Çocuklarda Kabızlık

cocukgelisimi.org.. Çocuklarda Kabızlık., bebek kabızlık, bebeklerde kabızlık nasıl giderilir, çocuk kabızlık nasıl giderilir, çocuklarda kabız nasıl giderilir,cocuklarda kabizlik, çocuklarda kabızlık nasıl giderilir, yeni doğan bebeklerde kabızlık nasıl giderilir..Anne sütü ile belenen çocuklarda kabızlık az görülür.Çocuklarda bağırsak hareketleri çok değişkendir; kimi çocuk kakasını 2 kez yaparken günde, kimi çocuk da 2-3 günde bir yapabilir. Hep aynı düzende kaka yapan bir çocuk 2-3 günde bir de yapsa kabız demek değildir.

Dışkının kıvamı sert değilse de, birkaç günde bir yapılması kabızlık değildir.
Çocuk sert kaka yaparken zorlanır. Makatta tahriş olur. Bu tahriş veya çatlak dışkılama esnasında Acıya yol açar. Çocuk bu nedenle dışkılamak istemez. Bu da Kabızlığı artırır. Bu şekilde bir kısır Döngü oluşur.
Bebekler oturmayı ya da emeklemeyi Öğrenirken ve yürümeye başlamadan önce hafif kabızlık çekebilirler. Çocuğun tuvalet Eğitiminde baskıcı olmak da çocuğun kaka yapmayı reddetmesine yol açar. Bunun sonucunda da kabızlık oluşabilir.

Çocuklarda kabızlık nasıl giderilir tedavisi ..

♦ Çocuğunuz kısa süreli kabız olmuşsa Telas etmeyin. Kesinlikle müshil ilacı vermeyin. Biberonuna şeker katmayın. Özellikle sıcak havalarda bol bol su ve meyve suyu içirin.
♦ Kabız olan Çocuğunuzu uzun süre oturakta bekletmeyin. Oturakta çocuğa acele ettirmeyin. Oturağa oturmadan önce, makat çevresine biraz nemlendirici sürerseniz, kaka yapmasını kolaylaştırırsınız. Oturma BANYOLARI da Çocuğunuzun Dışkı yapmasını kolaylaştırır.
♦ Çocuğunuza bol bol Lifli gıdalar yedirin. Lifli besinler, bağırsak hareketlerini artırarak Kabızlığı giderir. Lifli besinler;, özellikle erik, kayısı, incir, üzüm, karpuz, gibi meyveler yedirin Meyve ve sebzeler taze. Yeşil yapraklı sebzeler ve az haşlanmış karnıabahar, Kereviz Pırasa ve verebilirsiniz.
♦ Kabız olan çocuğa bazı besinleri yasaklamak gerekir. Bunların arasında süt en önemlisidir. Kabızlığı olan bir çocuk süt içmemelidir. Ancak Sabahları aç karnına Ballı süt veya içine kuru inciri sekize bölerek kaynattığınız sütü vermenizde Fayda vardır. Şeker, ciklet, gofret gibi kimyasalları bol olan gıdalardan da sakınmalısınız. Saf çikolata yiyebilir. Bebe bisküvisi yerine sade bisküviyi tercih edin.
Iki çorba kaşığı keten tohumunu 12 suda beklettikten sonra, beklettiğiniz suyla kaynatıp çorbalarına Her gün saat ♦ katabilirsiniz. Bu yöntem kabızlığın tedavisi için önemli bir uygulamadır.
♦ Çocuğunuz kaka yaparken ağrı sızıdan söz ediyorsa, çamaşırında kan izleri varsa, karnının alt bölümünde ağrı ve Sancı varsa hemen doktora götürün.

Yazının Kaynağı: Sevda Salihoğlu Dursun (Bebek Bakımı ve Sağlığı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir