Çocukların sağlıklı gelişimi için 5 önemli besin

Çocukların sağlıklı gelişimi için 5 önemli besin, çocukların hızlı gelişimi için en önemli besinler hangileridir sorusunun cevabı cocukgelisimi.org sayfasında.. ..Annelere çocuklarının en iyi şekilde büyümelerini destekleyecek  besin değeri yüksek 5 önemli besini cocukgelisimi.org da paylaşağız. çocuklar için pekmez,  çocuklar için ceviz, çocuklar için tarhana

Pekmez: Glikoz ve fruktoz karbonhidratlarının bileşiminden oluşan üzüm, dut, armut ve keçiboynuzu gibi birçok farklı bitkisel kaynaklardan elde edilen meyve konsantresi olarak adlandırabiliriz pekmezi. Çocukların gelişim sürecinde çok fazla enerjiye ihtiyaç olduğundan pekmez en sağlıklı kaynaklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Pekmez vücutta kullanılabilirliği yüksek +2 değerlikli demir minerali içerir. Vücutta enerji oluşabilmesi için kanın alyuvarlarının yeterli düzeyde olması gerekir. Alyuvarların yapımı için de demir gereklidir. Demir yetersiz olunca kansızlık olur. Üzüm pekmezindeki demir kolayca bağırsakta emildiği için günlük demir ihtiyacının yüzde 35’ini kolayca karşılar. Ayrıca pekmez potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından da oldukça değerli bir besindir. Pekmezi çocuklarınıza çok iyi antioksidan kaynağı olarak tahin ile karıştırarak ve her gün 1 yemek kaşığı vermeniz büyümenin hızlanmasında turbo etkisi yaratacaktır. Unutmamak gerekir ki en değerli pekmez üzüm ve dut pekmezidir.

 

Ceviz: Ceviz mükemmel besleyici değeriyle diğer besinlerden ayrı düşünülmesi gereken bir kuruyemiştir. Günde 1 avuç içi kadar ceviz tüketimi çocukluktan itibaren alışkanlık haline getirilmelidir. Cevizdeki yüksek oranda omega 3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, inmeyi, yüksek kan basıncını azaltıyor. Ceviz tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor, kalp atışlarındaki düzensizliği önlüyor. İçerdiği fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser türlerinden koruma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, uykuyu düzenliyor. Cevizdeki L-arginin kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlar. Antioksidan özelliğiyle kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren Parkinson ve Alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların gelişimini erteler.

 

Tarhana: Tarhana, kaliteli protein kaynağı içeren besleyici değeri yüksek bir yiyecektir. Tarhana gölgede kurutulursa en yüksek besin değerine ulaşır. Çorba olarak yağsız kırmızı et ilave edilerek hazırlandığında çocukların kas dokusu kazanımını hızlandırır. Bu etki için 1 kase yeterlidir. Tarhana çocukların günlük kalsiyum ihtiyacına da katkıda bulunur. 100 gram tarhana günlük kalsiyum ihtiyacının dörtte birine denk gelir. Tarhanayı yemeklerden önce 1 kase ya da hafta sonları kahvaltı yanına 1 küçük kase olarak çocuklarınıza içirmeniz yeterlidir.

Yumurta: Çocuklar yumurta ile 6-7. aylarda ek besinlere geçiş aşamasında kahvaltı öğünü ile tanışır. Yumurta sindirilebilir protein açısından anne sütünden sonra en değerli yiyecek olduğu için büyüme hızının düşmemesi açısından annelerin her gün 1 adet yumurtayı sektirmeden çocuklarına yedirmesi önemlidir. Çünkü yumurta sadece kaliteli protein kaynağı değil, çocuğun beyin ve zeka gelişimi için gerekli kolin ve fosfolipitlerden de zengin, ender besinlerden biridir. Yumurtanın kabuğunun veya sarısının rengi besleyici değerini değiştirmez. Çocuğunuza ömür boyu her gün bir yumurta yemesi gerektiğini mutlaka öğretin. Çünkü yumurta sağlıklı kolesterol, omega 3 yağ asitleri, lutein başta olmak üzere önemli antioksidanlar ve lizozim denilen hastalıklardan koruyan enzimler içermektedir. Yumurta günde 1 adet olmak kaydı ile özellikle tahıllar ve sebzelerle beraber yenildiğinde de kolesterol seviyelerini yükseltmez. İyi pişmemiş yumurtanın sindirimi zor olup besin zehirlenmesine yol açması riski büyüktür. Çiğ yenilen yumurtada B grubu vitaminlerinden biyotin adlı vitaminin vücuda yararlı etkisi gözlenmez. Yumurtayı ister kahvaltıda haşlanmış ya da sebzelerle omlet veya ana öğünde menemen gibi formlarda da yedirebileceğinizi hatırlatalım.

Dondurma: Dondurma protein, karbonhidrat, yağ, A, D, E vitaminleri ve kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum minerallerini içeren önemli bir süt ürünüdür. Çoğu çocuk süt ürünlerinden sütü koku, tat ve bazen de intolerans nedeniyle tüketememektedir. Dondurmayı günlük kalsiyum desteğine katkısı nedeniyle de besleyici değeri yüksek besinler arasında yer alır. Çocuklara özel üretilen endüstriyel dondurmalar hem içerdiği kalori, şeker ve yağ oranının uygunluğu hem de çocukların sevdiği keyifli bir besin olmasından dolayı yaz, kış her mevsim ara öğün alternatifi olarak tüketilebilecek bir yiyecektir benim için. Hijyenik şartlarda üretilen ve uygun koşullarda saklanan dondurma ise anjin ve boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilen bakterileri içermez. Dolayısıyla da bu tür hastalıklara neden olması beklenmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir