Category Archives: Çocuklarda Davranış Bozuklukları

Çocuğum Arkadaşları İle kavga ediyor Ona Nasıl yardımcı olabilirim?

Çocuğum Arkadaşları İle kavga ediyor Ona Nasıl yardımcı olabilirim? sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta. Anne babalar olarak çocuğumuz akranları ile kavga ettiklerinde kabul edilmemelerine, dışlanmalarına seyirci kalmamız zordur. Çocukların akranlarıyla olan birçok kavgası gelip geçidir. Çocuğu kurtaran bir rolde olmak yerine  dinleyici olarak daha fazla yardımcı olunabilir.

Çocuğum Arkadaşları İle kavga ediyorsa sorunun çözümü için nasıl yaklaşılmalı?

Kardeş kıskançlığını önlemek için pozitif disiplin yöntemleri

kardeş kıskançlığı

Kardeş kıskançlığını önlemek için pozitif disiplin yöntemleri cocukgelisimi.org ta. Kardeş kıskançlığından çocuğu kurtarma, kardeş kıskançlığı nasıl aşılır? Kardeşini çok kıskanıyor nasıl davranmalıyım? Kardeş kıskançlığı ile nasıl baş edilir?  Kardeş kıskançlığını önlemenin yolları yazısı Türkiyenin Çocuk gelişimi Sayfası  cocuckgelisimi.org ta.Anne babalar kavga eden çocuklar arasında azarlamak yermek için çocuklardan birini gözüne kestirir ne söyleyecekse ona söyler. Bunun yerine sihirli sözcük olan “Çocuklar”  ifadesini kullanarak çocuklarına eşit davrandığı hissini yaşatmalıdır. Kardeşler arası kıskançlığı rekabeti önlemenin yolu bu kelimeden geçiyor.

Çocuğunuz ödevlerini tamamlamıyor ve unutuyorsa dikkat!

Çocuğunuz ödevlerini tamamlamıyor ve unutuyorsa dikkat! haberi cocukgelisimi.org ta.Dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik, Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), dersi izleyememe, konuşulanı dinleyememe sorunu Türkiyenin çocuk gelişimi sitesi cocukgelisimi.org ta.. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı  Yrd. Doç. Dr. Nüket İşiten, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) sorununun temel özelliklerinin aşırı hareketlilik, dikkat sorunları ve aklına geleni düşünmeden yapma, isteklerini erteleyeme yani dürtüsellik olduğunu belirterek günümüzde tüm dünyada hakkında en çok araştırma yapılan hastalıkların başında geldiğine dikkat çekti.

2-4 yaş çocukların inatçılığı ile başetme

inatci cocuklarla besetme

2-4 yaş çocukların inatçılığı ile başetme nasıl olur cocukgelisimi.org ta.  2-3-4 yaş dönemi çocuğun inatçılığının en yüksek olduğu döenmlerden birisidir. Çocuk evin heryerini gezer, dolaşır karıştırır ve bunların üstüne inaçılığı da eklenir. Çocuk bir şeyi stediğinde ısrarla devam ettirir. İnatçı çocuklarla baş etmede öneriler.

Kardeş kıskançlığı belirtileri,kardeş kıskançlığı ile nasıl baş edilir

kardes kiskancligi basetme yollari

Kardeş kıskançlığında anne babanın tutumu nasıl olmalı? cocukgelisimi.org ta. Kardeş kısıkançlığı ebeveynlerin günümüzde yakındıkları bir durum. Anne babanın hatalı davranışlarıylada çocuğun kıskançlık davranışı daha çok artabilmektedir. Çocuk gelişimi sitemizde kardeş kıskançlığı ile nasıl baş edilir, kardeş kıskançlığı ve disiplin sorunları, kardeş kıskançlığı belirtileri hususunu tahlil edeceğiz.

Öncelikli olarak böyle bir durumda anne babaların çocuklar arasında taraf tutmamaları ve eşit davranmaları gerekmektedir.Kardeş kıskançlığının belirtileri  çocuğun huzursuz olması, yemek yememe, saldırgan olma, uyku problemleri ya da içine kapanma,  kardeşine zarar verme, öfke nöbetlerine kapılma,  okul başarısında düşme gibi belirtileri olabilir.

Çocuklarda tik tedavisi

cocuklarda tik, nedenleri tedavisi

Türkiyenin çocuk gelişimi sitesi cocukgelisimi.org ta. Çocuklarda tik tedavisi, çocuklarda tik nedenleri, çocuklarda tik nasıl geçer, çocuklarda tik sebepleri, çocuklarda tik bozukluğu, çocuklarda tik oluşumu, çocuklarda tik neden olur, çocuklarda tik nasıl önlenir, çocuklarda tik nedir, İstemli çalışan çizgili beden kaslarında istem dışı ortaya çıkan aralıklı kasılmalardır. Bu kasılmalar bir kas ve odak grubunda olabileceği gibi birkaç kas ve adale grubundan da olabilir.

Çocuklarda uyum ve davranış bozuklukları nedir? nasıl önlenir

Çocuklarda uyum ve davranış bozuklukları nedir? nasıl önlenir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org da…

Çocuk yetiştirmek keyifli olduğu kadar zor yanları da olan doğal bir görevdir.Çocuk geçirdiği her dönemin kendine özgü zorluklarını yaşar. Ancak çocuğun yaşına özgü sergilediği tavırlar karşısında anne babalara önemli görevler düşer.

Çocuklarda alt ıslatma nasıl önlenir

Çocuklarda alt ıslatma nasıl önlenir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org da.. ALT ISLATMA

Çocuklar 2-3 yaşlarına kadar altlarını ıslatırlar,2 yaş sonunda dışkılarını, 3 yaş sonunda çişlerini tutmayı öğrenirler.4-5 yaşına gelinceye kadar ara sıra gündüzleri ve daha sık olarak da geceleri altlarını ıslatırlar. 4 yaşından sonra alt ıslatma devam ediyorsa bu durum bir sorun olarak değerlendirilebilir.

Çocuklarda tırnak yeme nasıl önlenir

Çocuklarda tırnak yeme nasıl önlenir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org da…Tırnak yeme;tırnağı, tırnak etini diş ile koparma ve kemirme eylemidir. Çocuklar genelde kopardıkları tırnağı yemezler.
 Tırnak yeme davranışı genellikle 3-4 yaşlarında görülmeye başlar;çok nadir olarak da 5 aydan sonraki erken dönemlerde de görülebilir.
Tırnak yeme çocuklar arasında özellikle ergenliğe geçişte çok sık görülen bir davranış bozukluğudur.Araştırmalar yüz çocuktan 35inde, yüz ergenin ise 45`inde tırnak yeme davranışının görüldüğünü ortaya koymaktadır.Bu alışkanlığın bazı insanlar da ileriki yaş dönemlerinde de devam ettiği görülmektedir.
Tırnak yeme hayatın hangi döneminde ortaya çıkarsa çıksın bir uyum ve davranış sorunu olarak düşünülmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Çocuklarda çalma davranışı nasıl önlenir

HIRSIZLIK

         Başkalarına ait bir şeyin, sahibinin haberi yada izni olmadan alınmasına hırsızlık denir. Okul öncesi dönemde ve ilkokulun ilk yıllarında görülen `çalma` davranışı çocuğun tamamlanmamış bilişsel gelişimi ve buna paralel olan toplumsal ve ahlaki gelişimi ile ilgilidir. 5 yaşına kadar çocuklarda sahiplik kavramı gelişmediği için bu yaşlardaki çalma davranışı bir davranış bozukluğu değildir.
          5 yaşına yaklaştığında çocuk izin alınmadan bir şeyin alınmaması gerektiğini bilir ancak bazen içindeki alma isteğine karşı koyamaz. Artık ilkokul çağına geldiklerinde çalmanın yanlış bir davranış olduğunu öğrenirler ve kendilerini kontrol edebilirler. İlkokul çağında ve sonrasında görülen çalma davranışı bir davranış bozukluğu olarak değerlendirilebilir.

Uzun Süre Bilgisayar Kullanımı Çocuklarda Gelişimi Engelliyor

Uzman klinik psikologu Yekta Korkmaz, 0-6 yaş arasındaki çocukların, uzun süre bilgisayar kullanmalarının gelişimlerini engelleyeceğini söyledi.

İstanbul’da görev yapan uzman klinik psikologu Korkmaz, bilgisayar ve teknolojik aletlerin çocuklar üzerindeki etkisi ile ilgili açıklama yaptı. Hızla gelişen teknolojinin bir çok alanda hayatlarını kolaylaştırdığını belirten Korkmaz, aşırı kullanımın büyük bir tehlike oluşturduğunu ifade etti. İlkokul öncesi dönemi çocukların, bilgisayar, tablet veya telefonları genellikle Oyun amaçlı kullandığını hatırlatan Korkmaz, kullanım süresinin artıkça çocukların gelişimlerinde problemlerin ortaya çıktığını bildirdi.

İçe dönüklük,çekingenlik,utangaçlık

Bu çocuklar yaşıtları ile ilişki kurmada zorlanırlar, arkadaşları ile birlikte olmaktansa yalnız kalmayı tercih ederler, yaşıtlarından çekinirler, bazı hallerde kendilerinden küçüklerle bir araya gelirler. Birisi onlara çok yaklaşırsa ondan uzaklaşmak suretiyle tepkide bulunurlar. Annelerinin yanından ayrılmazlar hatta babalarıyla ya da büyükanneleriyle yalnız kalmaktan kaçınırlar. Annelerinden ayrıldıklarında ilk tepkileri ağlama olur. Kendilerini sözlü olarak ifade etmekten çekinirler, kendilerine soru sorulduğunda bazen cevaplandırmaktan kaçınırlar, başlarını öne eğerler, nadir hallerde de göz veya baş hareketi ile cevaplandırmakla yetinirler.

Kaygılı çocuklar nedenler düzeltme yolları

Kaygı korku ile karışık bir tepkidir ve her insanda vardır. Bozulan dengeleri düzeltme çabalarının başarısızlığa uğraması, insanda kaygıyı yaratır. Kaygının kişiliğin işlevsel durumunu etkileyecek düzeye çıkması anormal bir durumdur. Bu durumda çocuk beceriksiz, isteksiz, endişeli bir yaşamı alışkanlık haline getirirler. Bu durum onların çevresi ve kendi benlikleri ile ilişki kurmasını engeller.

Çocuklarda sinirlilik nedenleri öneriler

Çocuklarda sinirlilik nedenleri öneriler..Çocuğun sinirlilik belirtileri göstermesinin altında ciddi nedenler yatar. Kronik olarak görünmesi çocuğun her yönden gelişimini engeller ve çeşitli hastalıkların kalıcı olarak yerleşmesine zemin hazırlar.Daha çok narin, zayıf, kolayca etki altına kalabilen, hassas, çabuk darılan, kavgacı, hareketli, geçimsiz, öfkeli, etkinliklerden çabuk bıkan, uykuyu derin uyuyan, uyur gezer nöbetleri olan, kolay hastalanan, hazımsız, gergin ve beslenme alışkanlıkları anormal çocuklarda görülen bir belirtidir.

Çocuklarda tırnak yeme nedenleri tedavisi

Tırnak yeme;tırnağı, tırnak etini diş ile koparma ve kemirme eylemidir. Çocuklar genelde kopardıkları tırnağı yemezler.Tırnak yeme davranışı genellikle 3-4 yaşlarında görülmeye başlar;çok nadir olarak da 5 aydan sonraki erken dönemlerde de görülebilir.Tırnak yeme çocuklar arasında özellikle ergenliğe geçişte çok sık görülen bir davranış bozukluğudur.Araştırmalar yüz çocuktan 35inde, yüz ergenin ise 45`inde tırnak yeme davranışının görüldüğünü ortaya koymaktadır.Bu alışkanlığın bazı insanlar da ileriki yaş dönemlerinde de devam ettiği görülmektedir.

Çocuklarda altını ıslatma nedenler tedavisi

ENÜRESİS (ALTINI ISLATMA) :
Enüresis, tekrarlayıcı nitelik taşıyan istem dışı idrar kaçırma olarak tanımlanabilir (Öztürk, 1994). Kısacası normal gelişmekte olan bir çocuğun 4-5 yaşlarından sonra altını ıslatmasına enüresis denir (Yavuzer, 1995, s.154). Genellikle çocuklar, mesane kontrolü gerçekleşinceye kadar yani ortalama olarak 2-3 yaşlarına kadar geceleri altını ıslatırlar. Gündüz kontrol, iki yaş dolaylarında, gece kontrol ise 3,5-4,5 yaşları arasında kazanılır (Yavuzer, 1997, s.247).

Çocuklarda kekemelik nedenleri tedavisi

KEKEMELİK :
Kekemelik, yaşına ve lehçesine uygun gelişimsel olarak çıkartması beklenen konuşma seslerini çıkartamaması, konuşmanın olağan akıcılığında ve zamanlama örüntüsünde bozukluk olması durumudur (D.S.M. IV, 1994, S.48-49).
Tanım olarak üç tür kekemelikten söz edilir (Güleç, 1998, s.1074):
1. Kronik kekemelik: Spazmodik olarak harf ya da hece yinelenir.
2. Tonik kekemelik: Sesin kesilmesidir.

Çocuklar kavga ettiği zaman neler yapmalıyız?

Çocuklar kavga ettiği zaman neler yapmalıyız?
*Birbirlerine ya da çevrelerine zarar vermedikçe, çocuklarınızın kavgalarına karışmayın. Durum çıkmaza girerse, öncelikle çocuklarınızın öfkesini kabul edin. Çocuklarınızı dikkatle dinleyin ve onlara geri bildirin. Onların sorunlarını çözebileceklerine emin olduğunuzu, onlara güvendiğinizi söyleyip odadan ayrılın. Kendi başlarına bir çözüm bulamazlarsa, bulmalarına yardım edin. Eğer birbirlerini incitiyorlarsa, “çok öfkeli olduğunuz belli” diyerek onları ayrı odalara yönlendirip, bu konuyu daha sonra konuşabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Çocuklarda Aşırı Sinirlenme

cocukgelisimi.org..Çocuklarda Aşırı Sinirlenme , çocuklarda sinirlilik, Sinirli çocuklar, AGRESİF ÇOCUKLAR, agresif çocuklara nasıl davranmalıyız, çocuklarda agresif davranışlar

Çocuğunuz internet bağımlısı olması

internet-bagimlisi- cocuklar

cocukgelisimi.org..Çocuğunuz internet bağımlısı olmasın.. Günümüz çocukları geleneksel olarak oyanan çocuk oyunlarından çok bilgisayardaki internet oyunlarından oynuyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 6-15 Yaş Grubu Çocuklarda Bilişim Teknolojileri Kullanımı ve Medya  araştırma sonuçlarını yayımladı. Buna göre, çocuklar 8 yaşında bilgisayar, 9 yaşında internet, 10 yaşında cep telefonu kullanmaya başlıyor.

Televizyon ve dikkat dağınıklığı

Televizyonun renkli ve hızlı görüntüleri ile bebeklik döneminden başlayarak  çocukların dikkatini çekiyor.  Fakat televizyon başında fazla kalan bebeklerde dikkat dağınıklığı olabiliyor.

Bebeğin anne-babanın kucaklamasına, oynamasına, çıkardığı seslere tepki vermesine gerek duyduğunu dile getiren Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Psikolog Hilal Arslan, “Böyle bir bebek televizyon karşısına bırakıldığında çıkardığı sesler ve gülümsemeleri için beklediği tepkiyi televizyondan alamayacağından duygusal uyarıcılardan yoksun kalmış olur. Televizyon nedeniyle bebeğin duygusal uyarıcılardan yoksun kalması ve anne-baba ile çocuk arasındaki etkileşimin azalması bebekte hem sosyal hem de dil gelişiminde gecikme ya da yetersizlikler görülmesine neden olabilir.” dedi.

Televizyonun en çok etkilediği bir diğer grubun ise okul öncesi çocuklar olduğunu aktaran Arslan, şunları ifade etti:

“Okul öncesi dönem, çocukların hayal dünyasının en zengin olduğu dönemdir. Yani çocuklar masallarda anlatılan gerçeküstü olayların gerçekleşebileceğini düşünürler. Kurabiye yiyerek büyüyen ve iksir içerek küçülen Alice’e, gece olunca kabağa dönüşen arabaya, dilekleri gerçek yapan lamba cinine ya da izlediği filmdeki canavarın gece onun yatağının altında saklanabileceğine inanırlar. Çünkü bu dönemdeki çocuk için olmaz diye bir şey yoktur. Bu çocuklar izlediklerinin kurgudan ibaret olduğunu anlayamazlar. Bu sebeple televizyonun bu yaştaki çocuklar üzerinde daha derin ve kalıcı etkileri olabilmektedir. Henüz bilişsel gelişimini tamamlamamış, gerçeklik ile hayali birbirinden ayıramayacak yaşta olan bu çocukların çizgi filmden dahi olumsuz etkilenebildiği bir gerçek. Geçmiş dönem haberlerini hatırlayacak olursak Pokemon gibi uçacağını, örümcek adam gibi tırmanacağını zannedip kendini boşluğa bırakan çocukların sayısı oldukça fazlaydı. Bunların hepsi, o yaştaki çocuklarda gerçeği değerlendirme süreçlerinin henüz tam gelişmemesinden kaynaklanır.”

Psikolog Arslan, çok uzun süreli televizyon alışkanlığı olan çocuk, ergen veya yetişkinlerde sanal ve reel dünya ayrımının ortadan kaybolduğu, sanal alemin kişinin günlük yaşantısında daha çok yer kapladığını vurgulayarak, “Benzer programları izlemeyenlerin anlamayacağı türden konuşmalar yapan bu kişiler kendileri gibi teknolojiyle yakından ilgili kişileri tercih etmekte sosyal çevresini giderek daraltmaktadır. Sosyal öğrenme çocukların bilgiyi yaşayarak, deneyimleyerek öğrenmesi demektir. Ancak teknolojik aletlerin tümünde olduğu gibi televizyon da çocukların sosyalleşmesine ket vurmakta ve kişinin yaşam içerisinde öğrenebileceği bilgilere sahip olmasına engel olmaktadır. Araştırmalar bu dönemde televizyon karşısında fazla vakit geçiren çocukların hayal gücünün sınırlı, sözcük dağarcığının kısıtlı, daha pasif ve edilgen, toplumsal muhakeme ve yargılama yeteneğinin zayıf, oyun kurabilme ve problem çözebilme kapasitelerinin ise daha düşük olduğunu göstermektedir.” dedi.

Arslan, ailelere televizyon konusunda nasıl yaklaşımlarda bulunmaları gerektiğiyle ilgili şu önerilerde bulundu:

• Erken yaştaki çocukların televizyon izlemesinin ebeveyn tarafından denetlenmesi ve “seçici” olmayı öğretmesi çocuğu koruma adına yapılması gereken ilk şeydir.

• İkinci adım ise çocukları bir faaliyete yönlendirmektir. Çünkü çocuklar istenmeyen davranış yerine alternatifi gösterilmedikçe o davranıştan vazgeçmezler.

• Çocuklar kitap okuma, bulmaca çözme, satranç, müzik aleti ile ilgilenme, resim yapma ya da spor dallarından birine yönlendirilebilir, seçilen her farklı aktivite ile zihnin farklı bir alanını çalıştırarak kişinin farklı bir yönünü geliştirmesi sağlanabilir.

(CİHAN)

Çocuklarda Çalma Davranışı

cocukgelisimi.org..Çocuklarda Çalma Davranışı..çocuklarda çalma hastalığı, çocuklarda çalma eğilimi, çocuklarda çalma davranışı, çocuklarda çalma alişkanliği, çocuklarda para çalma, çocuklarda hırsızlık hastalığı, çocuklarda yalan, çocuklarda hırsızlıkPEDAGOJİ UZMANLARINCA, okul öncesi dönemde görülen izinsiz eşya alma bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabûl edilmez.

Zira 3-6 yaşları arasında çocuklar, ‘ben merkezci’ bir kişiliğe sahip oldukları için, gittikleri evlerde veya kreşte arkadaşlarında gördükleri oyuncak ya da benzeri şeyleri almakta sakınca görmezler. Bu yaşlarda çocuklar kendilerini dünyanın merkezinde görürler. Herkes ve her şey onlara hizmet etmek ve isteklerini karşılamak için vardır. ‘Mülkiyet’ duygusu tam olarak gelişmediği için, çocuklar, başka birine ait eşyayı izinsiz olarak almanın kötü bir davranış olduğunu anlamakta güçlük çekerler. Bu nedenle, ‘çalma’ davranışının bir uyum ve davranış bozukluğu olarak ele alınabilmesi için çocuğun ilkokul çağına gelmiş olması gerekir.

Çocuklarda Parmak Emme Davranışı

cocuklarda parmak emme

cocukgelisimi.org..Çocuklarda Parmak Emme Davranışı, parmak emme alışkanlığı, parmak emme nedenleri, parmak emme tedavisi, parmak emme nasıl bıraktırılır sorularının cevabı cocukgelisimi.org da.. çocuklarda parmak emme, parmak emme sorunu, çocuklarda parmak emme nasıl bıraktırılır, parmak emme tedavisi, çocuklarda parmak emme alışkanlığı, parmak emmek nasıl bırakılır, çocuklarda parmak emme davranışı, çocuklarda parmak emme nedenleri, bebeklerde parmak emme problemi, parmak emme nedir

Çocuklarda Küfür

cocukgelisimi.org..Çocuklarda Küfür, çocuklarda küfür nedir, çocuklarda küfür alışkanlığı, çocuklarda küfürün önlenmesi, çocuğum küfür ediyor, çocuklarda disiplin, küfür eden çocuklar, oğlum küfür ediyor, küfür nasıl önlenir.

Çocuklarda alt ıslatma

cocukgelisimi.org.. Alt ıslatma, çocuklarda alt ıslatma, altını ıslatan çocuklar, alt ıslatma tedavisi, gece alt ıslatma, alt ıslatma nedenleri, alt ıslatma problemi, enürezis, enürezis nokturna…Aileler genellikle ‘normal kabul edilen alt ıslatma davranışı’ ile ‘çocuk psikolojisinde uyum bozukluğu olarak kabul edilen alt ıslatma davranışı’ arasında ayırım yapmanın zor olduğunu ifade eder.

Çocuklarda parmak emme

cocukgelisimi.org..Parmak emme, çocuklarda parmak emme, çocuklarda parmak emme davranışı, çocuklarda parmak emme nedenleri, bebeklerde parmak emmek, bebeklerde parmak emmesi…Parmak emme, normal çocuklarda herhangi bir pisko-patolojik etken olmaksızın 3-4 yaşlarına kadar görülen bir olgudur

Çocuklarda Isırma Davranışı

Çocuklarda Isırma Davranışı..çocuklarda ısırma alışkanlığı,bazı çocuklarda ısırma alışkanlığı görülebilir, bebeklerde ısırma alışkanlığı

Bazı çocuklarda ısırma alışkanlığı görülebilir. Sabırlı davranarak onu bu alışkanlıktan vazgeçirebilirsiniz

Çocuklarda Kekemelik

cocukgelisimi.org..Çocuklarda Kekemelik..çocuklarda kekemelik belirtileri, çocuklarda kekemelik ne kadar sürer, çocuklarda kekemelik için , kekemelik nasıl geçer, çoçuklarda kekemeliğin nedenleri, çocuklarda kekemelik tedavisi, çocuklarda kekemelik nedir

Çocuklarda Utangaçlık Nasıl Yenilebilir?

cocukgeliimi.org..Çocuklarda Utangaçlık Nasıl Yenilebilir? çocuklarda utangaçlık nasıl yenilir, çocuklarda utangaçlık için öğretmeni neler yapabilir, çocuk çocuklarda utangaçlık, çocuklarda utangaçlık nedenleri, çocuklarda utangaçlık belirtileri, çocuklarda utangaçlık hakkında bilgi, çocuklarda utangaçlığın nedenleri nelerdir.

Çocuğun ağlama davranışını azatlmak için tavsiyeler

Çocuğun ağlama davranışını azatlmak için tavsiyeler.. Çocuğunuz oynanmasını istemediğiniz bir materyalle oynuyorsa, yavaşça elinden alarak ilgisini çekecek başka bir oyuncak vermelisiniz.Çocuğa rahatça oynayabileceği bir yer ayrılmalıdır.Çocuğa sürekli yapma, elleme, koşma demekten sakınmak gerekir.

Çocuklarda parmak emme alışkanlığı

Çocuklarda Parmak Emme sorunu ile bilinmesi gerekenler cocukgelisimi.org da..  Çocuklarda Parmak Emme yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

çocuklarda tırnak yeme

Tırnak yeme nasıl bırakılır? cocukgelisimi.org da. Tırnak yemek, Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı,  çocuklarda görülen davranış bozuklukları arasındadır. T ırnak yeme sorunu Psikolojik baskı altındaki çocuklarda görülme sıklığı daha fazladır. Tırnak yeme sorunu ile karşı karşıya kalmanız durumunda rehberlik araştırma merkezlerinde ki PDR bölümünden randevu alabilir. Çocuğunuza psikolojik destek alabilirsiniz.

Çocuklarda Altını Islatma Sorunu

cocukgelisimi.org..Çocuklarda Altını Islatma Sorunu, çocuklarda alt ıslatma, çocuklarda alt ıslatma nedenleri, çocuklarda alt ıslatma tedavisi, çocuklarda alt ıslatma problem, alt ıslatmaya bitkisel çözüm, çocuklarda gece işemesiİstem dışı olan idrar çıkışına enurezis denmektedir. Bu durum daha çok gece uyku esnasında oluştuğundan enurezis nocturna adını almaktadır. Ancak bu durumdaki çocuklarda teşhisin konulabilmesi için gereken yaş alt sınırı 5 tir.

Çocuklarda tırnak yeme

cocukgelisimi.org.. Tırnak yeme,  tırnak yeme alışkanlığı, çocuklarda tırnak yeme, çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı, tırnak yeme tedavi, tırnak yeme tedavisi, tırnak yeme hastalığı, tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır, çocukta tırnak yeme…Tırnak yeme, çocuğun yaşamında hangi dönemde ortaya çıkmış olursa olsun kesinlikle bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabul edilmeli ve mutlaka altında yatan sebepler tespit edilerek ortadan kaldırılmalıdır.

Çocuklarda Yalan Söyleme Alışkanlığı

cocukgelisimi.org..Çocuklarda Yalan Söyleme Alışkanlığı, çocuklarda yalan söyleme alışkanlığı nasıl düzeltilir, çocuklarda yalan söyleme nedenleri, çocuklarda yalan ve hırsızlık, çocuklarda yalan söyleme alışkanlığı, cocuklarda yalan söyleme, çocuklarda yalan söyleme davranışı, çocuklarda yalan söyleme hastalığı, çocuklarda yalan konuşma

Çocuklarda Isırma Alışkanlığı

çocuklarda ısırma

cocukgelisimi.org.. Çocuklarda Isırma Alışkanlığı, çocuklarda ısırma alışkanlığı, 2 yaş ısırma, çocuklarda kendini ısırma, çocuklarda hırçınlık, bebeklerde ısırma huyu..Bazı çocuklarda ısırma alışkanlığı görülebilir. Sabırlı davranarak onu bu alışkanlıktan vazgeçirebilirsiniz

Kardeş Kıskançlığını Önleme

cocukgelisimi.org..Kardeş Kıskançlığını Önleme, kardeş kıskançlığı ile nasıl baş edilir, kardeş kıskançlığını önlemenin yolları, kardeş kıskançlığı ve disiplin sorunları, kardeş kıskançlığı belirtileri, kardeş kıskançlığı nasıl giderilir, kardeş kıskançlığı nasıl önlenir, kardeş kıskançlığı ppt..