi ile ilgili olarak çok sayıda kuram mevcuttur. Zeka dendiğinde aklımıza genellikle zihinsel yetenek gelir.

İnternet ve sosyal medyada çocukların kullanım sınırı

İnternet ve sosyal medyada çocukların kullanım sınırı

– Aileler arka planda neler olup bittiğini bilmiyor. Ama çocuklarını çok dikkatli olma konusunda eğitebilir. Online olarak, neleri paylaştıkları ve gönderdikleri konusunda bilgi verebilir. Okullarda ise medya okur yazarlığı dersi verilmeli. Ama bu tek çözüm olamaz. Devletin korumasına ihtiyacımız var. Okul, aile ve devlet birlikte hareket ederek çocukların ve gençlerin korunmasını sağlamalı. Şirketler de buna katılmalı. Kullanıcılar, gelecekte onları takip edecek utanç verici paylaşımlardan uzak durmalı, nerede ne yaptıklarına dikkat etmeli.

Spor yapan çocukların hafızası daha iyi

Spor yapan çocukların hafızası daha iyi cocukgelisimi.org da.. Yapılan araştırmayla düzenli olarak sporla uğraşan çocukların hafızasının daha güçlü olduğu belirlendi.ABD’deki Illinois Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, ilk kez spor ve beyindeki beyaz madde arasında bağlantı bulunduğunu ortaya koydu. 9-10 yaşındaki bazı çocukların beyin görüntülerini inceleyen bilim adamları, spor yapanların beynindeki beyaz maddenin daha fazla ve yoğun olduğunu saptadı.

Çocukların teknolojiden uzak durması için 5 sebep

Çocukların teknolojiden uzak durması için 5 sebep cocukgelisimi.org sayfamızda…Teknoloji hayatımızın her alanında evde işte her yerde…Çocuklarımızda bu teknolojiyi bilinçsizce ve denetim olmadan kullanıyor.Çocukların teknolojiden uzak durması için 5 sebep..

ÇİFT DİLLİ EĞİTİM SİSTEMİNİN BAŞARISI ULUSLARARASI KONFERANSTA KONUŞULDU

cocukgelisimi.org..Bahçeşehir Koleji tarafından uygulanan Çift Dilli Eğitim Sistemi çocukların erken yaşta ikinci bir ana dil edinmesini hedefliyor.Bahçeşehir Koleji eğitim uzmanları tarafından geliştirilen “Çift Dilli Eğitim Sistemi” Bahçeşehir Üniversitesi ve Georgia State Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Konferansı’nda ele alındı.

Çocuklara bilgisayar oyunları kontrollü oynatılmalı

Çocuklara bilgisayar oyunları kontrollü oynatılmalı makalesini cocukgelisimi.org sayfamızda paylaşıyoruz.Bilgisayar oyunları çocukların vazgeçilmezleri arasında ilk sıralarda yer alır. Hangi yaşta olursa olsun her çocuk bu oyunları oynuyor. Peki, ne kadar doğru bu oyunların oynanması ya da ne kadar etkiliyor çocukları. Eskiden yani bizim çocukluğumuzda sokak oyunları denilen oyunlar vardı. Hatta sokaktan eve girmezdik oyun oynayacağız diye. Günümüzde ise tam tersi. Çocuklar evden dışarı çıkmıyor oyun oynayacağız diye. Özellikle çocukla ilgilenen ebeveynin anne olduğunu göz önüne alırsak annelere çok büyük sorumluluklar düşüyor bu konuda da.

1. sınıf çocuklara okuma sevgisi aşılama

1. sınıf çocuklara okuma sevgisi aşılama cocukgelisimi.org da..Okula yeni başlayan çocuğunuza yüksek sesle kitap okuması için bol bol fırsat yaratın. Okumayı yeni öğrenen çocuğunuza her gün bu becerisini güçlendirmeye yönelik alıştırmalar yapması için destek olun Aşağıdaki ipuçları çocuğunuzun mutlu ve güvenli bir okuyucu olması için yardımcı olacak eğlenceli yöntemler içermektedir. Bu ipuçlarını sırayla deneyerek sizin çocuğunuzda hangisinin daha fazla işe yaradığını kendiniz belirleyebilirsiniz.

ARTİKÜLASYON BOZUKLUĞU

ARTİKÜLASYON BOZUKLUĞU VE EĞİTİMİ

TANIM

Konuşma dilindeki sesler için nefesin ses banlarını titreştirerek ya da titreşmeden gırtlaktan geçtikten sonra ağız ve burun boşluğundan geçerken şekillenme halidir .(Özsoy,1982)

Konuşma seslerini çıkarma işlemine söyleşiş (artikülasyon ) denir . Dinleyici konuşma seslerini atlanmış, yer değiştirmiş, eklemeler ve çarpıtmalar yapılmış gibi algılıyorsa söyleyiş (artikülasyon) bozukluğu var demektir (Baykoç a986)

ÇOCUĞUNUZ KEKEMELİK DAVRANIŞI GÖSTERİYORSA

ÇOCUĞUNUZ KEKEMELİK DAVRANIŞI GÖSTERİYORSA

 

Kekemelik davranışı gösteren çocukların tedavisinde iyi sonuç alınabilmesi için terapist ile anne-babanın işbirliğine ihtiyaç vardır. Öğretmen için okuldaki iletişiminde, anne-baba için evdeki iletişiminde aşağıdaki önerilere uymamız, uymanız yararlı olacaktır.

Anne baba çatışması çocuğun gelişimini olumsuz etkiliyor

Anne baba çatışması çocuğun gelişimini olumsuz etkiliyor.. Anne baba arasındaki kavga çocuğu nasıl etlkiler?Anne babanın çocuğuna vereceği en büyük hediye birbirini sevmesidir. Fakat Türkiye’de boşanma rakamları her geçen gün yükseliyor. Yaşam koşullarının zorlaşması ya evlilikleri bitiriyor ya da aile içinde geçimsizliğe neden oluyor.Ancak eşlerin birbiriyle tartışması ve huzursuz ortam en çok çocukları etkiliyor. Öyle ki anne-babası uyumsuz olan çocuklarda konuşma, yeme, uyku, idrar yapma ve dışkılama sorunları ortaya çıkabiliyor.

Çocuklar nasıl baba ister?

çocuklar nasıl baba ister

cocukgelisimi.org..İlk evrelerde  baba ve çocuk arasındaki sağlık ilişki  çocuğun kişiliğine çok büyük etki yapmktadır.Çocukluk döneminde baba ve çocuğun birlikte oyun oynaması, kailteli  zaman geçirmeleri ergenlik sürecini de etkilemektedir.

AİLE ve OKUL ORTAMININ ÖZSAYGI GELİŞİMİNE ETKİLERİ

cocukgelisimi.org.. Okul ve aile, sosyalleşmenin iki önemli aracıdır. Özellikle; çocuğun ilişkide bulunduğu aile üyeleri, öğretmenleri, sınıf arkadaşları ve akranları sosyalleşme sürecinin en önemli yapı taşlarıdır. Aile ve okul ortamı; sadece sosyalleşme sürecinde değil, bireyin belirli kişilik özelliklerinin gelişiminde de önemli bir etkendir. Örneğin; yapılan pek çok araştırmada bireyin özsaygısının gelişiminde, aile ve okul yaşantılarının ve bu yaşantıları algılayış biçiminin büyük bir önem taşıdığını görürüz. Ancak, bazı aile özellikleri, çocuğun zihinsel gelişimini ve okul başarısını etkilerken duygusal iyi halini ya da genel uyum düzeyini etkilemeyebilir. Örneğin; ailedeki akademik basan ydnelimi; çocuğun okulda başarılı olmak için çabalamasını sağlayabilir ama bu durum onun özsaygısının gelişimine doğrudan olumlu bir katkıda bulunmayabilir.

Çocuklara “Sen” Mesajı Yerine “Ben” Mesajı

Çocuklara “Sen” Mesajı Yerine “Ben” Mesajı..”Ben” dili, kişinin o anda karşılaştığı durum veya davranış karşısında, kişisel tepkisini duygu ve düşüncelerle açıklayan bir ifade tarzıdır. Duygu ve düşüncelerimizi içtenlikle ifade etmemizdir. Başkalarıyla ilgili değerlendirme ve yorumlarımızı değil, kendi duygu ve yaşantılarımızı açıklarlar. “Ben” mesajını duyan kişi, karşısındakine ne hissettirdiğini öğrenir ve eğer bu olumsuz bir duyguysa, kendi isteğiyle davranışını değiştirir ya da değiştirmez. Yani davranışının sorumluluğu tümüyle kendine aittir.

Çocuklarla ilgili doğru bilinen yanlışlar

çocuk yetiştirme

cocukgelisimi.org..Geleneksel olrak takdim edilen ve  bugüne gelen birçok malumat  şu an ki bilgi kirliliği ile farklılaşıyor  ve  annelerin gerçek bilgiye sahip olmalarını zorlaştırıyor. Çocuk büyütmede uygulanılan yanlışlara bakalım.Ergenler otorite sahibi, güvenilir bir baba figürüne sahip olmak isterler.

ÇOCUKLARIN CİNSEL İSTİSMARI

Çocuklara karşı yapılan cinsel saldırı bir yetişkinin veya çocuktan daha büyük bir kişinin çocuk üzerindeki gücünü ve otoritesini kullanarak veya çocuğun güven ve saygısından yararlanarak, çocuğu cinsel ilişkiye zorlaması demektir. Çocukların cinsel istismarı yasal açıdan suçtur ve inanılması güç olmakla birlikte bu suçun her toplumda da işlendiği görülmektedir.

Çocuklarda çalma hırsızlık nedenleri tedavisi

Çocuklarda çalma hırsızlık nedenleri tedavisi

Okul öncesi dönemde mülkiyet duygusu tam olarak gelişmediği için, çocuklar, başka birine ait bir eşyayı izinsiz olarak almanın kötü bir davranış olduğunu anlamakta güçlük çeker.

Bu nedenle, çalma davranışının bir uyum ve davranış bozukluğu olarak ele alınabilmesi için çocuğun ilkokul çağına gelmiş olması gerekir.

ÇOCUĞUN KİŞİLİK GELİŞİMİ VE KARDEŞLİK SIRASI

ÇOCUĞUN KİŞİLİK GELİŞİMİ VE KARDEŞLİK SIRASI

Çocuğun benlik gelişimi iki yaşından itibaren gelişmeye başlar . Çocuk ailesinin de yardımıyla kendi kendini tanır ve değerlendirir .Kişisel özelliklerinin yanı başında annesinin, babasının, ailesinin ve çevresinin ona olan davranışları yer almaktadır .Aile ve çevre etkileri kişilik gelişiminin çok önemli faktörleridir .Aynı ortamlarda, aynı şartlarda ve farklı eğitimle yetiştirilen kardeşler arasında görülen ayrıcalık bu gerçeği kanıtlamaktadır . Hatta kardeşlik sırasında bile anne ve babanın çocuklarına olan farklı davranışları, onların kişilik gelişimlerinde önemli rol oynamaktadır .

Aile içi sıralamada çocukların durumu

Aile İçi Sıralamasında Her Pozisyonun Tipik Özellikleri

Not: Aşağıdaki özellikler her ailenin bütün çocuklarına uygulanmayabilir. Yine de tipik özellikler göze çarpabilir.

Yeni kardeşe hazırlık

Yeni Kardeşe Hazırlık

Çocuklar en zor dönemlerini kardeşleri doğduğunda yaşarlar: çocuklar için en önemli varlık olan anneyi paylaşmak ve onu yitirmek endişesi taşırlar. Bu duygular çocukta; annenin, gebeliğinin son aylarında yorgun olup kendisi ile eskisi gibi ilgilenememesi ile başlar. Ebeveynlerin kardeş kıskançlığını en aza indirmek noktaları şu şekilde açıklayabiliriz :

8 yaş çocuğa kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır

8 yaş kitap

8 yaş çocuğa kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır…Çocuklara okuma zevkini aşılamalı ve okuyacakları kitapları dikkatle seçmeliyiz. Anne-baba kitap okuma konusunda, kendileri çocuklarına yol gösterecek yeterlikte bulamayabilir. Bu durumda kütüphanelerden yararlanılabilmelidir. Çocuklar eline geçen her kitabı okuyacaktır. Dikkatli bir öğretmen öğrenciye iyi kitapları tanıtmalı, çocuk kendi başına buyruk bırakılmamalıdır .Aile öğretmenin tavsiye ettiği kitapları incelemeli, gözden geçirilmeli kendiside okumalı fîkir edinmelidir.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır

çocuk kitap

cocukgelisimi.org..Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır…Çocuklara Okuma Alışkanlığının Kazandırılmasında Aile ve Öğretmenlerin Rolü…Okuma alışkanlığı kişinin bir gereksinim olarak algılaması sonucu okuma eylemini, yaşam boyu sürekli ve düzenli biçimde gerçekleştirmesidir. Kişilerin okumayı öğrendikten sonra bu eylemi zevkle yapmalarını sağlamak için kazanmaları gereken önemli bir beceridir. Okuma alışkanlığının, temelinin aile içinde atıldığı ve devamının eğitim sisteminde öğretmenler tarafından öğrenciye kazandırıldığı düşünülürse bu alışkanlığın kazanımında aile ve öğretmenlerin rolü büyüktür.

Çocuklar arasında kıyaslama yapmayın

Çocuğunuzu eğitirken kararlı ve adil davranın. Çocuklarınız arasında kesinlikle ayrım yapmayın. Çocuklar sorumluluk kazanmak için makul bir disiplin anlayışına gereksinim duyarlar.
– Çocuğunuzla okulu hakkında konuşun.
– Çocuğunuza sorumluluk üstlenmesini öğretin. Ev ortamında görevler vererek özdenetimini geliştirmesine yardım ederseniz onu okul yıllarına da hazırlamış olursunuz.

Çocuğun gelişimine yararlı oyun ve oyuncaklar

Şarkı söylemek.

• Tekerleme ve bilmeceler söylemek.

• Oyuncak telefon, mikrofon gibi konuşma ve şarkı söyleyebilecekleri oyuncaklar.

• Birlikte yapılan aktivitelerin anlatılması.

• Sayı saymaca.

• Resimli kitap okumak, anlatmak, “Köpek nerede, elmayı gösterir misin?” gibi sorular sormak.

• Oyuncak hayvanları ya da kuklaları konuşturmak.

Televizyon ve bilgisayar oyunlarının zararları

• Çocuğun dil gelişimi olumsuz etkilenir.

• Sosyal iletişim becerileri gelişmesi önlenir.

• Duygu durumunda olumsuz etkilenme olur (korku, kaygı, hırçınlık gibi).

• Beyin gelişimine olumsuz etki nedeni ile Algısal – Motor becerilerde; dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü, okumaya isteksizlik gibi gecikme ve sorunlar gelişebilir.

• Görme problemleri, duruş bozuklukları, hareketsizlik ve buna bağlı şişmanlık sorunları ortaya çıkabilir.

Çocuğunuza “Aşkım,sevgilim” demeyin!

O daha bir çocuk olabilir, hem cins ebeveyniyle de çok mutlu olabilir ama bilimsel bir gerçek var ki çocuk 0-6 yaşta karşı cins ebeveyne yoğun bir ilgi duyar. Uzak ve ters davransa bile bu böyledir. İlgisini gizli sürdürecektir.

Bu ilgi yetişkinlikteki aşktan çok farklıdır, kendini karşı cins gözünden tanıma, benlik oluşturma, ileride karşı cinsle yürüteceği ilişki konusunda adeta prova yapmaya benzer.

Çocuklarda özgüveni yükseltmek için öneriler

Çocuklarda özgüveni yükseltmek için öneriler..Anne ve babalar olarak en çok istediğimiz şey çocuğumuzun kendi ayakları üzerinde durabilen ve cesur hareketleri ile başarıya ulaşabilme çabasını görmektir…

Bunu yaşamak için öncelikle çocuğunuzun bebeklik döneminden itibaren sizin onu yönlendirmeniz gerekir. Ne ekerseniz gelecekte de onu biçeceğinizi unutmayın.

Bu doğrultuda yapmanız gerekenleri şu başlıklarla özetlenebilir…

* Şartsız ve koşulsuz sevginizi göstermeyi esirgemeyin.
* Onu dinlemeyi öğrenin ve sabırlı olun.
* Çocuğunuzun olumlu olumsuz tüm duygularını ve yaşadıklarını ciddiye alın.
* Çocuğunuzla konuşun ve bir gününü değerlendirin… Onun kendini ve sizi eleştirmesine fırsat verin.
* Çocuğunuzla birlikte baş başa vakit geçirin. Bu sizin ona özel vaktinizi ayıracak kadar değerli olduğunu ispat eder. Yani kendini özel hisseder.
* Onun tüm özel eşyalarına saygı gösterin.
* Çocuğunuzun başarısını görün ve bunu takdir edin.
* Çocuğunuzun tercihlerine ve düşüncelerine saygı gösterin. Yanlış bir şey yaptığında uyarın, aşağılamayın!
* Sevginizi sadece sözle değil fiziksel olarak da gösterin.
* Çocuğunuzla konuşurken göz teması kurun. Bu güvenin ne demek olduğunu ona iyi anlatacak bir yöntemdir.
* Çocuğunuzu kandırmayın ve sorularına çelişkili cevaplar vermekten kaçının. Açık ve net olun.
* Ona sık sık sorumluluk verin ve kendi yapmak isteyeceği şeyleri yapmasına fırsat tanıyın.
* Çocuğunuza bir şey yapması için kesinlikle emretmeyin, rica edin ve yaptığında teşekkür edin.

Tüm bunlar çocuğun kendine olan güvenini arttırırken bir yandan da gelecekte size ve sosyal çevresine olan davranışlarını belirler.

Okul döneminde çocuğunuzu başkasıyla kıyaslamayın

Okul döneminde çocuğunuzu başkasıyla kıyaslamayın.. 7-11 yaş arası özellikle de ilk eğitim ve öğretim yaşantısı ile karşılaşan çocuk sürekli yeni denemeler, değişik alet ve materyallerle keşifler, kendince geliştirdiği oyunlar veya dersleri ile ilgili kendi öğrenme tekniklerini geliştirir. Bu dönemde çocuğun girişimciliği, bilgi ve becerilerinin düzeyi ile ilgili olarak, başarılarına ve yükselişlerine karşı takdir edici ve onaylayıcı; üstesinden gelemediği problemlerle karşılaştığında, akademik olarak zayıf yönlerini fark ettiğinde veya herhangi başka bir konudaki başarısızlık ve düşüşlerine karşı ise destekleyici ve yol gösterici olmak gerekmektedir. Bu dönemde başkaları ile karşılaştırılan, aşağılanan, potansiyelinin üstünde başarılar beklenen çocuklarda başarı duygusunun karşıtı olarak başarısızlığa kapılma ve kendini aşağılama davranışı gelişmektedir.

Tüm bu gelişim dönemlerinde yapılması gereken ve asla yapılmaması gereken ebeveyn davranışlarına dikkat etmek. Doğumu itibari ile sağlıklı ve destekleyici ebeveyn ilişkisi kurduğumuz çocuklarımızın; öz güveni yüksek ve kendisini hem sosyal hem de akademik anlamda iyi hisseden, hayatta sağlıklı duruşlara sahip bireyler olmasını sağlayabiliriz.

Yaz tatilinde çocuk eğitimi

Yaz tatilinde çocuk eğitimi…cocukgelisimi.org…Yaz tatili gelmek üzere ve çalışan anne-babalar şimdiden yaz tatili için endişelenmeye başladılar. Burada iki tip ebebeyn var, biri sadece çocuklarının evde olması nedeni ile artacak masrafları hesaplarken diğer grup ebebeynler şimdiden çocuklarının evde geçireceği zamanı nasıl daha kaliteli bir zamana dönüştürüceklerini, onlara nasıl daha fazla zaman ayırabilceklerini ve nasıl onları hem eğlendirirken eğitmeye devam edebileceklerini şimdiden planlamış durumdalar.

Anne ve babalar bu hatayı yapmayın!

Anne ve babalar bu hatayı yapmayın! Çocuğun gelişim aşamalarından uygun bir şekilde geçmesi ve yaşına uygun eğitim almasında anne ve babanın yaklaşımları ve çocuğu yönlendirmelerinin önemli olduğu bildirildi.Anne ve babanın kişilik yapıları, yetiştirilme tarzları, anlayışları ve farklılıkları olacağına dikkat çeken uzmanlar, `Bu durum çocuğun yetişme ve zekâ gelişiminde olumlu yönde katkılar sağlayabileceği gibi farklı yaklaşımlar da çocukların psikolojik gelişiminde büyük sıkıntılar oluşturabilmektedir.` uyarısında bulunuyor.

Nasıl bir anne babasınız?

Nasıl bir anne babasınız? sorusunun  cevabı cocukgelisimi.org sayfasında..Psikologlar ebeveynlik tarzlarını 4 grupta inceliyorlar. Peki siz hangi gruba dahil olduğunuzu biliyor musunuz? İşte cevabı…Nasıl bir anne-baba olduğunuz çocuğunuzun gelecekteki karakterini belirliyor. Psikologlar ebeveynlik tarzlarını 4 grupta inceliyorlar. Peki siz hangi gruba dahil olduğunuzu biliyor musunuz? İşte cevabı…

3-6 Yaş Çocuklarında Utangaçlık

3-6 Yaş Çocuklarında Utangaçlık, 3 yaş çocuklarda utangaçlık,  6 yaş çcuklarda utangaçlık, 4 yaş çocuklarda utangaçlık, 5 yaş çocuklarda utangaçlık

Oyun Oynayan Çocukların Zeka Gelişimi Daha Hızlı

Oyun Oynayan Çocukların Zeka Gelişimi Daha Hızlı..Bebeklik ve çocukluk döneminde oyun oynamanın, araştırma, objeleri tanıma ve problemleri çözme imkanı sağlayarak dil ve zeka gelişimini desteklediği bildirildi.

Utangaçlıkla Nasıl Başaçıkabiliriz?

Utangaçlıkla Nasıl Başaçıkabiliriz?, çocuklarda utangaçlık hangi yaşlarda görülür, çocuklarda utangaçlık nasıl yenilir, çocuklarda utangaçlık için öğretmeni neler yapabilir, çocuk çocuklarda utangaçlık, çocuklarda utangaçlık nedenleri, çocuklarda utangaçlık belirtileri, çocuklarda utangaçlık hakkında bilgi, çocuklarda utangaçlığın nedenleri nelerdir, utangaçlık testi, utangaçlığı yenmek, utangaçlık nasıl aşılır, utangaçlık nasıl yenilir, utangaçlık ilacı, sosyal fobi, utangaçlık nedir

Çocuklara paylaşmayı öğretme yolları

cocuklarda paylasma duygusu

Çocuklarımızın bencil olmaması, kendine ait oyuncaklarını arkadaşalarıyla oynarken paylaşması anne baba olarak arzu ettiğimiz bir durum.Çocuklarımıza paylaşmayı nasıl öğretceğiz? çocuklarda paylaşma duygusu geliştirilebir mi? sorusun cevabı türkiyenin çocuk gelişimi sayfasında… Çocuğumuzun paylaşımda bulunduğu durumları farkedersek ve bu olumlu davranışı takdir eder yada ödüllendirirsek çocuğumuzun bu davranışnı da pekiştirmiş oluruz. Örneğin   “Çikolatanın yarısını kardeşine verdiğini gördüm, işte paylaşma budur. Seninle gurur duyuyorum”.

Çocuğumuza kendisini korumayı nasıl öğretmeliyiz?

çocuk istismari

cocukgelisimi.org.. Çocuğumuza kendisini korumayı nasıl öğretmeliyiz? Çocuk cinsel istismarı ve çocuğu koruma yöntemleri, Tehlikeli kişilerden çocuklarınızı nasıl koruyabilirsiniz,, Çocukları istismardan nasıl koruyabiliriz, Çocukları cinsel istismardan korumak cocukgelisimi.org da..

Okul Öncesi Dönemde Kardeş İlişkileri

 

Okul Öncesi Dönemde Kardeş İlişkileri, Çocuğuma kardeşi olacağını ne zaman belirtmeliyim, kardeş ilişkileri nasıl olmalıdır sorularının cevabı cocukgelisimi.org sayfasında.. Yeni bir çocuğun dünyaya gelecek olması, anne-baba için olduğu kadar diğer çocuklar için de önemli…ve hayatlarında değişikliklere sebep olacak bir hadisedir.  Çocuklar karar faslında ne kadar karışmasalar bile (uygun olanı da budur. Bu sadece anne-babanın alması gereken bir karardır) anne-babalarını, odalarını velhasılıkelâm hayatlarını paylaşacakları yeni aile ferdine onların da hazırlanmaları gerekir.  

Çocuğa nezaket eğitimi nasıl verilmeli?

Çocuğa nezaket eğitimi nasıl verilmeli? sorusunun cevabı cocukgelisimi.org sayfasında.Çocuğa zorlamadan kazandırılan nezaket kuralları, toplum tarafından onay görür. Onay gören çocuğun aidiyet duygusu artar, özgüven duygusu gelişir.Çocuğa nezaket eğitimi nasıl verilmeli? Toplum hayatında insan ilişkileri önemli bir yer tutar. Nezaketi, inceliği, tabiatının bir gereği haline getiren; önce kendisine sonra da karşısındakine saygılı olmasını bilen insanların, ihtiyaçlarını daha kolay temin edecekleri ve daha çok mutlu olacakları açıktır. Kimi zaman bir teşekkür, kimi zaman bir çiçek, hallolması zor birçok meselenin üstesinden gelebilir.

Aileler kreş seçerken nelere dikkat etmelidir?

cocukgelisimi.org..Okul seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, binanın güzelliği ve sosyal faaliyetlerden ziyade öğretmenin doğru seçilmesi. Çünkü çocuğunuz ilk okul deneyimini seçtiğiniz öğretmenle eğitim görecek. Veli-öğretmen iletişimine açık bir öğretmen mi, alandaki tecrübesi nasıl bunlar önemli kriterler.

Çocuklarda bilgisayar bağımlılığı sebepleri önlenmesi ve tedavisi

Çocuklarda bilgisayar bağımlılığı sebepleri önlenmesi ve tedavisi, çocuklarda internet kullanımıçocuklarda internet ve bilgisayar bağımlılığı  …Günlük yaşamımızda  teknoloji birçok kolaylık sağlar. . İnternet, akıllı telefon, televizyon, bilgisayar vb. araçlar doğru şekilde kullanılmazsa bağımlılık riski oluşturabilir.  Yetişkinler bağımlı olduğu gibi çocuklarda bağımlı olabilir.  Televizyon ya da bilgisayar bağımlılığı ilk sırada yer alır.

Disleksi Özel Öğrenme Bozukluğu

cocuklarda disleksi

cocukgelisimi.org..Disleksi Özel Öğrenme Bozukluğu, çocuklarda disleksi, disleksi testi,  disleksi nedir, disleksi nasıl tedavi edilir sorularında bilisel veriler ışığında bilgiler cocukgelisimi.org da.   Disleksi olan ünlüler, disleksi belirtileri, disleksi tedavisi, disleksi eğitimi, disleksi ne demek..

Teknolojinin çocuk gelişimi üzerindeki etkisi

 Teknolojinin çocuk gelişimi üzerindeki etkisi cocukgelisimi.org’ta…Sizce günümüzde, çocuklarımızın teknolojiyle bu kadar erken tanışmalarının, gelişimleri üzerinde ne tür etkileri var? Teknolojinin yaygınlaşması kadar Tv, ipad gibi teknolojik aletlerde bebek ve çocuklara yönelik program ve uygulamaların varlığı da, anne babaların zihninde çocukları bunlara maruz bırakmanın uygunluğuna dair ciddi bir kafa karışıklığı yarattı.

Çocuğuma her istediğini alırsam ne olur?

cocuklara istediklerini almak

Çocuğuma her istediğini almalı mıyım? Çocuğuma her istediğini alırsam ne olur? sorularının cevabı türkiyenin çocuk gelişimi sitesi cocukgelisimi.org da..Duygusal Sonuç: Çocuklarınız şımarabilir!  Çocuklarınız her arzu ettiğinde paraya ship olabileceğini ve alınan eşyalarda hiçbir ücretin problem olmadığını görürse, ileride iyi bir iş ahlakı geliştirmesine engel olursunuz ve sürekli borç alarak yaşadığı bir hayata alışabilir. Tatmin olmayan bir ruh haline sahip olabilir.

Çocuk gelişiminde oyunun ve oyuncağın önemi

cocuk oyun

Çocuk gelişiminde oyunun ve oyuncağın önemi nedir? sorusunun cevabı cocukgelisimi.org da..Çocuğu tanımanın oyunla mümkün olduğunu ifade eden uzman psikolog Aynur Sayım, oyun sayesinde kişinin çocuğuyla iletişiminin güçleneceğini, çocuğa dair ilişkilerinden, ruhsal dünyası ve hayal kırıklıklarına kadar gibi birçok duygu halini oyunda görebileceğinin altını çiziyor.

Çocuğun gelişimi için her şey para değil

cocuk yetisitirme

Anne babalar çocuğun ihtiyaç duyduğu şefkat, sevgi, güven ve ait olma açlığını gideren birinci menba. Çocuk bu ihiyacını anne babadan karşılayamazsa hayatının ilerki dönemlerinde ciddi psikoloji sorunlar yaşayabilir. Maddi hiçbir desteğin bu manevi doyumların yerini alamayacağını her anne baba mutlaka bilmelidir. Çocuğunuzla geçireceğiniz kaliteli bir zaman dilimi ona sağladığınız maddi imkanlardan daha öte bir değerdir.

Anne şefkati çocuğun zekasını arttırıyor

anne sevgisi

Anne şefkati çocuğun zekasını arttırıyor..Uzmanlar, annelerin toplumsal rol oynamalarındaki başarısının hem kendi zihinsel problemlerini yenmede hem de çocuğun beyin gelişiminde önemli olduğunu belirtti.

Bebek çocuk ve oyun

bebek oyun

Türkiyenin çocuk gelişim sitesi cocukgelisimi.org..Bebek çocuk ve oyun Her gün gittikçe makineleşen ve karmaşıklaşan dünyamızda çocuklar, oyuna ihtiyaç duyarlar.

Çocuk eğitiminde ödül-ceza mı istikrar mı?

Çocuk eğitiminde ödül-ceza mı istikrar mı? cocukgelisimi.org da..Çocuk yetiştirirken kesin yanlışlardan söz edebiliriz ama kesin doğrulardan söz etmemiz neredeyse imkansızdır. Akademisyenler ve fiilen öğretici konumunda olan uzmanlar, deneme-yanılma yoluyla bir takım, işe yaradığına inanılan yöntemler geliştirmişlerdir. Bunlardan ilk akla geleni ve yaygın olarak kullanılmaya çalışanı ödül-ceza yöntemidir.

Çocuğunuzun on yaşına kadar kazanması gereken beceriler

Çocuğunuzun on yaşına kadar kazanması gereken beceriler..10 yaş döneminin gelişim özelliklerine dil-bilişsel, bedensel, motor, duygusal, sosyal gelişim aşamaları açısından bakarsak;

 1. FİZİKSEL OLARAK BOYU UZAR VE AĞIRLIĞI ARTMAYA DEVAM EDER

Anaokulu seçimi, anaokulu seçerken nelere dikkat etmeli

anaokulu secimi

Anaokulu seçimi, anaokulu seçerken nelere dikkat etmeli, Anaokulu seçimi nasıl yapılmalıdır, çocuğumu hangi anaokuluna göndermeliyim? sorularının cevabı cocukgelisimi.org sayfasında.. 3-6 yaş dönemi çocukların gelişimlerinin en üst seviyede olduğu bir dönemdir.Çocuğunuzun bu dönemde gerekli eğitimi alması için göndereceğiniz anaokulunu, reklam broşürlere kanmadan, verilen eğitim hizmetine göre dikkatlice seçmelisiniz.

Çocuklarda güven duygusu nedir?

Çocuklarda güven duygusu nedir? sorusunun cevabı cocukgelisimi.org da..Zor durumlarda kişilerin hiçbir art düşünce olmadan kendine yardım edeceği ve karşılaşılan zorlukları çözmede işbirliği yapacağı duygusu. Güven duygusu, kişilerin birbirlerine değer verdiği, desteklediği bir ilişkiler ortamı içinde gelişir.

Çocuğun sağlıklı gelişiminde oyunun faydaları

Çocuğun sağlıklı gelişiminde oyunun faydaları cocukgelisimi.org da..Özellikle 3-6 yaş arası oyun çağıdır ve bu dönmede Oyun, çocuk gelişimi için  öyle önemlidir ki  çocuk ruh sağlığı, sevgi ve oyun olarak tanımlanmaktadır.

Kitap okumayan ailelerin çocukları akıllı telefonlarla daha çok zaman geçiriyor

kitap okuma

Kitap okumayan ailelerin çocukları akıllı telefonlarla daha çok zaman geçiriyor. Anne babaların kitaplarla arası iyi değilse çocuklarda bilgisayar, telefon ve internetle daha çok zaman harcıyor. En iyi eğitim davranışlarımızla örnek olmaktır.İzmir Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Program Başkanı Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer, kitap okumayan anne ve babaların çocuklarının elektronik aletler ve akıllı telefonlarla daha fazla zaman geçirdiğini, bunun da hem okuma alışkanlığını hem de çocukların zihinsel, sosyal ve duygusal, dilsel ve fiziksel gelişimini olumsuz etkilediğini söyledi.

Çocuk psikolojisini iyi kılan 10 öneri

Çocuk psikolojisini iyi kılan 10 öneri cocukgelisimi.org da..Çocuk yetiştirmede ilke ve tutumların anne babalar tarafından benimsenmesi çocuk ruh sağlığı açısından önemlidir.Çocuk psikolojisi ve gelişimi için anne bablar tarafından benimsenecek 10 öneriyi sizlerle paylaşıyoruz

Şiddet içeren bilgisyar oyunları çocukları saldırganlaştırıyor

siddet iceren oyunlar

Hemen hemen her evde bilgisiyar ve internet bağlantısı var. Çocuklar hertürlü oyunları temin edebilmekte…Bu yazımızda bilgisyar oyunlarının çocukları nasıl şiddete teşvik ettiğini açıklayacağız. Şiddet içeren bilgisayar oyunları çocukları saldırganlaştırıyor,Şiddet içeren oyunların zararları, bilgisayar oyunları Şiddet içeren bilgisayar oyunlarının, çocukları  saldırgan hale getirdiği, etkinin zamanla arttığı belirlendi.

5 6 yaş çocuklarındaki rekabetçi ruh

cocuklarda rekabet

5 6 yaş çocuklarındaki rekabetçi ruh, çocuklarda rekabet duygusu ne zaman gelişir, çocuklarda rekabet duygusu hakkında bilgi cocukgelisimi.org da..5 ve 6 yaş çocuklarında belirgin  olan rekabetçi ruh  doğrudan  olarak özgüven duygularının artmasından kaynaklanır. Bu yeterliklerini ise kendilerini arkadaşları ile kıyaslayarak değerlendirirler.

Anne babaların anaokulu seçerken dikkat etmesi gerekenler

Anne babaların anaokulu seçerken dikkat etmesi gerekenler nelerdir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org da.. 2014-2015 eğitim öğretim yılı başlıyor. Anne babalar anaokulu seçerken öncelikle öğretmenin sevecen, sıcakkanlı, anlayışlı, üretken, çalışkan, mesleğini seven, adaletli, alanında yeterli bilgiyi almış ve bu bilgiyi kullanabilme özellikleri olmasına dikkat etmelidir.

Çocuğun sağlıklı gelişimi için oyun elzem..

cocuk gelisimi icin oyun sart

Çocuğun sağlıklı gelişimi için oyun elzem..çocuklar için sosyal oyunlar, çocuklar için nesne oyunları, cocukgelisimi.org da..
Gelişim evresine bağlıdır. Oyun çocuğunuzun dünyayı öğrenmek için kullandığı araçlardan biri olduğundan, şu anda kullanmakta olduğu beceriler en iyi faaliyeti seçmeniz için en büyük ipucunuzdur. Örneğin, eğer 12 aylık çocuğunuz neden sonuç ilişkisini keşfediyorsa, masaların ve sandalyelerin altında basit bir saklambaç oyunu oynayın.

Okulu çocuklara sevdirmenin yolları

Okulu çocuklara sevdirmenin yolları, nasıl olmalıdır sorusun cevabı cocukgelisimi.org sayfasında..Çocuklar, öncelikle okulun nasıl bir yer olduğunu görmeli, olumsuz düşünceleri varsa bunlar giderilmeli, çocuğa uygun bir dille ve sabırla olumsuz düşüncelerinin yersiz olduğu anlatılmalıdır. Okulun ilk günleri, çocuk ve aile için zorluklar içerebilir. Ancak, ilk günlerin sabırla atlatılabileceği unutulmamalıdır.

Çocuklardaki olumsuz davranışların sebebi anne baba tutumları

Çocuklardaki olumsuz davranışların sebebi anne baba tutumları. Çocuklar bir çok davranışı modelleme yöntemi ile öğreniyor. Bu noktada Ailelerin içine düştükleri çelişkilerden bir tanesi   tutarlı davranışlar sergilememek oluyor. Örneğin, çocuğumuz yalan söylediğini farkettiğimizde eğer bu tutum ya da davranış bizde varsa arada bir dahi olsa yalan söylediğimizi çocuk farketmişse çocuğa yalan söyleme dememizin bir faydası olmaz.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

cocukgelisimi.org..Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tedavisi, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan ünlüler, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri,