Category Archives: Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişim

çocuk gelişimi

Yaşamımızın en ciddi evrelerinden bir tanesi de hiç şüphesiz ki bebek sahibi olmak ve ona layığı ile bakmak.
çocuk sahibi olduktan sonra en önemlisi ona nasıl bakacağımızdır, hangi davranışlardan kaçınacağımızdır. çocuklarımızın ileride sağlıklı birer birey olması için dikkat etmemiz hususlar kısaca şöyledir; ilk 6 ay kesinlikle anne sütü koşul.

36 Aylık 3 Yaş Çocuğun Ruh Dünyası

3 yas cocuk

36 Aylık 3 Yaş Çocuğun Ruh Dünyası yazısı cocukgelisimi.org ta. : Bu yaşlardaki çocuğunuz her konudan bir oyun çıkaran   hayal  gücü ile sizi şaşkınlık  içinde bırakacak bir gelişim serüvenindedir.  Bu sebeple fiyatı yüksek oyuncaklara da boşa para vermeyin! Bu fiyatı yüksek oyuncaklar hayal  gücünün bu kadar yaratıcı ve kuvvetli olduğu dönem de çocuğunuzun yaratıcılığını da sınırlayıp geriletebilir.

Çocuklarda dil gelişimi ve konuşmanın gecikmesi

Çocuklarda dil gelişimi ve konuşmanın gecikmesi yazısı cocukgelisimi.org ta.

Çocuklar doğdukları andan itibaren dil ve konuşmayı öğrenmeye programlanmışlardır. Fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal açıdan sağlıklı olan tüm çocukların konuşmayı zamanında öğrenmeleri beklenir.. Ancak bazı çocuklarda konuşma gecikmesi görülebilir.

Çocuklar öğle uykusuna yazın kaçta uyutulmalı

3-yas-cocuk

cocukgelisimi.org…Çocuklar öğle uykusuna yazın kaçta uyutulmalıdır. Çocuklarda uyku en temel gereksinimlerdendir. Çocuklar gece uyudukları gibi gündüzleri de belli vakitlerde uyumalıdır.

Anne sütü bebeklerin daha kolay konuşmasını sağlıyor

Anne sütü bebeklerin daha kolay konuşmasını sağlamakta. Suni bir memeden sütü emmek yerine anne den doğal bir şekilde almak  bebeğin uzun vadede konuşmadan  sorumlu kaslarında olumlu etkilere vesile olmakta ve çocuğun konuşması da daha kolay olmaktadır. Suni bir memeden aldığında bebekte dilini ısırma, ağızdan nefes alma gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

Çocuğun ilerideki boyunu tahmin etme nasıl olur?

çocuk boy uzatma egzersizleri

Çocuğun ilerideki boyunu tahmin etme nasıl olur? sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta. Çocuk gelişimi için ilk 48 ayda en öenmli faktör beslenme şeklidir. 2 yaşından sonra kalıtsal  potansiyele göre büyüme etkili olur. Çocuğun sağlıklı beslenmesiBoy uzatan egzersizler seçilerek çocuğun boyunun uzaması sağlanabilir.

18 Yaşa Kadar Kız Çocuklarda Boy Kilo Gelişimi

kiz cocuklarda gelisim tablosu

1 yaşından 18 yaşa kadar Kız Çocuklarında Yaşa Göre Boy Kilo Gelişimi, Kız Çocuklarında Aylara ve yaşa göre normal boy gelişim tablosu, Çocuğunuz hangi yaşta ortalama kaç cm boyunda olmalıdır sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta..

Kız Çocuklarda normal boy gelişimi

Erkek çocuklarda 18 yaşa kadar boy kilo cetveli

erkek cocuklarda boy kilo cetveli bebek gelisim tblosu

1 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 2 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 3 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 4 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 5 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 6 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 7 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 8 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 9 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 10 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 11 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 12 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 13 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 14 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 15 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 16 yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, 17  yaş erkek çocuk boy kilo gelişim tablosu, Erkek çocuklarda boy kilo gelişim tablosu, erkek çocuklarda ideal kilo boy cetveli, çocuk gelişim tablosu persentil, erkek çocuk gelişim çizelgesi aramalarında detaylı tablo cocukgelisimi.org’da. Çocuğunuzun doktoruna  gittiğinizde çocuğunuzun kilo ve boyu ölçülür  normal aralıkta olup olmadığı belirtilir. Ebeveyneler çocukların gelişim tablosunu her dönemde normal aralıkta olup olmadığını merak ederler. Unutulmamalı ki  bütün çocukların birbiriyle aynı gelişimi göstermesi ve aynı boy veya kiloda olmasını beklemek gerçekçi değildir. Her çocuğun kendine özgü bir gelişimi vardır. Çocuklarınızın gelişim evrelerine hangi boy ve kiloda olması gerektiğine dair  size yardımcı olacak, kafanızdaki soruları aydınlatacak  tabloyu yukardaki resimde sunuyoruz.

24. aya kadar kız cocuklarda gelişim tablosu

kız bebek cocuklarda gelisim tablosu

24. aya kadar kız cocuklarda gelişim tablosu. Kız Çocuklarda Gelişim Tablosu. Bebeğin kilo tablosu, boy tablosu, persentil çizelgesi, gelişim tablosu, bebek çocuk büyüme tablosu cocukgelisimi.org ta. Bir bebeğin sağlıklı olup olmadığının ve yeterli büyüyüp büyümediğinin anlaşılmasında, en önemli kıstaslar baş çevresi, boy ve ve kilosundaki artışlardır.Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için bu kıstasları takip etmeniz önemlidir.

24. Aya Kadar Erkek Bebek-Çocuk Boy Kilo Gelişimi

bebek gelişim tablosu

24. Aya Kadar Erkek Bebek-Çocuk Boy Kilo Gelişim tablosu, cocukgelisimi.org.. 1. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 2. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 3. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 4. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 5. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 6. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 7. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 8. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu 9. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 10. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 11. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 12. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 13. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 14. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 15. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 16. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 17. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 18. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 19. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 20. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 21. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 22. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 23. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu, 24. ay kız ve erkek çocuklarda gelişim tablosu

Televizyon Programlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Televizyon Programlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir Sorusunun Cevabı cocukgelisimi.org ta….Televizyon programlarının etkilerinden söz ederken, bazı programların bazı çocuklar üzerinde yaptığı olumlu ya da olumsuz etkilerden söz etmek mümkündür. Bütün televizyon programları çocuklar için her zaman faydalıdır denilemeyeceği gibi, bütün televizyon programlarının tüm çocuklar için zararlı olduğunu söylemek de mümkün değildir

7 aylık bebekte uyku

Yedi aylık bebek ve uyku…Her ne kadar bebeğiniz 7. Aya kadar geceleri kesintisiz 8-12 saat uyumayı “öğrenmiş” de olsa, oturmak, sürünmek, emeklemek gibi bu dönemde kazandığı yeni yetenekler, geceye de taşınacak ve kimi sorunlar çıkaracaktır. Yeni durum, gece uyanmalarını kolaylaştıracak, tekrar uykuya dalmayı güçleştirecektir.

Bebeklerin sağlık gelişimi be beslenmesi

Anne babalar bebeklerinin dünyaya gelişinden sonra onların en iyi şekilde sağlıklı gelişimini isterler. Bebeklerinin sağlıklı olarak büyümesi için ebeveynlerin ve bebek beslenmesi konusunda donanımlı hale gelmesi kendilerini bu konularda yetiştirmesi gerekmektedirBebeğin dünyaya gelmesi muazzam bir süreçtir. Anne adayındaki hamilelik belirtileri ile birlikte bebek gelişimi büyük bir hızla başar.

Bebek gelişim takvimi

Bebek gelişim takvimi Türkiyenin çocuk gelişimi web sitesinde..Yeni doğan bebek  bütün ailenin en değerli üyeleri arasına girer.

Özerklik dönemi 18-36 ay çocuk gelişimi

18 36 ay özerklik dönemi

cocukgelisimi.org..Özerklik dönemi 18-36 ay çocuk gelişimi..Bir yaşından sonra bebekler iki mucize yaşar.Yürümek ve konuşmak. Artık anne babaları olmadan dolaşabilmekte ve meramlarını anlatabilmektedir. Bu yönleriyle dış dünyayı tanımaya çalışırlar. Bir yandan anneden ayrılmak ister bir yandan da bağımlılığı sürer.Kendi yaş grubu ile pek oynayamaz. Ben merkezci bir dünyasıvardır.Oyuncaklarını kimseyle paylaşmaz. Benim benim diye tutturur.En çok sevdikleri oyuncaklar ses çıkaran oyuncaklardır.

Çocuk gelişimi web sitesi

Çocuğunuzun gelişiminde her dönem yeni davranış biçimleri ortaya çıkacak. Dil sosyal gelişimine paralel olarak ortaya çıkan bu davranışları tahlil etmek, anlamak yorumlamak edinilecek bilgilerle alakalı. Siz değerli okuyucularımıza cocukgelisimi.org sitesi olarak 5 yıldır bilgilendirme çalışması yapıyoruz. Çocuğun gelişimi için bu bilgiler doktor muayenesi yerine kesinlikle geçemez.

Bebek bakımı

bebek, bebek bakımı, yenidoğan bebek bakımı, bebek ve bakımı, bebek bakımı gelişimi, ay ay bebek bakımı cocukgelisimi.org da..Yeni doğan bebeklerle ilgiligibi konularda anne babalara Hamile Okulu’nun kurucusu Ebe Asude Oflaz bilgiler  verdi.

Bebekler nasıl yatırılmalı

cocukgelisimi.org.. Bebekler nasıl yatırılmalı, ani bebek ölümleri, ani bebek ölümü sendromu, bebeği doğru yatırmak, bebeği sırtüstü yatırmak, bebeği yatırmak, bebeği yüzükoyun yatırmak, bebek nasıl yatırılmalı, prematüre bebekler…Bu haberi okuyuncaya kadar belki de bebeğinizin rahat uyuduğunu sanıyor ve yatış pozisyonu nedeniyle herhangi bir risk altında bulunduğunu da bilmiyordunuz.

Çocuk Gelişimi KPSS önlisans atama puanları

Çocuk Gelişimi KPSS önlisans atama puanları, çocuk gelişimi memurluk atama puanları

Çocuk Gelişimi (Önlisans) Atanma Puanları

Atama tarihi Kurum Ünvan-İl Kadro BoşK. Taban Tavan Nitelikler
1 23.06.2014 Düzce Üniversitesi Memur (Düzce Tüm İlçeler Merkez) 1 0 81,42 81,42 3385
2 04.07.2013 Kastamonu Üniversitesi Memur (Kastamonu İhsangazi Merkez) 1 0 80,56 80,56 3385
3 04.07.2013 Kültür Ve Turizm Bakanlığı Çocuk Eğitimcisi (Ankara Merkez) 1 0 80,99 80,99 3385
4 04.07.2013 Kastamonu Üniversitesi Memur (Kastamonu Merkez) 1 0 81,24 81,24 3385
5 19.11.2012 Abant İzzet Baysal Üniversitesi Memur (Bolu Merkez) 1 0 83,54 83,54 3385

Çocuk gelişimi

çocuk gelisimi…Hayatımızın en önemli evrelerinden birisi de hiç şüphesiz ki bebek sahibi olmak ve ona layığı ile bakmak. Çocuk sahibi olduktan sonra en önemlisi ona nasıl bakacağımızdır, hangi davranışlardan kaçınacağımızdır. Çocuklarımızın ileride sağlıklı birer birey olması ve sağlıklı çocuk gelişim için dikkat etmemiz hususlar kısaca şöyledir; ilk altı ay kesinlikle anne sütü şart. Ondan sonra mama ile takviye edebilirsiniz, çocuklarımızın dış dünya ile bağlantı kuracağı bu altı aylık süreci son derece titiz geçirmelisiniz.

Bebeğinizi Sağlıklı Büyümesi İçin Erken Yatırın

Bebeğinizi Sağlıklı Büyümesi İçin Erken Yatırın.. Çocuklarda büyüme hormonu saat 22.00 ile 02.00 arasında daha fazla salgılandığından, gelişmenin daha hızlı olması için çocukların erken yatırılması gerekiyor.

Bebeklerin-çocukların boyu yılda ne kadar uzar

cocukgelisimi.org..Bebeklerin-çocukların boyu yılda ne kadar uzar, bebeklerin boy ortalaması, bebeklerin büyüme hızı, büyüme patlaması, çocuklarda boy uzaması, çocukların boyu, çocukların büyüme hızı, ergenlik dönemi, ergenlik döneminde boy uzaması, tahmini boy, yenidoğan bebeğin boyu…

Çocukların fiziksel zihinsel gelişiminde önemli noktalar

cocuk fiziksel gelisimi

Çocukların fiziksel zihinsel gelişiminde önemli noktalarla ilgili bilinmesi gerekenler cocukgelisimi.org sayfasında..Çocukların gelişim evrelerinde gerçekleştiremediği davranış şekillerine dikkat ederek  çocuğunuzun zihinsel ve fiziksel gelişimini takip edebilirsiniz.Çocuk  doktoruna başvurulması gereken durumlar.

0-12 ay dil gelişimi için yapılması gerekenler

Türkiyenin çocuk gelişim sitesi cocukgelisimi, org.0-12 ay dil gelişimi için yapılması gerekenlerOnunla konuşun. Kullandığınız  nesnelerin ve duyulan seslerin açıklamalarını yapın.(Topu aldı, zil çaldı, bardağı aldık, suyu döküyoruz)

Yeni doğan bebeklere 7 günde uyumayı öğretin

cocukgelisimi.org..Yeni doğan bebek, uyku, düzenli uyku, bebek uyku, yeni doğan bebeklere 7 günde uyumayı öğretin…Bazı bebekler vardır ; doğumdan hemen sonra hayatlarının başlayacağı eve geldiklerinde ya tüm ev halkına hükmeder, istediğini yaptırır, ya da söz dinleyen bir bebek olur 

Çocuklarınız televizyon ve bilgisayarla robotlaşmasın!

cocuk bilgisyar

Çocuklarınız televizyon ve bilgisayarla robotlaşmasın! cocukgelisimi.org da.. Gelişen teknoloji ile birlikte hayatın bir parçası olan televizyon, internet ve bilgisayar oyunları çocuklar için riskler teşkil ediyor. Televizyon ve bilgisayarın doğru kullanılmaması halinde çocuklarda oluşturduğu zararlarla ilgi yapılan araştırmalara göre en büyük risk, çocukların tembelleşmesi ve gelişimini engellemesi olarak gösteriliyor.

Çocukta sosyal gelişim

Çocukta sosyal gelişim nasıl gelişir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org da..İnsan, küçük yaşlardan itibaren sosyal bir varlık olmaya başlar. Diğer kişilerle iletişimi konusunda sosyalleşmesinin büyük önemi vardır. Bu konuda birçok etken çocuğun sosyal gelişimi üzerinde söz sahibidir. Kültürel koşullarda bunlardan biridir. Sosyal gelişimini hem kültürel konular etkileyecektir, hem de çocuğun kendi kişiliği etkiler. Çocuğun çevresi ile olan tüm bağını sosyal gelişimi oluştur. Sosyal gelişimi içinde toplumun bireyden beklentileri de önemlidir. Bunlar genellikle kazanılmış olan bir davranış yeteneğidir.Çocuğun sosyal gelişimi, çocuğun geliştiği çevrenin tüm etkilerine maruz kalarak, bunlara uyum sağlaması adına önemlidir. Baskı veya zorunluluk her ne olursa olsun, bütün bunlara uyumunu sağlamak zorundadır. Sosyalleşme adına dünyaya gelen bireyin gelişimi çocukluktan başlayacağı için sosyal eğitiminde yine bu yaşlarda verilmesi zorunludur. Sosyal gelişiminde en önemli etken anne ve babanın olaylara karşı davranışlarıdır. Bir aile içinde bulunan çocuk ilk önce aile kuralları ile karşı karşıya kalacaktır. Çocuklar eğer tekse o zaman bu sorumluluk başlı başına ailededir, eğer çocuğun kardeşleri varsa sosyal gelişimini oyun ortamında kazanır.

Sosyal gelişimi için çocukta öncelikle toplumdan soyutlanmamak önemlidir. Onu toplumdan soyut bir şekilde büyütmek, onun sosyal gelişimi için olumsuz bir etki yapacaktır. Çocuğun diğer insanlarla olan iletişimlerinin yoğunluğu her zaman tecrübe sahibi olmalarını sağlayacaktır. Çocukların doğdukları çevrede nasıl bir sosyal iletişim var ise ona göre karakter gelişimi de sağlanır.

Çocukta bedensel gelişim

Çocukta bedensel gelişim hakkında bilgi kısa ve öz cocukgelisimi.org da..ilerleyen yaşamından sağlıklı bir yaşam sürmesi ve iyi bir davranış yetisi kazanması açısından önemlidir. Fiziksel olan gelişimi için bedenin tüm alt sistemlerinin büyümesi ve olgunlaşması gerekir. Alt sistemlerden kasıt ise kemiksel gelişim ve kasların büyümesi ile beynin gelişimidir. Bunlar için öncelikle çocuğun yaş gruplarında hangi oranda büyüme gösterdiklerine bakılmalıdır. Beden gelişimi, ancak yeterli beslenme iyi bir uyku düzeni, temiz ve titiz kıyafet giyimi, bir de açık hava olan bir ortamda bedensel gelişimi etkileyecek olan aktivitelerdir.

Çocuklarda dil gelişimi

0-12 yaş dil gelişimi, dil gelişimi

8-18 ay arasında ilk kelimelerini söylemesi beklenir.

0-6 ay: Seslere bakar, mırıldanır, anlaşılmaz sesler çıkarır.

Eğer sese tepki vermiyorsa değişik sesler çıkaramıyorsa incelemek gerekir.

6-12 ay: baba, dede, anne gibi heceleri çıkarabilir. Eğer sizin konuşmalarınıza tepki vermiyor ve isteklerini belirtmek için ses çıkarmıyorsa sorun olabilir.

Çocuklar hangi yaşta hangi sporu yapmalı?

cocuklar ve spor

Çocuklar hangi yaşta hangi sporu yapmalı? Yaşlara göre çocuk sporları nelerdir? Çocuklara uygun sprolar hangileridir? 2-3 yaş çocuk sporları, 4-6 yaş çocuk sproları, 7-10 yaş çocuk sporları hangileridir? çocuklar için yüzme sporu, eğitimi ne zaman? sorularının cevabı türkiyenin çocuk gelişimi sayfası cocukgelisimi.org da..

1 yaş ve sonrası çocuk gelişimi egzersizleri

1 yaş ve sonrası çocuk gelişimi egzersizleri, bebekler için hangi egzersizler yaptırılabilir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org sayfasında..

1 yaşından sonra çocuklar yürümeye başladığı için bu, onlar için önemli bir egzersizdir. Yine de bu dönemde belli kas gruplarını çalıştırmak için oyuncaklardan yararlanılabilir.

6- 12 ay arası bebek gelişimi egzersizleri

6-12 aylık bebeklerin egzersizleri, bebekler için hangi egzersizler yaptırılabilir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org sayfasında..0-6 ay dönemde yapılan hareketlerin sayıları artırılabilir. Gün içinde tekrarları 15’e çıkarılabilir. 6. ve 7. aydan sonra bebeklerin eklemlerindeki esneklik azaldığı için zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekir.

Kollarından biraz zorlayarak tutup kaldırılmaya çalışılan bir çocukta koldan ‘tık’ diye bir ses gelir. Bebekte şiddetli ağrı olur, kolunu hiç hareket ettiremez, bu tablo, radius kemiğinin baş kısmının eklem yerinden çıkmasıdır. Ancak ufak bir manevra ile uzman doktor tarafından yerine yerleştirilebilir. Başlangıç düzeyinde koltuk altlarından tutulmak şartı ile 6 ay sonrası baş parmakla bebeğin avucunun içine el konularak bileği kavranır. Bebek, öne arkaya ve sağa sola doğru sallanır. Bu hareket bebeğe düzgün bir vücut yapısı sağlayacaktır.

2-6 aylık bebeklerin egzersizleri

2-6 aylık bebeklerin egzersizleri, bebekler için hangi egzersizler yaptırılabilir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org sayfasında..

7 yaş çocuk gelişimi

7 Yaş Çocuğunun Gelişim Özellikleri hakkında bilgiler cocukgelisimi.org sayfasında.. 7 yaş çocuklarda fiziksel gelişim, 7 yaş çocuklarda zihin gelişimi nasıldır sorularının cevabı cocukgelisimi.org ta

Fiziksel gelişim; çocuğun gelişimi devam eder. Boyu uzar, kilo artışı devam eder. Kız çocukları erkek çocuklarına oranla daha hızlı gelişim gösterir. Diş değişimi tamamlanır. Yeni motor beceriler kazanır. El becerileri artar. Yaptığı hareketlerin hızını kendi ayarlayabilir. Belli bir esneklik kazanır.

Dil gelişimi; kelime haznesi çok gelişmiştir. Okuması iyidir, yetişkin insanlar gibi okuyabilir. Kendisini yazı ile anlatabilir. Çeşitli kaynaklardan yararlanmayı sever.

Sosyal gelişim; fikir alışverişinde bulunabilir. Kendi cinsinden çocuklarla gruplar oluşturabilir. Arkadaşlık ilişkileri önemlidir. Yeni arkadaşlıklar kurar. Duygularına hâkim olabilir. Her zaman çevresinden öğünmeyi, beğenilmeyi, sevilmeyi bekler. Kendini güvende hissetmek ister. Bazı çocuklarda içe kapanıklık gibi bunalım gözlenir. Çabuk kişilik değiştirebilirler, korku sevinç ve öfke gibi duyguları aniden değişebilir.

Zihin gelişimi; atasözleri ve deyimleri anlamayabilir. Bazı mecaz sözcükleri kavranmakta güçlük çeker. Kendi kendine öğrenme ve anlama çabasındadır. Mantıklı düşünebilir, kendisini eleştirebilir.

Yeni doğan bebekler neden ağlar

bebekler neden ağlar

cocukgelisimi.org..çocuk bebekler neden ağlar, bebekler neden ağlar hastalıkları, yeni doğan bebek neden çok ağlar, yeni doğan bebek emerken neden ağlar, yenidoğan bebekler neden kusar, bebekler gece neden ağlar, bebekler doğduğunda neden ağlar cocukgelisimi.org’ta..

iki yaş çocuk gelişimi

çocuk gelişimi

cocukgelisimi.org.. 2 yaş çocuk,2 3 yaş çocuk, 2 yaş çocuk gelişimi, 2 yaş çocuk eğitimi, 2 yaş çocuk psikolojisi, 2 3 yaş çocuk gelişimi 2 yaş sendromu…2 yaş evresi çocuk gelişiminin en kritik ve en zor devresi.Çocuklardaki öfke nöbetleri anne ve babalar için zor anlar olabilir. Bu dönemde uygun yaklaşımla anne babalar  2 yaş sendromunun üstesinden gelebilir.

Çocuğun boy uzunluğunu arttıran gıdalar

bebek boy uzatma

cocukgelisimi.org.. Çocuğun boy uzunluğunu arttıran gıdalar..bebek boy uzatma, çocuklarda boy uzama, çocuklarda boy uzatma yöntemleri, çocuklarda boy uzatma egzersizleri, boy uzatma yolları, boy uzatma hakkındaki tüm sorular..

Bebeklerde dil gelişimi

bebeklerde dil gelişimi için neler yapılmalı, bebeklerde dil gelişim evreleri..

Bebeklerde dil gelişimi nasıl başlar? Aşamaları nelerdir?

18 Yaşa Kadar Erkek Çocuklarda Boy Kilo Gelişimi

cocuykgelisimi.org web sitesinde erkek çocuklarda boy kilo tablosu, erkek çocuklarda boy kilo cetveli, erkek çocuklarda boy kilo grafiği ile ilgili yazıyı paylaşıyoruz.

Çocuk Gelişimi Boy Kilo

 Erkek çocuklarda normal boy gelişimi
Doğumda 46-54 cm arası
3 .ay 55-66 cm arası
6.ay 60-72 cm arası
9.ay 64-77 cm arası
12.ay 68-82 cm arası
15.ay 71-86 cm arası
18.ay 75-89 cm arası
2.yaş 77-92 cm arası
2.5 yaş 83-100 cm arası
3.yaş 86-105 cm arası
3.5 yaş 89-109 cm arası
4.yaş 92-114 cm arası
4.5 yaş 95-118 cm arası
5.yaş 98-121 cm arası
5.5yaş 101-125 cm arası
6 yaş 104-127 cm arası
6.5 yaş 106-130 cm arası
7.yaş 109-133 cm arası
7.5 yaş 112-136 cm arası
8.yaş 115-139 cm arası
8.5 yaş 117-142 cm arası
9.yaş 120-145 cm arası
9.5 yaş 122-148 cm arası
10.yaş 125-151 cm arası
10.5yaş 127-155 cm arası
11.yaş 130-158 cm arası
11.5yaş 132-161 cm arası
12.yaş 135-165 cm arası
12.5 yaş 137-168 cm arası
13.yaş 140-171 cm arası
13.5 yaş 143-175 cm arası
14.yaş 146-178 cm arası
14.5 yaş 149-181 cm arası
15.yaş 152-182 cm arası
15.5 yaş 155-184 cm arası
16.yaş 158-185 cm arası
16.5yaş 160-185 cm arası
17.yaş 162-185 cm arası

Erkek çocuklarda normal kilo gelişimi
Doğumda 2.6-4.6 kg arası
3 .ay 4.1-7.5 kg arası
6.ay 5.6-9.7 kg arası
9.ay 6.5-11.3 kg arası
12.ay 7.4-12.5 kg arası
15.ay 8.1-13.5 kg arası
18.ay 8.7-14.3 kg arası
2.yaş 9.1-15 kg arası
2.5 yaş 10.3-17 kg arası
3.yaş 11.1-18 kg arası
3.5 yaş 11.7-19.3 kg arası
4.yaş 12.3-21.1 kg arası
4.5 yaş 12.7-22.6 kg arası
5.yaş 13.4-24 kg arası
5.5yaş 14.1-25.5 kg arası
6 yaş 14.8-26.8 kg arası
6.5 yaş 15.6-28.4 kg arası
7.yaş 16.4-30.1 kg arası
7.5 yaş 17.3-31.9 kg arası
8.yaş 18.1-33.8 kg arası
8.5 yaş 19-36.1 kg arası
9.yaş 19.9-38.6 kg arası
9.5 yaş 21-41.8 kg arası
10.yaş 22-45.7 kg arası
10.5yaş 22.9-49.4 kg arası
11.yaş 24.1-52.8 kg arası
11.5yaş 25.4-56.6 kg arası
12.yaş 26.7-60.1 kg arası
12.5yaş 28.3-64 kg arası
13.yaş 30-67.5 kg arası
13.5 yaş 32-70.4 kg arası
14.yaş 34.2-72.8 kg arası
14.5 yaş 36.8-7.5 kg arası
15.yaş 39.5-77.6 kg arası
15.5 yaş 42.1-79.5 kg arası
16.yaş 44.9-80.8 kg arası
16.5yaş 47.4-82 kg arası
17.yaş 48.4-82.7 kg arası

24. aya kadar erkek çocuklarda gelişim tablosu

bebek gelişim tablosu

24. aya kadar erkek çocuklarda gelişimin sağlıklı olup olmadığının  en önemli göstergesi baş çevresi, boy ve kilosundaki artışlardır. Erkek çocuklarda boy kilo tablosu, grafiği ve cetveli  ay ay gelişim tablosu,  ideal kilo boy cetveli ve  gelişimi için sayfaya devam ediniz.