Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > Çocukları Teknolojik aletlerden uzak tutmanın nedenleri

Çocukları Teknolojik aletlerden uzak tutmanın nedenleri

cocuklari-mobil-cihazlardan-uzak-tut

Çocukları Teknolojik aletlerden uzak tutmanın nedenleri cocukgelisimi.orgda.. Çocuklarda teknolojik mobil cihazların kullanımı en küçük yaşlara kadar düştü. Anne babaların çocuklarını kontrol etmemesi durumunda çocuğun sağlıklı gelişimini etkileyecek  sorunların çıkması muhtemel bir vaka. Huffingtonpost.com’da Pediatri Terapisti Cris Rowan’ın yayınladığı makale, araştırma sonuçlarına dayanarak 12 yaşın altındaki çocukların teknolojiden uzak tutulması için 10 nedeni sıralıyor.

Ani beyin büyümesi
0-2 yaş arasındaki bebeklerin beyinleri büyümeye ve 21 yaşına kadar gelişmeye devam eder (Christakis 2011). Beynin erken gelişimi çevresel etkenler ya da bunların eksikliğiyle belirlenir. Gelişmekte olan beyin dürtülerindeki işlev ve dikkat bozuklukları, bilişsel gecikmeler, öğrenme zorluğu, artan dürtüsellik ve kendini düzenlemede yetersizlik gibi durumlar teknolojiye aşırı maruz kalmayla ilişkilendirilir (Small 2008, Pagini 2010).

Gelişim geçliği
Teknoloji, geç gelişmenin bir sonucu olarak, çocukların vücut hareketlerini kısıtlıyor. Her üç çocuktan biri, eğitimsel ve akademik başarılar açısından olumsuz etkilenerek eğitim hayatına başlıyor (HELP EDI Maps 2013). Hareket etmek, öğrenme ve dikkat yeteneğini yükseltiyor (Ratey 2008). 12 yaş altındaki çocukların teknoloji kullanımı, çocuğun gelişimi ve öğrenme kabiliyeti için oldukça zararlı(Rowan 2010).

Obezite salgını
Televizyon ve video oyunları ile obezitenin artışı arasında bir korelasyon var (Tremblay 2005). Odalarında teknolojik aletler bulunan çocukların %30′unda obezite görülüyor (Feng 2011). Kanada’daki dört çocuktan biri ve Amerika’daki üç çocuktan biri obez (Tremblay 2011).
Obez çocukların %30′unda diabet görülüyor ve obez bireyler erken yaşta felç ve kalp krizi geçirme konusunda büyük risk altındalar(Center for Disease Control and Prevention 2010). 21. yy çocukları, büyük ölçüde obezite nedeniyle ebeveynlerinden daha kısa bir yaşam süren ilk nesil olabilirler (Professor Andrew Prentice, BBC News 2002).

Uyku yoksunluğu
Ebeveynlerin %60′ı çocukların teknoloji kullanımını denetlemiyor ve %75′inin odalarında teknolojik cihazlar bulunmasına izin veriliyor (Kaiser Foundation 2010). 9-10 yaşlarındaki çocukların %75′inde, okuldaki notlarını büyük ölçüde etkileyen uyku yoksunluğu görülüyor (Boston College 2012).

Psikolojik rahatsızlıklar
Teknolojinin aşırı kullanımı, çocuklarda depresyon, anksiyete, dikkat bozukluğu, bağlanma sorunları, otizm, bipolar bozukluk, psikoz ve problemli davranışların görülmesine sebep olabiliyor (Bristol University 2010, Mentzoni 2011, Shin 2011, Liberatore 2011, Robinson 2008).
Altı Kanadalı çocuktan birine psikolojik rahatsızlık teşhisi konuyor ve bir kısmı tehlikeli psikotrop ilaç tedavisi görüyor (Waddell 2007).

Saldırganlık
Medyanın şiddet içeriği, çocuklarda saldırganlığa neden oluyor (Anderson, 2007). Küçük çocuklar, günümüz medyasında yer alan fiziksel ve cinsel şiddete her gün daha fazla maruz kalıyorlar. “Grand Theft Auto V” gibi bazı oyunlar, televizyon şovları ve filmler şiddeti, seksi, tecavüzü ve cinayeti açıkça gösteriyorlar. ABD Hükümeti bu konuyla ilgili, çocuklarda saldırganlığa yol açan, çocukları etkisinde bırakan medya içeriklerini kategorize etti (Huesmann 2007) Medya raporlarında, kontrolsüz şekilde saldırganlık gösteren çocukların sayısında artış görünüyor.

Dijital bunama
Hızlı bir akışla sunulan medya içeriği, dikkat eksikliğine yol açtığı gibi; konsantrasyon ve bellek azalması nedeniyle beynin ön korteksindeki nöronların budanmasına da sebep olabiliyor (Christakis 2004, Small 2008). Dikkat bozukluğu olan çocuklarsa öğrenme zorluğu yaşıyor.

Bağımlılıklar
Ebeveynlerin teknolojiye aşırı bağlılığı, onları çocuklarından uzak tutuyor. Ailenin ilgi eksikliğinin bir sonucu olarak, çocuklar teknolojik cihazlara bağlanıyorlar ve bu bağımlılığa yol açıyor (Rowan 2010). 8-18 yaş arası 11 çocuktan biri, teknoloji bağımlısı(Gentile 2009).

Radyasyon emisyonu
Mayıs 2011′de, Dünya Sağlık Örgütü cep telefonlarını radyasyon emisyonu sebebiyle, 2B risk (olası kanserojen madde) kategorisine ekledi (WHO 2011).
2011 yılının Ekim ayında Kanada Sağlık’tan James McNamee uyarı niteliğinde bir makale yayınladı ve makalede “Çocuklar, gelişmekte olan bağışıklık sistemleri ve beyinleriyle bazı etmenlere karşı daha duyarlıdır. Bu sebeple, ortada bir risk varsa bunun küçük bir çocukla yetişkin bir bireyi eşit oranda etkileyeceğini söyleyemeyiz.” sözlerine yer verdi (Globe and Mail 2011).
2013 yılı Aralık ayında yapılan bir araştırmaya göre, Toronto Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan Dr. Anthony Miller, radyo frekansına maruz kalmanın 2B yerine 2A (muhtemel kanserojen) olarak sınıflandırılması gerektiğini söyledi.
Amerikan Pediatri Akademisi radyasyonun çocuklar üzerindeki etkisine dair üç gerekçeyle birlikte teknolojik cihazlar için EMF radyasyon incelemesi istedi (AAP 2013).

Teknolojiyle gelişilmez
Çocukların teknolojiyle büyümeleri ve eğitilmeleri daha fazla sürdürülemez (Rowan 2010). Çocuklar bizim geleceğimiz, ama teknolojiyi fazla kullanan çocukların bir geleceği yok. Takım bazlı yapılan çalışmalar, çocukların teknoloji kullanımının azaltılmasının acil ve gerekli bir durum olduğunu gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim 15 günlük hava durumu İstanbul'da Gezilecek Yerler kadın sitesi