Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuklarda Davranış Bozuklukları > Çocuklarda Utangaçlık Nasıl Yenilebilir?

Çocuklarda Utangaçlık Nasıl Yenilebilir?

cocukgeliimi.org..Çocuklarda Utangaçlık Nasıl Yenilebilir? çocuklarda utangaçlık nasıl yenilir, çocuklarda utangaçlık için öğretmeni neler yapabilir, çocuk çocuklarda utangaçlık, çocuklarda utangaçlık nedenleri, çocuklarda utangaçlık belirtileri, çocuklarda utangaçlık hakkında bilgi, çocuklarda utangaçlığın nedenleri nelerdir.

Çocuğunuzun yeni ortamlara alışması için ona zaman tanıyın ve zorlayıcı olmayın.Çocuğun girdiği ortamın onun da hoşlanacağı bir ortam olmasına dikkat edin.
• Sosyal Becerilerini geliştirmesi için ortam hazırlayın.Spor faaliyetlerine, dans ya da müzik kurslarına,tiyatro çalışmalarına yönlendirin.Özellikle ekip olarak yapacağı çalışmalar onun utangaçlığını yenmesi için bulunmaz fırsatlar sunar.
• Özgüvenini geliştirmeye yönelik pekiştirici davranışlarınızı öne çıkarın.Utangaç çocuklar kendileriyle ilgili olumsuz yargılara sahiptir.Bunu yenmenin yolu sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak,bu yolla özgüvenini sağlamlaştırmaktır.
• Çocuğunuzun özelliklerini dikkate alarak onu bir birey olarak her yönüyle kabul edin.Bir bütün olarak değer verdiğinizi hissettirin.
• Çocuğunuzun içine kapandığını,kendisini mutsuz hissettiğini fark ettiğinizde yardım almaktan çekinmeyin. Bazı sıkıntılar çok erken müdahale edildiğinde sorun halini almadan çözümlenebilirler.
• Anne baba olarak çok üstüne düşmeyin ve olabildiğince rahat davranmaya çalışın.Durumu çok fazla önemsediğinizde çocuğunuz da kendisinde ciddi bir sorun olduğunu düşünecek ve utangaçlığı daha da pekişecektir.

Öneriler/Ne Yapmalı?
Çocuklar hem yaşlarına özel utangaçlık yaşayabilirler hem de öğrendikleri için.Her iki halde de çözüm yine ailenin desteği ve ilgisiyle bulunabilir.Hepimizin çocukluğumuzda benzer dönemlerden geçtiğimizi unutmadan çocuğumuzun da normal bir dönem yaşadığının bilincinde davranmak gerekiyor.
Utananan çocuk,dikkatlerin üzerinde olmasından,bütün bakışların kendisine çevrilmesinden zaten rahatsız oluyorken bir de biz baskı uygularsak durumu ciddi olarak olumsuz hale getirmiş oluruz.Burada empati kurmanın büyük yararı vardır:’Çekindiğini biliyorum,heyecanlandığının farkındayım,seni anlıyorum’ şeklinde kurulmuş cümleler çocuğu hiç olmazsa rahatlatacaktır. Zorlamak,kızıp,bağırmak ya da onu ayıplamak onun utanma duygusunu yenmesine hiçbir zaman yardımcı olmayacaktır.Oysa çocuğun olumlu özelliklerini vurgulamak,çocukken bizim de bazen çok çekingen ve utangaç davranabildiğimizi söylemek,bu duygunun normal olduğunu hissetmesini sağlayacaktır.
Gerçekten de çocuklar onlara anlayış gösterilip zaman ve fırsat verildiğinde utangaçlıkları yenecekler hatta okul zamanı yaklaştığında kendilerini göstermek için yarış yapmaya başlayacaklardır.Bu nedenle ebeveynlerin biraz sabırlı olmalarını,çocuklarını başkalarıyla kıyaslamamalarını,onları bütün özellikleriyle kabul etmelerini öneriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir