Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Gelişimi > Çocuklar hangi yaşta hangi sporu yapmalı?

Çocuklar hangi yaşta hangi sporu yapmalı?

cocuklar ve spor

Çocuklar hangi yaşta hangi sporu yapmalı? Yaşlara göre çocuk sporları nelerdir? Çocuklara uygun sprolar hangileridir? 2-3 yaş çocuk sporları, 4-6 yaş çocuk sproları, 7-10 yaş çocuk sporları hangileridir? çocuklar için yüzme sporu, eğitimi ne zaman? sorularının cevabı türkiyenin çocuk gelişimi sayfası cocukgelisimi.org da..

Hangi spora kaç yaşında başlanmalı?

Amacınız çocuğunuzun hemen profesyonel sporculuğa yönlenmesini sağlamak değilse her yaşta istediği spora başlayabiliyor.  Ancak burada önemli olan çocuğunuza uygun bir program çizilmesi ve özel antrenmanlara erken dönemde değil, ilerleyen dönemde başlanması. Dolayısı ile her ne kadar belli sporlara başlama yaşları belirtilse de temel kural erken yaşta çok özel antrenmanlar yapmak yerine daha temel ve teknik üzerine yoğunlaşmanın gerektiği. Çocukların yaşları aynı olsa da fizyolojik yaşları bir olmayabiliyor. Bu nedenle fizyolojik yaşın da mutlaka göz önüne alınması gerekiyor.
2-3 yaş

Koşma, yakalama ve zıplama gibi temel hareketleri yapabiliyorlar. Dolayısı ile spor tercihleri, bunları içeren bahçede koşma, yürüme, dans etme, suda gözetim altında oynama ve deneyimli kişiler eşliğinde jimnastik eğitimi olabiliyor.

4-6 yaş

Bu yaş döneminde dans, yüzme, jimnastik, ip atlama, elim sende, seksek ve üç tekerlekli bisiklete binmek gibi sporlar ideal.

7-10 yaş

Jimnastik, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, bisiklet, tenis ve yüzme gibi sporlarla ilgili temel eğitime ve bunların birleşimini içeren sporlara başlayabiliyorlar.

10 yaş sonrası

Daha önceki yaşlarda başladıkları sporları daha organize olarak yapmaya devam ederken, atletizm, güreş ve küreğe başlayabiliyorlar. Birkaç yıl sonra ise daha çok kuvvet gerektiren boks, tekvando ve karateye başlamak uygun.

Kronik bir hastalığı varsa kontrol şart

Çocuğun kronik bir hastalığı yok ve spora başlamadan en fazla 6 ay öncesinde hekim kontrolünden geçtiyse özel bir muayene gerekmiyor. Ancak çocukta kronik veya akut bir hastalık var ise spora başlamadan önce mutlaka ilgili hekim tarafından gözden geçirilmesi gerekiyor. Yapılacak muayenede rutin bir şekilde kan tahlili, EKG, akciğer filmi, ekokardiyografi istemek yerine hekimin saptadığı muayene bulgularına göre tetkik yaptırmak çok daha doğru.

Çocukların kemik, eklem ve tendonlarına yılda bir kez bakılmalı!

Düzenli yapılan spor sağlık açısından büyük fayda sağlıyor. Ancak her egzersiz, kas-iskelet sisteminde bir stres oluşturabiliyor. Bu streslere karşı kalp, akciğer, damarlar ve kas-iskelet sistemi dayanma kapasitesini artırıyor. Ancak stres adaptasyon yetisinde bir şekilde sorun çıkmasına ya da normalde sorun yaratmayacak bir fizyolojik sorunun belirgin hale gelmesine de neden olabiliyor. Dolayısıyla düzenli spor yapan her sporcunun, yaşı ne olursa olsun mutlaka yılda bir hekim kontrolünden geçmesi gerekiyor. Bu kontrollerde başta kalp, akciğer, dolaşım sistemi olmak üzere, etkilenebilecek her sistemin, çocuklarda ise kemiklerin büyüme plaklarının, eklem kıkırdaklarının ve tendonların kemiğe yapıştığı yerlerin dikkatlice değerlendirilmesi öneriliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir