Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > Çocuklara model örnek olmak

Çocuklara model örnek olmak

cocukgelisimi.org..Anne-baba olarak hepimiz çocuklarımızın iyi yetişmesini, üstün meziyetlere sahip olmasını isteriz. Bizim istemediğimiz gibi davranmadıklarında, endişelenir onları doğru yola çekmeye çalışırız.Kimi davranışlarımız anlık ve anidir; pek düşünmeden o anki duygu ve düşüncelerimize göre verilmiş kararlardır. Bazen bunlardan pişmanlık duyarız.

Çocuklarımıza karşı bir çok davranışımız anlık tepkilerden oluştuğu için, bir çok kere de yanlış mesajlar veririz. Verilen mesajların yanlış olduğu ne yazık ki bazen seneler sonra çıkar ortaya. Bu yanlış mesajlara bir örnek şu olabilir: bir anne çocuğunun yuvadaki diğer çocuklarla olan ilişkilerinden rahatsızdır. Onun, kendini koruyamadığını düşünerek oğluna sürekli “sana vuranlara sen de vur” diyerek eğitim vermektedir. Bu durumdan 1 sene kadar sonra aynı anne çocuğunun evde çok saldırgan olduğu, babasına vurduğu ve bu konuda ne yapacaklarını bilemedikleri şikayetiyle karşımıza çıkmaktadır. Burada annenin oğluna verdiği mesaj, “insanlara vurmaktır”; kendini koruma kısmı ise çocuk için sadece bir detaydır. Onun öğrendiği istediği bir şey olmadığında vurmaktır. Vurmak, saldırmak zaten içgüdüsel olarak, kendini koruma durumlarında ortaya çıkan bir davranıştır. Bir de aile bu davranışı belli durumlar için onayladığında, çocuk bunu her olaya geneller. Amacımız farklı olsa bile, ortaya istenmeyen davranış kalıpları çıkar. Peki, daha başka ne yapılabilir? Çocuklarımız doğduğundan itibaren, ileride onların sahip olmalarını istediğimiz davranışları ve bu davranışlara bağlı inanış ve düşünceleri belirlemeliyiz. Çocuğumuz büyürken bu inanışları rastladığımız her uygun durumda sözle ifade etmeliyiz. Bu uygun durumlar bazen bir reklam olarak karşımıza çıkabilir, bazen bir film karesi, bazen de günlük hayatımızda rastladığımız olaylar. Bu inanışların bir çoğunu “bir çocuk hikayesi” şeklinde anlatarak ta çocuğumuza verebiliriz. Davranış kalıpları ve inanışlar ne olabilir???

 

“Başkalarına, kendine davranılmasını istediğin gibi davran”. Bu çok önemli bir düşünce şekli. Bu mesajı, her rastladığımız durumda çocuğumuza söylersek, ileride buna inanan ve bu inanca uygun davranan bir kişiliğe giden ilk adımı atmış oluruz. Bir başka düşünce de şu olabilir: “Denemeden bırakma, sonunda başaracaksın”. Çocuklarımız özellikle okul döneminde derslerini yapamadıklarından şikayetçiler. Yapamayacaklarını ve başarısız olacaklarını düşündükleri için denemiyorlar bile. “Ben yapamam, beceremiyorum” diyip geçiyorlar. Bu düşünce tarzına sahip ve buna uygun davranış kalıpları geliştirmemiş çocuklar hiç bir zorluktan yılmayacaklardır. Çünkü, farkında olmadan, zor da olsa denemeden bırakmamaya programlanmışlardır. Bizler, anne ve baba olarak, çocuklarımızın bir nevi programcılarıyız; yaptıklarımızla ve söylediklerimizle. Bu yüzden, onların bir çok davranışlarının altında bizim verdiğimizi mesajlarımız yatıyor. Sadece mesajlarımıza dikkat edelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir