Category Archives: Çocuk Oyunları

Özel eğitim gereksinimi olan çocukların ailelerine oyunla ilgili öneriler

OYUN HER ÇOCUĞUN EN ÖNEMLİ GEREKSİNİMİDİR!

Oyun çocuklar için en önemli gereksinim olduğu gibi onların özgürleşmesini sağlayan eğlenceli bir et- kinliktir. Çocuğa kurallara uymayı, sorumluluk almayı, işbirliğini ve diğer insanlara saygılı olmayı öğretir. Ka- rar verme ve problem çözme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur. Grup oyunlarında paylaşma, sıra bekle- me, devam etme, başlama davranışların gelişmesini sağlayarak çocukları bir adım daha akranlarına yak- laştırır (1).

 

Ailelere Oyunla İlgili Öneriler

 • Her çocuk ile her yaşta oyun oynanabilir. Çocuğunuz hangi yaşta olursa olsun ha- yatında oyuna yer vermek gerektiğini unutmayınız.
 • Akademik çalışmalar da yol almak istiyor iseniz oyunu sürecin bir parçası haline getirin. Eğer oyunu yer verirsek göreceksiniz ki öğrendikleri birçok beceriyi başka ortamlar da
 • Oyun oynamayı da diğer davranışlarda olduğu gibi çocuğunuzun oyuna istekli olduğu zamanlarda
 • Oyun için ayırdığınız zamanlarınızda önce çocuğunuzla serbest oynayabileceğiniz oyunlarla, daha sonra da daha karışık ve de kurallı oyunlarla devam etmenizde fayda vardır. Örneğin, Legolarla oynama daha sonra kutu kutu pense
 • Çocuğunuzun oyun sırasında istediği oyuncakları seçmesine izin vermeniz çocuğu- nuzun oyuna istekli biçimde katılması açısından önemlidir (2).
 • Çocukların okulda ve evde öğrendikleri oyun becerilerini dışarıda (örn., parkta, kampta, sokakta) diğer akranlarıyla uygulamaları sağlanabilir (2).
 • Oyuna ilişkin yaptığınız açıklamalar kısa ve anlaşılır olması sürecin verimli geçmesi açısından önemlidir..
 • Çocukları oyuna katılması için
 • Bilinen oyunları tekrarlamanın oyunların öğrenilmesinde önemli olduğunu düşüne- rek oyunları tekrar tekrar çocuğunuzla
 • Çocuğunuzun arkadaşlarını sık sık evinize çağırarak önceden gerekli düzenleme- leri yapıp; ancak onlar geldikten sonra, oyunlarına müdahale etmemenizde fayda vardır.
 • Ev işlerini oyuna dönüştürerek bağımsız yaşamlarına katkı sağlayabilirsiniz. Örne- ğin; onunla odaları toplama yarışı yapabilirsiniz
 • Ortam uygun olduğu zamanlarda su oyunları da eğlenceli

 

İzleyen bölümde yer alan örnek bir oyunu çocuğunuzla birlikte evinizde oynayabilirsiniz.

2-4 yaş çocuklar için zihin ve oyun becerilerini geliştiren oyunlar

2-4 yaş çocuklar için zihin ve oyun becerilerini geliştiren oyunlar cocukgelisimi.org ta. Her yaş döneminde çocuğun dikkat oyun ve düşünem becerilerini ilerleten oyunlar mevcut. Yeterki çocuklarımız için zaman ayıralım.

5-6 yaş çocuğun oynayabileceği oyunlar ve oyunun önemi

5-6 yaş oyun

5-6 yaş çocuğun oynayabileceği oyunlar ve oyunun önemi, 5 yaş çocuk oyunları, 6 yaş çocuk oyunları neler olabilir cocukgelisimi.org ta. 5 yaş çocuğu için oyun ve önemi. Bu dönem çocuğun anaokulu dönemidir. Bu yaş ta çocuk oyunlara yönlendirilmelidir.

Yine resim, seramik gibi etkinkliklerle birlikte  artık daha karmaşık  el becerilerini sergileyebileceği  oyma kesme, yapıştırma, kolaj çalışmaları yaptırılabilir. Grup oyunları başlar. Sek sek, saklambaç, top oyunlarından yaşına uygun olanlar vs. gündeme gelir.

Tavşan koş okul öncesi daire oyunu

Tavşan koş okul öncesi daire oyunu, tavşan koş çocuk gelişimi oyunu, anasınıfı tavşan koş oyunu cocukgelisimi.org ta.Çocuklar, tavşanlar ve tilkiler olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Tavşan grubunun başına bir “Anne Tavşan” seçilir. Tilkilerin kenarda bir evi olur ve bu civarda tilkiler saklanır.

Mendil düşürme okul öncesi daire oyunu

mendil düsürme oyunu

Mendil düşürme oyunu nasıl oynanır, Mendil düşürme okul öncesi daire oyunu, çocuk gelişimi mendil düşürme oyunu, geleneksel mendil düşürme oyunu cocukgelisimi.org ta. Bütün öğrenciler el ele tutuşur, yüzleri merkeze dönük olarak halka bir yaparlar. Elinde mendil olan bir oyuncu, halka etrafında koşmaya başlar.

Daire oyunları kedi ve fare çocuk gelişimi oyunu

okul öcesi çocuklar için kedi ve fare oyunu, Daire oyunları kedi ve fare çocuk gelişimi oyunu cocukgelisimi.org ta. kedi ve fare çizgi fimlerin vazgeçilmez karakteri olduğu gibi çocuk oyunlarında da kedi ve fare kullanılmaktadır.

KEDi  VE  FARE OYUNU

Öğrenciler bir veya iki halka üzerinde sıralanır. Yüzleri içe dönüktür. Bir oyuncu kedi olarak seçilir. Bu dairenin dışında kalır. Diğeri ise fare olarak dairenin ortasındadır. Kedi ; “Ben kediyim” diye seslenir.

3-6 yaş zihin gelişimini etkileyen oyuncaklar

3-6 yaş oyuncak

3-6 yaş zihin gelişimini etkileyen oyuncaklar hangileridir? sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta. Oyuncaklar çocuk gelişiminde bariz önemli bir hususiyet arzediyor. Ebeveynlere 3-6 yaş aralığında alınabilecek oyuncak önerilerimiz.

0-6 Aylık Bebekle Oynanan Oyunlar

bebek oyunları 6 ay

0-6 Aylık Bebekle Oynanan Oyunlar,  bebek oyunları, çocuk oyunları, 6 aylık bebek oyunları, 4 aylık bebek oyunları cocukgelisimi.org ta..

Oyunla ilgili bilmeniz gereken 10 şey

Oyunla ilgili bilmeniz gereken 10 şey..

1- Oyun ve oyuncaklar çocukların eğlenerek oynamasına, fiziksel ve zihinsel yönden gelişmelerine yardımcı olur…

İyi bir oyuncak, yaratıcılığı ve zihni geliştiren oyuncaktır.

Çocuk ruh sağlığını desteklemek için oyun

cocuk oyunlari

Çocuk ruh sağlığını desteklemek için oyun, Araştırmaya göre oyun oynamak çocukların dil kullanımını ve öğrenme kabiliyetlerini arttırıyor. Oyun oynayan çocuklar sorun çözmeyi ve zorluklarla başa çıkmayı öğreniyor.Çocukların Oyun Planları Forumu’nun hazırladığı rapora göre oyun oynamak fiziksel ve ruh sağlığını da olumlu etkliyior.

Çocuklar için zeka geliştirici sihirli toplar oyunu

sihirli top oyunu

Bilgisayarda çocukların öğrenerek oynayacağı Çocuklar için zeka geliştirici sihirli toplar oyunu,sihirli top oyunları oyna, sihirli top oyunu oyna, sihirli toplar oyununu cocukgelisimi.org da çocuklar için paylaşıyoruz. Her gün belli bir sayfa kitap okuduktan sonra bu tür bilgisiyar oyunlarına izin verilebilir. Çocukta bu tarz ödüllendirme yoluyla kitap okuma davranışı da aynı zamanda pekiştirilebilecektir.

İnternette seksek oyunu oyna

İnternette seksek oyunu oyna, bilgisayarda sek sek oyunu, zıplama oyunu cocukgelisimi.org’da Güzel basit çocuklarınızın güvenle oynayabileceği zevkli bir oyun. Çocuklarınız intarnette oyun oynarken mutlaka sizin denetimizide olmalıdır. Bağlantıya tıklayın..

Uzun eşek oyunu

cocukgelisimi.org.. bebekle nasıl oynanır, bebeklerin gelişimi için nasıl oyun oynanır, bebeklerle nasıl oyun oynanır, uzun eşek, uzun eşek nasıl oynanır, uzun eşek oyna, uzun eşek oyunları, uzun eşek oyunları oyna, uzun eşek oyunu, uzun eşek oyunu oyna, uzun eşşek nasıl oynanır, uzun eşşek oyunu, uzun eşşek oyunu oyna, Uzun eşek oyunu, uzun eşek, uzun eşek oyna, uzun eşek oyunu oyna, uzun eşek nasıl oynanır….

Çocuk gelişiminde oyun ve oyunun önemi

çocuk oyunlari

Çocuk gelişimi, zekası  anne babalar  en değerli konudur. Çocuk oyunla öğrenir, içselleştirir. Çocuk dışarda geleneksel çocuk oyunlarını oynayabildiği gibi evde bulunduğu zaman anne babanın denetiminde internet ortamındaki oyunlardanda oynayabilir.Aileler çocuklarının ne tür oyunlar oynadığını merak ederler haklı olarak. cocukgelisimi.org da  yer alan birbirinden eğlenceli, eğitici  oyunları oynayan çocuklarınızın hoş vakit geçireceğinden ve hiçbir şekilde olumsuz etkilenmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Seksek oyunu çocuklar için

seksek oyunu, sek sek

Günümüzde eski geleneksel çocuk oyunlarına bir özlem var. Küçükken sokakata hangi oyunları oynamazdıkki…Seksek oyunu çocuklar için, sek sek, seksek, sek sek oyunu nasıl oynanır, seksek oyunu kralları aramaları hakkında bilgi cocukgelisimi.org’da..Seksek oyunu sokak oyunlarından biridir.Seksek oynamaya karar verildiğinde renkli bir taşla yada tebeşirle yere birbirini izleyen kareler çizilerek 1-2-3-4-5 gibi sırama yapılır.Seksek tek kişide oynana bilir.Birden fazla oynandığında çok daha zevkli olmaktadır.Seksek oynarken yere çizilen karelerin içine atıp oyuna başlamak için bir taşa ihtiyaç vardır

Çocuklar için resimdeki farkları bulma oyunu

okul-resimlerindeki-farklar

Bilgisayarda çocukların öğrenerek oynayacağı Çocuklar için resimdeki farkları bulma oyunu, fark bulma oyunu, eğitici zeka oyunu, cocukgelisimi.org da paylaşıyoruz. Her gün belli bir sayfa kitap okuduktan sonra bu tür bilgisiyar oyunlarına denetimizde izin verilebilir. Çocukta bu tarz ödüllendirme yoluyla kitap okuma davranışı da aynı zamanda pekiştirilebilecektir.Günümüzde çocukların bilgisayar ve internetten uzak kalması imkansız gibi. Yapmamız gerekn kendi kontrolümüzde çocukların bilgisyar oyunu oynamaları

Çocuk gelişiminde oyunun ve oyuncağın önemi

cocuk oyun

Çocuk gelişiminde oyunun ve oyuncağın önemi nedir? sorusunun cevabı cocukgelisimi.org da..Çocuğu tanımanın oyunla mümkün olduğunu ifade eden uzman psikolog Aynur Sayım, oyun sayesinde kişinin çocuğuyla iletişiminin güçleneceğini, çocuğa dair ilişkilerinden, ruhsal dünyası ve hayal kırıklıklarına kadar gibi birçok duygu halini oyunda görebileceğinin altını çiziyor.

Çocuk odası toplama eğitici oyunu

Çocuk odası toplama beceri oyununu

Bilgisayarda çocukların öğrenerek oynayacağı eğitici Çocuk odası toplama, tasarlama, düzenleme oyununu çocuklar için paylaşıyoruz. Her gün belli bir sayfa kitap okuduktan sonra bu tür bilgisiyar oyunlarına izin verilebilir. Çocukta bu tarz ödüllendirme yoluyla kitap okuma davranışı da aynı zamanda pekiştirilebilecektir.

Çocuklar için fireman oyunu

fireman-bomba-patlatma-oyunu

Bilgisayarda çocukların öğrenerek oynayacağı Çocuklar için zeka geliştirici patlatma oyunu, fireman oyunu cocukgelisimi.org da çocuklar için paylaşıyoruz. Her gün belli bir sayfa kitap okuduktan sonra bu tür bilgisiyar oyunlarına denetimizde izin verilebilir. Çocukta bu tarz ödüllendirme yoluyla kitap okuma davranışı da aynı zamanda pekiştirilebilecektir.Günümüzde çocukların bilgisayar ve internetten uzak kalması imkansız gibi. Yapmamız gerekn kendi kontrolümüzde çocukların bilgisyar oyunu oynamaları.

Yağ satarım bal satarım oyunu

Yağ Satarım, Bal Satarım, Oyunu Nasıl Oynanıyor Yağ Satarım, Bal Satarım Oyunu

Çocukluğumuzda büyük bir keyifle mahalledeki arkadaşarımızla oynadığımız eski geleneksel çocuk oyunlarından Yağ satarım bal satarım oyunu, türkiyenin çocuk gelişimi asyfasında.  Yağ satarım bal satarım nasıl oynanır, yağ satarım bal satarım şarkısı nı siz değerli takipçilerimize paylaşıyoruz.

Şiddet içeren bilgisyar oyunları çocukları saldırganlaştırıyor

siddet iceren oyunlar

Hemen hemen her evde bilgisiyar ve internet bağlantısı var. Çocuklar hertürlü oyunları temin edebilmekte…Bu yazımızda bilgisyar oyunlarının çocukları nasıl şiddete teşvik ettiğini açıklayacağız. Şiddet içeren bilgisayar oyunları çocukları saldırganlaştırıyor,Şiddet içeren oyunların zararları, bilgisayar oyunları Şiddet içeren bilgisayar oyunlarının, çocukları  saldırgan hale getirdiği, etkinin zamanla arttığı belirlendi.

Körebe oyunu

cocukgelisimi.org..körebe oyunu nasıl oynanır, körebe oyunu oyna, körebe oyunu kuralları, körebe oyunu ve kuralları, körebe oyun, körebe oyun kuralları,çocuk oyunları körebe, çocuk oyunlarıkörebe gibi, kör ebe kuralları, körebe kuralları, körebe nasıl oynanır, körebe oyun, körebe oyun kuralları, körebe oyunları, körebe oyunların kuralları, körebe oyunu, körebe oyunu kuralları, körebe oyunu nasıl oynanır, körebe oyunu oyna, körebe oyunu ve kuralları, körebe oyunun kuralları, körebe oyununun kuraları, körebe oyununun kuralları, körebenin kuralları, sakaryada körebe oyunu…

Çocuk gelişimi için uygun oyuncak seçimi

Çocuk gelişimi için uygun oyuncak seçimi..Çocukların Yaş grubuna göre oyuncak almak çocuğun gelişiminin  desteklenmesi açısından önemlidir. 3 yaşındaki bir çocuğa 6 yaş grubu için geliştirilen oyuncakları almak ve çocuk bu tip oyuncaklarla oynamasını beklemek, ilerleyen senelerde daha zeki bir çocuk olmasını sağlamayacaktır. Çocukların gelişiminin desteklenmesi için öncelikle çocuğun satın alınan oyuncakla oyun oynaması gerekir ki, bu da ancak çocuğun yaşına uygun yani ilgisini çekebilecek oyuncaklarla olabilir. Aksi halde birkaç dakikada sıkılan çocuk oyuncağı bir kenara atar ve bu ürünle herhangi bir oyun oynamadığı için de olduğu yerde duran oyuncağın, gelişimine katkı sağlaması da imkansız hale gelir.

Saklambaç oyunu

cocukgelisimi.org..Saklambaç kaç kişiyle oyananır.saklambaç oyunu, saklambaç oyunu oyna, saklambaç oyunu nasıl oynanır, saklambaç oyunu kuralları, saklambaç oyunu ve kuralları, saklambaç oyunu nedir, saklambaç oyunu hakkında bilgi…

10-16 Aylık Bebekle Oynayabileceğiniz Oyunlar

10-16 Aylık Bebekle Oynayabileceğiniz Oyunlar, 11 aylık bebek oyunları, 12 aylık bebek oyunları, 13 aylık bebek oyunları, 14 aylık bebek oyunları, 15 aylık bebek oyunları, 16 aylık bebek oyunları cocukgelisimi.org da.. Çocuğunuzu üst ve alt vücut gücünü kullanmaya özendirmek, ayrıca iletişim becerilerini güçlendirmek için aşağıdaki önerileri deneyin:

300-101   400-101   300-320   300-070   300-206   200-310   300-135   300-208   810-403   400-050   640-916   642-997   300-209   400-201   200-355   352-001   642-999   350-080   MB2-712   400-051   C2150-606   1Z0-434   1Z0-146   C2090-919   C9560-655   642-647   100-101   CQE_Exam   CSSLP