Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > Çocukla geçirilen zaman dilimini çoğaltmada öneriler

Çocukla geçirilen zaman dilimini çoğaltmada öneriler

Çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmek her anne babanın isteği. Fakat iş uygulamaya geldiğinde çocuklarımıza ne kadar zaman arıyoruz. Çocukla geçirilen zaman dilimini çoğaltmada öneriler cocukgelisimi.org da..Çocuğunuzu dahil edin. Sofrayı daha hızlı toplamak, çamaşırları katlamak için çocuğunuzdan destek alabilirsiniz.

Çocuğunuza sorumluluk vererek onun gelişimi hem de bireyselleşme sürecini desteklemiş olursunuz.Küçük yaş çocuğunuz oyuncaklarını sepete doldurabilir hatta bu etkinliği bir oyuna çevirebilirsiniz. Ailecek en hızlı işini bitiren kişiyi seçebilirsiniz, çalışırken ortak bir şarkı söyleyebilirsiniz.Çocukların ev içinde alabilecekleri sorumluluklara buradan ulaşabilirsiniz.

Zaman kaybettiren durumları ortadan kaldırın.Eğer kayıp anahtarınızı-ayakkabınızı bulmak için, ertesi sabah çocuğunuzun ne giyeceğini bulmak için uzun süre harcıyor iseniz yeni bir düzen sistemi geliştirebilirsiniz. Ailecek belirli nesnelerin belirli yerlerini kararlaştırabilirsiniz.Kapınızın yakınına anahatarlar için bir sepet yerleştirebilir, sabah giyilecek ayakkabıları da geceden yerlerine koyabilirsiniz.Eğer e-postalarınızı kontrol etmeniz, yapılacaklar listenizi hazırlamak için zaman ihtiyacınız var ise çocuğunuz uyanmadan veya gece uyuduktan sonraki zamanı kullanın.Telefon görüşmeleriniz için de çocuğunuzun meşgul olduğu zamanları kullanmanız daha iyi olacaktır

Kendinizi ve önceliklerinizi iyi tanıyın.Mükemmel olmak yerine elinizden geleni yapmaya başladığınızda kendinize ve çocuğunuza daha çok zaman kaldığını fark edebilirsiniz. Kendinizi mitlerde olan mükemmel insan ile karşılaştırmayı bırakın.Mükemmel olan kimse yoktur. Önceliklerinizi belirleyin,size daha mutlu hissettiren şeyleri de  mutlaka listenize ekleyin.Yapınıza uygun etkinlikleri yapmaya özen gösterin.Yapılması gerekenler listenizde değişimler yapmanız, yapılması gerekenleri hayat stilinize ve önceliklerinizie uygun olması önemlidir.

Yeni özel günler yaratın. Çocuklarınız ile vakit geçirme için özel günleri beklemeyin, özel günleri siz yaratın. Örneğin; cumartesi sabahları kahvaltı, perşmbe akşamları oyun akşamı.Belirlediğiniz gün ve etkinliğe her aile üyesinin katılmasına özen gösterin. Bu belirli günü takviminize ekleyerek farklı işlerle çakışmamasına özen gösterin.

Kaynak: Ansley Roan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir