Çocuk gelişimi, bebek gelişimi, çocuk beslenmesi, okul öncesi eğitim > Çocuk Eğitimi ve Ruh Sağlığı > Çocukların teknolojiden uzak durması için 5 sebep

Çocukların teknolojiden uzak durması için 5 sebep

Çocukların teknolojiden uzak durması için 5 sebep cocukgelisimi.org sayfamızda…Teknoloji hayatımızın her alanında evde işte her yerde…Çocuklarımızda bu teknolojiyi bilinçsizce ve denetim olmadan kullanıyor.Çocukların teknolojiden uzak durması için 5 sebep..

  1. Gelişim gençliği: Teknoloji, geç gelişmenin bir sonucu olarak, çocukların vücut hareketlerini kısıtlıyor. Her üç çocuktan biri, eğitimsel ve akademik başarılar açısından olumsuz etkilenerek eğitim hayatına başlıyor. Hareket etmek, öğrenme ve dikkat yeteneğini yükseltiyor. 12 yaş altındaki çocukların teknoloji kullanımı, çocuğun gelişimi ve öğrenme kabiliyeti için oldukça zararlı.
  2. Uyku yoksunluğu: Ebeveynlerin %60′ı çocukların teknoloji kullanımını denetlemiyor ve %75′inin odalarında teknolojik cihazlar bulunmasına izin veriliyor. 9-10 yaşlarındaki çocukların %75′inde, okuldaki notlarını büyük ölçüde etkileyen uyku yoksunluğu görülüyor.
  3. Psikolojik rahatsızlıklar: Teknolojinin aşırı kullanımı, çocuklarda depresyon, dikkat bozukluğu, bağlanma sorunları, otizm, psikoz ve problemli davranışların görülmesine sebep olabiliyor.
  4. Saldırganlık: Medyanın şiddet içeriği, çocuklarda saldırganlığa neden oluyor. Küçük çocuklar, günümüz medyasında yer alan fiziksel ve cinsel şiddete her gün daha fazla maruz kalıyorlar. Bazı oyunlar, televizyon şovları ve filmler şiddeti, tecavüzü ve cinayeti açıkça gösteriyorlar.  Medya raporlarında, kontrolsüz şekilde saldırganlık gösteren çocukların sayısında artış görünüyor.
  5. Bağımlılıklar: Ebeveynlerin teknolojiye aşırı bağlılığı, onları çocuklarından uzak tutuyor. Ailenin ilgi eksikliğinin bir sonucu olarak, çocuklar teknolojik cihazlara bağlanıyorlar ve bu bağımlılığa yol açıyor. 8-18 yaş arası her 11 çocuktan biri, teknoloji bağımlısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir