Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > Çocuklara paylaşmayı öğretme yolları

Çocuklara paylaşmayı öğretme yolları

cocuklarda paylasma duygusu

Çocuklarımızın bencil olmaması, kendine ait oyuncaklarını arkadaşalarıyla oynarken paylaşması anne baba olarak arzu ettiğimiz bir durum.Çocuklarımıza paylaşmayı nasıl öğretceğiz? çocuklarda paylaşma duygusu geliştirilebir mi? sorusun cevabı türkiyenin çocuk gelişimi sayfasında… Çocuğumuzun paylaşımda bulunduğu durumları farkedersek ve bu olumlu davranışı takdir eder yada ödüllendirirsek çocuğumuzun bu davranışnı da pekiştirmiş oluruz. Örneğin   “Çikolatanın yarısını kardeşine verdiğini gördüm, işte paylaşma budur. Seninle gurur duyuyorum”.

Bir oyuncağı yada eşyayı  paylaşmanın o şeyin sahibini değiştirmediğini öğretin. Örneğin “Murat Alp  senin topunla oynuyor, ama o top  hala senin. Topu evine götürmeyecek, oynadıktan sonra geri verecek” gibi

Bencil davranışları onaylamadığınızı dile getirin. “Çikolataların  hepsini kendine ayırman hoşuma gitmedi. Senin çok çikolatan var, kardeşine de bir tane ver. Biz paylaşmayı bilen bir aileyiz”.

Herşeyi de paylaşması için zorlamayın. Kendini güvende hissetmesine yardımcı olan battaniyesi, özel bir bebeği, yeni yaptığı Lego uçak gibi özel anlamı olan şeylerin herkesle paylaşılması gerekmez.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir