Çocuklarda dil gelişimi

0-12 yaş dil gelişimi, dil gelişimi

8-18 ay arasında ilk kelimelerini söylemesi beklenir.

0-6 ay: Seslere bakar, mırıldanır, anlaşılmaz sesler çıkarır.

Eğer sese tepki vermiyorsa değişik sesler çıkaramıyorsa incelemek gerekir.

6-12 ay: baba, dede, anne gibi heceleri çıkarabilir. Eğer sizin konuşmalarınıza tepki vermiyor ve isteklerini belirtmek için ses çıkarmıyorsa sorun olabilir.

12-18 ay: 5-20 arası kelimesi olmalıdır. İki kelimelik basit cümle kurabilir. Daha az kelimesi varsa, işaretle anlatmakta ısrarlıysa kelimeleri kullanırken kullanmaktan vazgeçtiyse sorun olabilir.

18-24 ay: En az 50 kelimesi olmalı, 2 ve daha fazla kelime cümle kurabilmeli. Daha az kelime varsa en az iki kelimeli cümle yapmıyorsa yönerge almıyorsa dikkat edilmelidir.

24-36 ay: 4-5 kelime cümle kurabilir. Neden gibi sorular sorabilir. Masalları takip edebilir. İki üç kelimeli yönergeleri anlayabilir.

0-12 ay dil gelişimi için yapılması gerekenler

Onunla konuşun

Kullandığınız nesnelerin ve duyulan seslerin açıklamalarını yapın.(Topu aldı, zil çaldı, bardağı aldık, suyu döküyoruz)

İsmini söylediğinizde bakmasını sağlamaya çalışın.

Çıkardığı sesleri olumlu destekleyin.(Annesine karnını acıktığını söylüyor gibi)

Resimli kitaplara birlikte bakarak oradaki görüntüleri söze dökün.

Üç yaş çocuğun sosyalleşme yaşıdır. Üç yaşından sonra çocuğun evden anne babadan ayrılmayı düzgün bir biçimde öğrenmesi gerekir. Bu nedenle 3-3,5 yaş arası başlama yaşıdır. Kreş çocuk eğitiminin başlangıç noktasıdır. Bu yaşlardan sonra çocuk kurallara uymayı paylaşmayı öğrenmelidir. El becerilerinin gelişimi, renkleri, şekilleri öğrenmesi, dil gelişimin artması kreşte aldığı eğitimle daha mümkündür.

Okula başlamadan 1 yıl öncede biraz daha kurallı ve okula hazırlamaya yönelik anaokulu gerekir. Özellikle yoksul uyaran olmayan yerlerde büyüyen çocuklar için anaokulu eğitimi son derece önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir