Category Archives: Ergenlik Dönemi

Stresle Başetme Ve Problem Çözmede Güçlenelim

karne2

Stresle Başetme Ve Problem Çözmede Güçlenelim cocukgelisimi.org ta.KENDİ KENDİNE OLUMLU DİYALOG

1.Stres yaratan bir problemle karşı karşıya olduğumuzda, problemin çözümüne geçmeden önce, kendimizi cesaretlendirelim;
“Dünyanın sonu değil ya!” “Her inişin bir çıkışı vardır.” gibi cümleler buna yardımcı olabilir.
2. Problem çözümünde izleyeceğimiz yol;

Çocuklarla çatışmada kazan kazan yöntemi

cocukgelisimi.org.Çocuklarla çatışmada kazan kazan yöntemi….Eğer karşımızdaki kişi ile uzun süredir devam eden bir çatışma var ise onunla çatışmayla ilgili konuşmak üzere bir zaman kararlaştırılır. İki taraf ta bu çatışmayı sona erdirmek istiyorsa aşağıdaki sorun çözme aşamaları uygulanır

Anne baba çocuk ilişkisinde yetkin tutum

Anne baba çocuk ilişkisinde yetkin tutum …Anne babanın çocuğu olumlu/uygun iletişim ve disiplin yöntemlerini kullanarak yetiştirdiği aile tutumudur.
Yetkin tutumda anne baba çocuk birbirleri üzerinde güç kullanmazlar ve birbirlerinin istek ve ihtiyaçlarına ilgisiz kalmazlar.
Bir başka deyişle yetkin tutum anne babanın çocukla doğru zamanda uygun ilişki kurarak çocuğun gelişimi için gerekli desteği vermesini içerir.
Yetkin tutum çocukla ilişkide uygun yöntemi, doğru zamanda çocuğa ve ilişkiye zarar vermeden kullanma ustalığını içerir.
Kısaca yetkin tutumda anne baba gücünü çocuğu güçlendirmek ve desteklemek için kullanır

Çocuklar üzerinde gücün olumlu kullanımı

Çocuklar üzerinde gücün olumlu kullanımı nasıl sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta.. Bunun tam tersini yapmak da mümkündür. Yani kişi maddi-manevi gücünü diğerini güçlendirmek için kullanabilir. Bir başka deyişle sahip olunan gücü diğerlerinin de kendilerini güçlendirmesi doğrultusunda harekete geçirmek de mümkündür. Örneğin bir anne ya da baba elindeki gücü doğru kullanarak hem eşinin hem de çocuklarının güçlenmesine yardımcı olabilir. Takdir etmek, güven vermek, olumsuz bir davranışta kişiliği değil ama davranışı eleştirmek, uygun bir dille ve uygun yerde sınır koymak gücün olumlu kullanımına örnek verilebilir.

İhtiyaç sıralamasının çocuklarla olan ilişkimizde ki önemi

İhtiyaç sıralamasının çocuklarla olan ilişkimizde ki önemi nedir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta..İhtiyaç sıralamasının çocuklarla olan ilişkimizde çok önemi vardır.
1. Aç, hasta, yorgun ve huzursuz çocuklarla iletişim kolay değildir. 2. Evimizin korku ve kaygı veren bir havası varsa; daha da ötesi evde fiziksel, sözel, duygusal ya da cinsel şiddet varsa çocuk kendini evde rahat ve güven içinde hissedemez; psikolojik olarak sağlıklı gelişemez. Anne, babaların istek ve beklentilerindeki tutarsızlıklar da çocuklarda güvensizlik duygularının doğmasına ve yerleşmesine neden olur.

Ebeveyn görev ve sorumlulukları nelerdir?

Ebeveyn görev ve sorumlulukları nelerdir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org ta..

Anne babalık ve ebeveynlik rolü hem çok keyifli ve hem de yorucu ve zor bir roldür.

Eşler, büyükanne ve büyükbabalar çocuklar birbirleriyle ilgili birçok beklenti içine girerler. Bu durum zaman zaman yorucu olabilir. Ancak anne babalar çocuklarının küçücük bir gülümsemesiyle tüm bunları unuturlar.

Anne babalık rolü birçok görev ve sorumluluğu birlikte içerir.

Sağlıklı eş ilişkileri için öneriler

Sağlıklı eş ilişkileri için öneriler cocukgelisimi.org ta.. 

Paylaşılan(ortak) değerler: Amaçların, ortak rüyaların hedeflerin olması; Paylaşılan değerlerin zamanla birlikte değiştiğini bilmek ve bu değişimi çocuklarla birlikte yaşamaya açık olmak

Eşlerin birbirlerinin farklı olma hakkına saygı göstermesi; izlenilen diziler, ilgi alanları, farklı düşünce ve fikirlere saygı vb… eşlerin birbirinden farklı olabileceği gibi çocukların da farklılıklarını görmek ve anlamaya çalışmak.

Çocuğu can kulağı ile dinlemek

Çocuğu can kulağı ile dinlemek neden bu kadar önemli cocukgelisimi.org ta.. Dinlemek

İletişimde dinlemek en önemli beceridir. Özellikle ergenlerin kendilerini ifade etme ihtiyaçları çok yoğun olduğu için onları etkili bir şekilde dinlemek onlarla kurulan iletişimi birinci dereceden etkiler.

Ergenler hem düşüncelerinin, hem duygularının hem de değerlerinin dikkate alınmasını isterler.

Etkin Dinleme;

Çocuklarla iletşimi kolaylaştıran ben dili faydaları

cocukgelisimi.org.. Davranişa yöneliktir

Özele ve o ana yöneliktir

Gönderen kişinin

Duygu ve düşüncelerini içerir

Özgüvene olumlu katkisi vardir

Gönderene yardim isteği uyandirir

Atilgan insanlar yaratir

İletişimi zedelemez

İlişkiyi geliştirir

Sorumluluk duygusunu geliştirir

İşbirliğine yönelik istek uyandırır

Çocuklarla iletşimde sen dili mesajının zararları

  • KİŞİLİĞE YÖNELİKTİR
  • BÜTÜNE VE GENELE YÖNELİKTİR
  • KARŞIMIZDAKİ KİŞİ İLE İLGİLİ OLUMSUZ DEĞERLENDİRMELER İÇERİR
  • KARŞIMIZDAKİ KİŞİNİN ÖZGÜVENİNİ ZEDELER
  • ÖFKE VE NEFRET GİBİ OLUMSUZ DUYGULAR UYANDIRIR
  • ÇEKİNGEN YA DA SALDIRGAN İNSANLAR YARATIR
  • İLETİŞİMİ ZEDELER
  • İLİŞKİYİ ZEDELER
  • SORUMLULUK DUYGUSUNU GELİŞTİRMEZ
  • İŞBİRLİĞİNE KARŞI DİRENÇ YARATIR

 

Çocuklarla iletişimde sen dili yerine ben dili örnekleri

Yeter artık. Yapma şunu

-SEN DİLİ-

Kardeşine vurduğun zaman canı acıdığından ağlıyor.Ben de onu teselli ederken ne yapacağımı şaşırıyorum. Bu durum beni üzüyor.

-BEN DİLİ-

Terbiyesizlik yapma.

ÖĞRENCİNİN BAŞARILI OLMASINDA ANNE-BABANIN ROLÜ

Anne baba olmak dünyanın en zor mesleklerinden biridir, bu mesleğin ne bir eğitimi, ne bir geliri ne de emekliliği vardır. Çocukların gelişim dönemlerine göre anne- babaların zorlandıkları anlar vardır. Bu dönemlerden beklide en önemlisi çocukların eğitim dönemidir. Eğitim denilince ilk akla gelen de sınavlardır. Sınava şeklen giren bir kişi olmasına rağmen sınava hazırlanan tüm aile fertleri de bu sınav sürecini yaşamakta maddi ve mNanevi olarak etkilenmektedirler. Öğrenciyle birlikte etkilenen anne-baba davranışlarıyla ve tutumlarıyla aynı zamanda öğrenciyi de etkilemektedir. Her anne-baba sınava hazırlanan çocuğuna destek olmak ister. Önemli olan doğru ve başarıyı artıracak destekte bulunmaktır. Hangi sınava girerse girsin bunun bir son olmadığını öğrencilere hissettirmek gerekir. Hayatlarındaki önemli olan bu dönemde yanlarında olduklarını hissettirin. Başarılı öğrencilerle yapılan görüşmelerde “ailelerinin onlara destek olduklarını , ailelerinin başarılarında önemli bir paya sahip olduklarını” söylediklerini görüyoruz.

VERİMLİ DERS ÇALIŞMADA ANNE VE BABA NELER YAPMALI?

• Çocuklarının motivasyonunu hep yüksek tutmalı.
• Sınavın sadece bilgi düzeyini ölçtüğünü bilir ve öğrencisine bunu hissettirmeli.
• Çocuklarında güven duygusunu artırmalı.
• Sorumluluk duygusu kazandırmaya çalışmalı.
• Çocuklarının çalışması için uygun fiziksel ortamı sağlamalı.

ÇOCUKLARI ERGENLİK DÖNEMİNDE OLAN EBEVEYNLERE İLETİŞİMLE İLGİLİ ÖNERİLER

cocukgelisimi.org..Ergenlik dönemi..Konuşma isteği çocuğunuzdan gelirse konuşmak daha kolay olacaktır. Bir taraf konuşmayı istemeyince ve bu istemeyen taraf ergenlik dönemindeki çocuğunuz ise, o konuşmanın keyifli ve verimli olması pek mümkün olmaz. Eğer zorlama yoluyla çocuğunuzla bir konuşma yapmaya hazırlanıyorsanız, biraz direnişe hazır olmalısınız. Eğer sizinle konuşmak, ergenin kendi fikri ise hem daha istekli olacak, hem de sizin anlattıklarınızın üzerindeki etkisi daha güçlü olacaktır. Sizin konuşmak istediğiniz bir zamanda, çocuğunuz konuşmak istemeyebilir ve sizi reddedebilir. Eğer o anda konuşmak istemiyorsa, onun konuşmak isteyeceği başka herhangi bir zamanda, sizin de konuşmak ve paylaşmak için hazır olduğunu çocuğunuza belirtip, geri çekilin. Ama konuşmak istediğiniz konunun üzerinin örtülmesine de izin vermeyin.

Ergenlik dönemi

cocukgelisim.org…İnsan yaşamı boyunca sürekli bir gelişim ve değişim içindedir. Gençlik (Ergenlik) dönemi, belki de bu gelişim sürecinin en önemli evresini oluşturur. Çocukluktan erişkinliğe geçiş olan ergenlik dönemi, bireyde gözlenebilen sürekli bir süratli gelişimini kapsamaktadır.-Fırtınalı ve gerginlik- dönemi olarak da açıklanabilen ergenlik, hangi toplumda olursa olsun, her bireyin yaşadığı bir evrendir.

GENÇLİK DÖNEMİNDE GÖRÜLEN RUHSAL BOZUKLUKLARA GENEL BİR BAKIŞ

DSM IV genellikle ilk kez çocukluk ya da ergenlik döneminde tanısı konan bozuklukları aşağıdaki şekilde ele almıştır:

                 Mental Retardasyon: Bu bozukluk 18 yaşın altında başlayan belirgin olarak ortalamanın altında (zeka bölümü yaklaşık 70 ya da altında) zihinsel işlevler ve eşlik eden uyum bozukluğu ile belirlenmektedir. Hafif, orta derecede, ağır ve ileri derecede mental retardasyon ile şiddeti belirlenmemiş mental retardasyon olarak sınıflara ayrılmaktadır.

SOSYAL FOBİ BAŞLANGICI

Sosyal fobinin başlama yaşının erken olması ciddi sorunlar doğurur. Okul başarısı etkilenir. Bazıları okulu bırakmak zorunda kalır. Yine bir çok psikiyatrik rahatsızlığın ortaya çıkmasına da yol açabilir.bunların içinde en önemlisi depresyon, alkol bağımlılığı ve ilaç bağımlılığıdır. Özellikle batılı ülkelerde yapılan çalışmalarda sosyal fobide alkol kullanımı normal toplum bireylerine oranla 2,5 kat daha yüksek bulunmuştur.

Çocukları yetiştirmek toplumsal bir meseledir

ergen sorunları

Gençlik, insan hayatının 12–24 yaşları arasındaki dönemidir. Bu dönem “fırtına-gerginlik” dönemi olarak da bilinir. İnsan hayatı belli dönemlerden geçmektedir. Fakat her dönem birbirinden bağımsız değerlendirilemez. Gençlik dönemi üzerinde de dururken kişinin bebeklik, çocukluk yaşantısı birlikte mütalaa edilmelidir.